Domov Liptáci predstavili novú mapu bežeckých tratí

Liptáci predstavili novú mapu bežeckých tratí

3. 2. 2015

(Liptovský Mikuláš, 03.02.2015) – Dlho očakávaná mapa bežeckých tratí Liptova je na svete. Od januára návštevníci regiónu dostávajú do rúk sprievodcu, v ktorom sa dozvedia základné informácie o 18 najzaujímavejších športových trasách. Mapu si milovníci bežeckého športu môžu vyzdvihnúť v Informačných centrách, prípadne zadarmo získať od ubytovateľov.

Čo vám napadne ako prvé, keď sa povie zima na Liptove? Väčšina by bez váhania odpovedala „najlepšia lyžovačka na Slovensku“. Nie každý však už vie, že pod tamojšími zjazdovkami sú ideálne podmienky aj na bežecké lyžovanie. Pri optimálnom zimnom počasí bude k dispozícii viac ako 70 kilometrov tratí rôznych obťažností. „Priaznivcov bežiek v našich zimných strediskách v posledných rokoch pribúda. Rozhodli sme sa preto uľahčiť im hľadanie vhodných tratí a zosumarizovať ich do prehľadnej mapy. Okrem prehľadného grafického značenia v nej nájdu informácie o dĺžke trate, prevýšení, nadmorskej výške a základné bezpečnostné pokyny a odporúčania pre bežkárov,“ vysvetľuje projektová manažérka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Petra Šuhajdová.

Dosiaľ podrobná mapka tratí od Západných Tatier až po Veľkú Fatru chýbala. Dovolenkári a amatérski športovci si však môžu vyberať spomedzi necelých dvoch desiatok viac či menej upravovaných trás. „Liptov nie je len o zjazdovom lyžovaní, náš región ponúka návštevníkom široký výber zimných športov. V ostatných rokoch sa bežky dostali trochu do ústrania, preto sa snažíme zjednotiť všetky bežecké trate a dať tak klientom komplexné informácie o možnostiach bežeckého športu na Liptove,“ hovorí Darina Bartková riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV.

Jedným z najväčších problémov je pravidelná starostlivosť o trate, ktorú zabezpečujú strediská a obce sami. Nie všetky sú však po celý čas upravované. Keďže ide o stále masovejší šport, najmä v tradičných lyžiarskych strediskách budú po väčšinu sezóny k dispozícii desiatky kilometrov starostlivo „vyžehlených“ bežeckých stôp.

Celkovo tento rok na Liptove otvoria 18 trás s dĺžkou viac ako 70 kilometrov. „Najdlhšou traťou sa môžu pochváliť v Západných Tatrách na trase Háj-Srečany-Dolinky-Žiar, ktorá meria 10,7 kilometra. Najväčšie prevýšenie, až 247 metrov, zasa dosahuje trasa Hrabovo-Vlkolínske Lúky. Pravidelne upravovanou trasou je 600 m dlhý okruh v Nízkych Tatrách na Lúčkach, vhodný pre korčuliarsku aj klasickú techniku.“ vyratúva Darina Bartková. Najväčší počet bežeckých tratí majú v Nízkych Tatrách, kde ich je 8, Západné Tatry s predhorím ich majú o tri menej a Veľká Fatra ponúka milovníkom bieleho športu ďalšie 4 trate.

Dôvodom, prečo stále viac ľudí hľadá alternatívu k zjazdovému lyžovaniu, je najmä tesnejšie spojenie s prírodou. Práve na bežkách má každý dostatok času obdivovať krásu zimnej prírody a nádhernú scenériu hôr. Kvalita i počet bežeckých tratí je však závislý od dostatočného množstva prírodného snehu. Termín ich otvorenia preto závisí od poveternostných podmienok.

Mapa bežkárskych tratí TU

Interaktívna mapa bežkárskych tratí TU

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

Nezabudnite si prečítať aj ďalšie články

všetky články

Viac informácií o Liptov region karte aj v našich Liptov News

Plánovač Liptov