Domov 25%

Lezecká stena Ružomberok je prevádzkovaná dobrovoľnícky členmi miestneho horolezeckého klub HK IAMES Ružomberok. Nachádza na v Ružomberku v telocvični Strednej odbornej školy polytechnickej. Stena je prístupná nielen členom klubu, ale tiež verejnosti.

Plocha steny: cca 350 m2
Výška steny: 8 m
Charakter steny: kolmá stena, previs od 0 do 45 stupňov, strop
Počet ciest: 63+ lezeckých línií v obťažnostiach od 4 do 8+ UIAA.

Atraktívna expozícia je venovaná dielam umelca Martina Sabaku, ktorý vytvoril netradičné sochy a miniatúry z vyradených materiálov zo skládok. Podstatou expozície je prebudenie kreativity, tvorivosti a vzájomnej inšpirácie. Súčasťou výstavy sú kreatívne dielne, počas ktorých si návštevníci bez ohľadu na vek môžu vytvoriť vlastné diela z odpadových a stavebných materiálov.

Životný príbeh Martina Sabaku, obuvníka a neskôr železničiara, sa v slovenskej obci Východná započal v roku 1925. Jeho výtvarný talent sa však prebudil do monumentálnej podoby až po šesťdesiatke, keď vytvoril svoj prvý objekt – hrad a daroval ho pre radosť kamarátovi na záhradku. Týmto okamihom sa v ňom zrodil skutočný, autentický tvorca, spájajúci slobodnú fantáziu, vynachádzavosť a tvorivú zručnosť. Rozľahlé smetisko za dedinou sa preňho stalo trvalým inšpiračným zdrojom, napájajúcim v pravidelných vlnách jeho tridsaťročnú prácu na podivuhodných architektonických dielach, nie nepodobných mnohým ďalším dielam od rôznych spontánnych autorov po celom svete. Ide aj o istý archív a záznam doby, keďže všetky materiály boli zároveň príznačné pre určité roky. Jeho osobité dielo, neprispôsobené výtvarnej tradícii a umeleckým vplyvom, vychádzajúce z vlastného sveta predstáv, však po jeho odchode v roku 2016 zostalo stáť v predzáhradke domu blízko festivalového amfiteátra opustené, blednúce a pomaly sa rozpadávajúce.

čítať viac skryť

Miestna časť Ružomberka – Biely Potok je východiskom do jednej z najnavštevovanejších slovenských osád Vlkolínec. Obec Vlkolínec zapísali 11. decembra v roku 1993 do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Zapísanie do zoznamu potvrdzuje výnimočnosť a univerzálnu hodnotu kultúrnych alebo prírodných lokalít, ktoré vyžadujú ochranu v prospech celého ľudstva.

Obec Vlkolínec, ktorá sa po prvý raz spomína v roku 1461, ako jediná obec na Slovensku nie je narušená novou výstavbou. Predstavuje unikátny urbanistický celok pôvodných ľudových stavieb. Na základe komparatívnej štúdie ICOMOS  bola vyhodnotená ako najlepšie zachované sídlo tohto typu v Karpatskom oblúku. Pôvodne to bola osada drevorubačov, pastierov a poľnohospodárov.

Vo Vlkolínci akoby zastal čas, všetko je tu zachované takmer v takej forme, ako to bolo v polovici minulého storočia. Jedinečnosťou Vlkolínca je tiež to, že v tejto drevenej osade stále žije niekoľko stálych obyvateľov a ich zloženie je od malých detí až po dôchodcov. Okrem atmosféry zrubovej osady si vo Vlkolínci môžete pozrieť expozície, ktoré sú tu zriadené pre návštevníkov a milovníkov histórie či architektúry, alebo sa vybrať objavovať okolitú prírodu blízkeho okolia.

História obce

Obec Vlkolínec je typickým príkladom dvojradovej ulicovky s dlhými dvormi. Osada sa približne v strede rozdeľuje na dve ulice. Jedna z nich vedie k barokovo-klasicistickému rímskokatolíckemu Kostolu Navštívenia Panny Márie z roku 1875. Druhá ulica smeruje strmším terénom pod úpätie vrchu Sidorovo (1 099 m).

V strede osady stoja dva najčastejšie fotografované objekty Vlkolínca – zrubová dvojpodlažná zvonica z roku 1770 stojaca na kamennom podstavci a zrubová studňa z roku 1860. K chráneným objektom osady patrí 45 dreveníc s hospodárskymi dvormi z 18. storočia. Jedinečným bol spôsob ich úpravy. Dvakrát ročne ich pretierali modrou, ružovou a bielou vápnovou farbou.

Typickým príkladom vlkolínskeho domu je roľnícky dom – jedna z expozícií Liptovského múzea v Ružomberku. Objekt vybudovaný v roku 1886 sprístupnili verejnosti v roku 1991. Jeho zachované pôvodné vnútorné členenie a zariadenie interiéru sú verným obrazom spôsobu života obyvateľov osady na konci 19. a na začiatku 20. storočia. Ostatné objekty v pamiatkovej rezervácii Vlkolínec sú obývané. Žije tu 30 obyvateľov, takže návštevníci sa musia uspokojiť len s pohľadom na ich exteriér.

čítať viac skryť

NOVINKA vo vyberaní vstupného!

Od 1. 5.2024 platí jednotné vstupné do všetkých expozícií v lokalite UNESCO – Vlkolínec: Roľnícky dom + humno, Ľudový dom + koliba, Galéria – škola, sýpka. Medzi architektonicky zachovalé dominanty patria objekty – drevená zvonica, rumpálová studňa, kostol. V cene je zahrnuté aj parkovné na odstavných plochách pod osadou a sprievodcovské služby počas letnej sezóny.

Expozície:

Roľnícky dom a dvor Vlkolínec

Expozíciu tvorí tradičný vlkolínsky dom roľníckej rodiny, v ktorom sa nachádza expozícia tradičného bývania a života vo Vlkolínci, ktorý je charakteristický aj pre iné horské oblasti severného Slovenska. Súčasťou expozície sú aj hospodárske budovy, v ktorých nájdete diela remeselníkov a umelcov spolu s časťou expozície venovanej poľnohospodárstvu.

Expozícia je prístupná celoročne.

Dom UNESCO Vlkolínec

Expozícia vznikla ako reprezentačný priestor na propagáciu Vlkolínca a UNESCO pamiatok na Slovensku. Návštevník v nej môže vidieť vystavené diela maliarov, fotografov a ľudových umelcov.

NOVINKA! Spodnú časť priestorov tvorí expozícia Vlkolínec vo filme.

Expozícia Pátra Pavla Horského

Expozícia venovaná miestnemu rodákovi – Pátrovi Pavlovi Horskému, ktorý sa narodil a vyrastal vo Vlkolínci. Po maturite vstúpil do Noviciátu Spoločnosti Ježišovej v Ružomberku v roku 1950 bol tajne vysvätený za kňaza. V päťdesiatych rokoch 20. storočia bol pre svoju vieru režimom prenasledovaný, odsúdený a uväznený. Po prepustení sa v roku 1961 vrátil do rodnej dediny. Pracoval ako opravár rádií, neskôr dostal štátny súhlas pre pastoráciou na Vlkolínci. Ako duchovný pastier bol obyvateľom Vlkolínca vždy pevnou oporou.

Expozícia je prístupná celoročne.

Kostol Navštívenia Panny Márie vo Vlkolínci

Kostol vo Vlkolínci je pre návštevníkov prístupný formou sprístupnenej predsiene, z ktorej je možnosť nahliadnuť do interiéru kostola. Kostol bol postavený v roku 1875 a v minulosti slúžil okrem bohoslužobných účelov aj na kultúrne účely.

Expozícia je prístupná počas hlavnej turistickej sezóny a počas bohoslužieb.

Galéria ľudového umenia

Galéria je umiestnená v budove bývalej školy a nachádzajú sa v nej diela ľudových umelcov, remeselníkov a maliarov.

Expozícia je súkromná a prístupná najmä v hlavnej turistickej sezóne.

foto cover vlkolinec audiosprievodca

Audiosprievodca Vlkolíncom

kedykoľvek

Sprievodcovské služby

júl – august denne  11:00 a 14:00.

Príďte si užiť deň plný zábavy. Vo FUN Center pri Demänová rezort nájdete atrakcie pre najmenších, ale na svoje si prídu aj dospeláci. Najväčšie 3D bludisko na Slovensku, minizipline, lezecká stena, XXL trampolíny, bungee trampolíny či skákací hrad. Okrem toho, súčasťou centra je bikepark s takmer 4,5km trajlov v výhľadom na Demänová Rezort a Liptov samotný. Trasy majú rôznu obtiažnosť a sú vhodné pre všetky vekové kategórie.

Demänová rezort ponúka mnoho zábavy a skvelých možností aj pre tých najmenších. Veľký areál plný preliezačiek, hojdačiek a ihrísk pre vaše ratolesti, sa nachádza priamo pred reštauráciou Pinus. Kids zóna ma skutočne bohaté vybavenie, aby si prišli na svoje či už drobci, alebo skorí tínedžeri.

O zábavu sa postarajú šmýkačky, hojdačky a preliezačky. Vyblázniť sa môžete aj na veľkej trampolíne, ktorá ma 6 skákacích plôch. Vy si v pokoji budete môcť vychutnávať kávu na terase blízkej reštaurácie, zatiaľ čo Vaše deti sa budú bezpečne hrať – hojdačka je doplnená bezpečnou dopadovou plochou a taktiež trampolína má najmodernejšie bezpečnostné prvky.

Všetky preliezačky, hojdačky a šmýkačky sú zhotovené z kvalitnej kovovej alebo drevenej konštrukcie, niektoré preliezačky sú pre väčšiu zábavu z lán. Deti môžu šantiť aj na zábavnom nafukovacom hrade, ktorý hýri farbami a vyčarí úsmev malým i veľkým. Skvelú jazdu môžete zažiť až na sedem metrovej šmýkačke.

Nájdete tu aj vtipnú atrakciu Bumper Ball. Deti sa v nej môžu bezcieľne blázniť alebo si dať aj skutočný futbalový zápas. Pobaví ich jedno aj druhé, pretože budú vo veľkej nafukovacej guli, voľné budú mať iba nohy a pri snahe utekať či kopať do lopty je táto atrakcia skutočne zdrojom smiechu.

V Kids zóne sa nachádzajú až tri ihriská, dve z nich sú prioritne určené pre loptové športy. Využiť môžete futbalové alebo basketbalové ihrisko. Pre pravých fitness nadšencov Kids zóna ponúka Fitness ihrisko.

V lete 2023 pribudli do FUN Centra nové atrakcie. Deti sa môžu zabaviť na tubingových kolesách, rozprávkových kolotočoch alebo sa previezť vláčikom Demänovský express. Nové atrakcie sú spoplatnené.

Toto všetko si vychutnáte v nádhernom prostredí obklopení tatranskými štítmi. Atmosféru krásne dotvára prírodne nadizajnované jazierko, okolo ktorého sa Kids zóna tiahne. Ideálne riešenie pre osvieženie po poriadnom bláznení. Krása tatranskej prírody je tiež citeľná vo všetkých chatách a apartmánoch, v ktorých sa klienti môžu ubytovať. Chaty a apartmány sú zhotovené z kvalitného masívneho dreva , čo ulahodí oku i duši.

čítať viac skryť

Muzeálna expozícia Tatrín a Žiadosti slovenského národa súčasníkom pripomína stretnutia popredných osobností štúrovského hnutia u tunajšieho farára Michala Miloslava Hodžu.

Autentické priestory starej evanjelickej fary navodzujú atmosféru 40. rokov 19. storočia, keď tu bol založený spolok Tatrín a spísané Žiadosti slovenského národa. Expozícia je zariadená dobovým nábytkom, vystavené sú tu knihy vydané spolkom Tatrín, faksimile historických dokumentov, zápisníc, fotografie i originálne portréty národných dejateľov od akademického maliara Janka Alexyho. Jej jedinečnou súčasťou je aj Hodžova pracovňa, ktorej dominuje stôl s Bibliou a krížom a mohutná knižnica plná vzácnych kníh.

Viac o Liptovskom Mikuláši sa dozviete na stránke Mestský turizmus Liptovský Mikuláš.

Najviac zaujímavostí z bohatej skoro 740-ročnej histórie Liptovského Mikuláša prezentuje mestské Múzeum Janka Kráľa. Hlavnú expozíciu Kapitoly z histórie mesta, Jánošíkovu mučiareň a súdnu sieň hostia starobylé priestory prvého stoličného domu a Straussovského domu v historickom centre. Nahliadnite do izby romantického básnika Janka Kráľa a života svetoznámeho vynálezcu Aurela Stodolu, ktorého si vážil samotný Einstein! Zoznámte sa aj s ďalším slávnym rodákom z Liptovského Mikuláša – Eduardom Penkalom, vynálezcom prvého mechanického pera. Spoznajte popredné miestne rodiny a garbiarstvo, ktoré preslávilo Mikuláš ďaleko za hranicami krajiny. Určite vás očarí aj nádherná historická knižnica múzea so 4500 vzácnymi titulmi.

Múzeum Janka Kráľa patrí so svojím sídlom k najvýraznejším domom mikulášskeho námestia. Má viaceré názvy – Stoličný dom, Illešházyovská kúria alebo Seligovský dom. Je charakteristický mohutnou trojitou arkádou, ktorou vystupuje z radu ostatných domov na západnej strane námestia.

V súčasnosti sa v priestoroch Seligovského a priľahlého Straussovského domu nachádza jedna zo stálych expozícií. Je ňou expozícia Múzea Janka Kráľa pod názvom Kapitoly z histórie mesta Liptovský Mikuláš. Expozícia prezentuje mestské dejiny od najstarších čias až po koniec druhej svetovej vojny. Jej súčasťou je i pamätná izba romantického básnika a mikulášskeho rodáka Janka Kráľa.

V podzemných priestoroch je umiestnená Mikulášska mučiareň. Prostredníctvom zápisníc o dobrovoľnom a trpnom vypočúvaní približuje súd s legendárnym zbojníckym kapitánom Jurom Jánošíkom, ktorý 16. – 17. marca 1713 prebiehal v Liptovskom Mikuláši. Vystavenými mučiacimi nástrojmi zároveň navodzuje atmosféru doby, keď súčasťou súdnych procesov bolo mučenie. Expozícia prešla v roku 2013 rekonštrukciou a reinštaláciou. Pribudli do nej figuríny kata a trestaného a multimediálny informačný panel s dotykovou obrazovkou, kde si návštevníci môžu v slovenskom, poľskom a anglickom jazyku nalistovať zaujímavé texty a dokumenty viažuce sa k súdu nad Jánošíkom.

Ďalšie stále expozície Múzea Janka Kráľa sa nachádzajú v priestoroch historickej evanjelickej fary na Tranovského ulici (Tatrín a Žiadosti slovenského národa) a v rodnom dome súrodencov Rázusovcov na Vrbickej ulici (Rázusovie dom). V správe múzea je i židovská synagóga na Hollého ulici, v letných mesiacoch sprístupnená verejnosti.

Viac o Liptovskom Mikuláši sa dozviete na stránke Mestský turizmus Liptovský Mikuláš.

čítať viac skryť

Kapitoly z histórie mesta

Expozícia sa nachádza v historických priestoroch prvého stoličného domu a priľahlého straussovského domu na Námestí osloboditeľov. Prostredníctvom historických predmetov, fotografií a archívnych dokumentov približuje významné udalosti a osobnosti, bohaté hospodárske, národné, kultúrne i športové tradície Liptovského Mikuláša.

V štrnástich kapitolách približuje Múzeum Janka Kráľa vyše sedemstoročné dejiny mesta – od prvej zmienky o Svätom Mikuláši až po koniec druhej svetovej vojny. Osvetľuje, prečo je Kostol sv. Mikuláša tak úzko spätý s dejinami mesta a predstavuje jeho historické podoby. Približuje osudy najznámejšieho slovenského zbojníka Juraja Jánošíka (1688 – 1713) a krutý spôsob jeho popravy. Umožňuje nahliadnuť do izby romantického básnika Janka Kráľa (1822 – 1876), garbiarskej dielničky či jedálne mikulášskych mešťanov. V ďalších kapitolách sa venuje zemepánom Pongrácovcom, školstvu, osobnostiam národného obrodenia, slávnym mikulášskym rodinám i počiatkom športu a turistiky v meste a jeho okolí. Na záver návštevníkom sprítomňuje obdobie druhej svetovej vojny, židovských transportov a ťažkých bojov o oslobodenie mesta.

Prehliadku expozície je možné doplniť videoprojekcami tematických dokumentov či prezentáciami podľa záujmu školských a záujmových skupín. Návštevníkom je k  dispozícii aj katalóg v slovenskom, anglickom a nemeckom jazyku.

Jánošíkova mučiareň

Múzeum Janka Kráľa – expozícia „Mikulášska mučiareň“ bola verejnosti sprístupnená v decembri 1999 v pivničnom priestore v hlavnej budove múzea na Námestí osloboditeľov, v časti straussovského domu.

Rozsahom je síce malá, ale svojím obsahom jedinečná. Jej podtitul „Fragmenty z trpného vypočú­vania Juraja Jánošíka“ napovedá, že predstavuje dokumenty týkajúce sa súdu nad legendárnym slovenským zbojníkom, ktorý sa odohral v Liptovskom Mikuláši 16. a 17. marca 1713: začiatok Fassio Janosikiana a Fassio torturalis (zápisnica z dobrovoľného a trpného vypočúvania Jánošíka). Vystavené sú dobové kresby mučenia a mučiace nástroje, ktoré boli v minulosti súčasťou expozície v kaštieli Vranovo, kde Jánošíka väznili. Medzi nimi vyniká dereš, ktorý je rekvizitou z filmu Jánošík. Spolu s ostatnými nástrojmi (škripec, španielska čižma, palečnica, kliešte na vytrhávanie jazyka, klada, husle) expozícia navodzuje atmosféru doby, keď súčasťou súdnych procesov bolo mučenie.

Múzeum Janka Kráľa v roku 2013 expozíciu zrekonštruovali a reinštalizovali. Pribudli do nej figuríny kata a trestaného a multimediálny informačný panel s dotykovou obrazovkou, kde si návštevníci môžu v slovenskom, poľskom a anglickom jazyku nalistovať zaujímavé texty a dokumenty viažuce sa k súdu nad Jánošíkom. Rekonštrukcia a reinštalácia bola financovaná z Európskeho fondu regionálneho rozvoja – Program cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007 – 2013.

Rodný dom Rázusovcov

Rodný dom najznámejšieho Vrbičana, básnika, spisovateľa, kňaza a politika Martina Rázusa (1888 – 1937), stojí v blízkosti Sídliska Aurela Stodolu, ktoré sa rozkladá na území bývalej Vrbice – až do roku 1923 samostatnej obce v susedstve Liptovského Mikuláša. Od roku 1993 je dom múzejnou expozíciou. Pôvodné priestory „Rázusovie domu“ sú venované Martinovi Rázusovi, jeho sestre, poetke Márii Rázusovej-Martákovej i ďalším súrodencom Michalovi a Matejovi – známym mikulášskym kníhtlačiarom. Zariadenie, ľudový nábytok prevažne zo začiatku storočia, dopĺňajú fotografie z rôznych období života rodiny Rázusovcov. Časť expozície je spomienkou na ďalšie slávne osobnosti – rodákov z Vrbice, ktorí svojím dielom prispeli k rozvoju rôznych oblastí života na Slovensku i za jeho hranicami. V roku 2005 pribudla k expozícii pôvodne samostatná výstava Mestečko minulosti. Je prierezom vrbickej histórie od najstarších čias až po súčasnosť.

Prehliadku je možné spestriť premietaním videonahrávky dokumentu o Martinovi Rázusovi a filmového spracovania jeho románov Maroško a Maroško študuje. Súčasťou expozície je malá knižnica obsahujúca vydania diel Rázusovcov i základné životopisné publikácie o nich. Pre záujemcov je k dispozícii tlačený sprievodca po expozícii. Predstavuje život a dielo Martina a Márie Rázusovcov a ďalších rodinných príslušníkov, osudy Rázusovie domu i zaniknutej Vrbice. Ďalšia publikácia, ktorú si návštevník môže zakúpiť, má názov Zo života. Poetickou formou, prostredníctvom autobiografických básní, úryvkov próz a fotografií zoznámi čitateľa s rázusovskými osudmi.

Tatrín

Expozícia sa nachádza na Námestí Žiadostí slovenského národa v jedinečnom komplexe budov napojených na mikulášsky evanjelický kostol z roku 1785. Bola otvorená v júni 1987. Stará evanjelická fara (Hodžova fara) približuje búrlivé 40. roky 19. storočia, vznik a priekopnícku činnosť spolku Tatrín – predchodcu Matice slovenskej (1844 – 1848), prípravu a vyhlásenie prvého národno-politického programu Slovákov – Žiadostí slovenského národa (1848). Fara bola svedkom pôsobenie takých osobností, akými boli kňazi Matúš Blaho, Michal Miloslav Hodža, Jur Janoška. Autentické priestory, dobový nábytok, vzácne knihy, faksimile dobových dokumentov i obrazový materiál dokumentujú dôležité postavenie Liptovského Svätého Mikuláša ako jedného zo stredísk národného a politického života na Slovensku v polovici 19. storočia.

Prehliadku je možné spestriť premietaním videonahrávok o osobnostiach mesta, pripravením rôznych kvízov, či pripraviť vzorovú vyučovaciu hodinu. V expozícii je možné zakúpiť si propagačný materiál o vzniku a pôsobení spolku Tatrín a Žiadostiach slovenského národa.

Synagóga

Synagóga na Hollého ulici, poznačená v interiéri zubom času, je verejnosti prístupná počas letnej sezóny v júli a auguste. Múzeum Janka Kráľa nej prezentuje históriu kedysi početnej mikulášskej židovskej komunity a rôzne umelecké projekty. Pamätná tabuľa na priečelí pripomína vyše 800 obetí holokaustu odvlečených z Liptovského Mikuláša do koncentračných táborov.Synagóga predstavuje najmonumentálnejšiu klasicistickú stavbu v meste a radí sa medzi najväčšie na Slovensku. Židovská náboženská obec ju postavila v r. 1842-1846 na mieste prvej drevenej synagógy. Súčasný vzhľad jej v roku 1906 priniesla prestavba podľa projektu známeho budapeštianskeho staviteľa Leopolda Baumhorna, ktorý patril k najznámejším odborníkov na výstavbu, resp. prestavbu starších synagóg. Podarilo sa mu pôvodný objekt maximálne zachovať, pritom zmodernizovať a rozšíriť jeho kapacitu konštrukciu empor, pričom harmonicky prepojil klasicistický exteriér so secesným interiérom.

V roku 1979 synagógu od židovskej náboženskej obci odkúpil Mestský národný výbor v Liptovskom Mikuláši. Využíval ju ako skladisko rôzneho materiálu, takže pôvodný interiér bol zničený. Zachovali sa len radové drevené lavice na galériách. Nové vedenie mesta Liptovský Mikuláš sa v roku 1991 rozhodlo synagógu opäť sprístupniť verejnosti. Do záchranných prác v schátralom objekte investovalo 5 miliónov korún. V roku 1998 ju odovzdalo do vlastníctva Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku.

Zažite ten pravý farmársky zážitok!

Na našej bio-farme môžete nahliadnuť do prípravy krmiva pre naše kravy a ovečky. Farma Východná Vám umožní pozorovať naživo ako sa dojí mlieko, stretnúť sa s našimi kravami dospeláčkami. Ako aj navštíviť škôlku teliat, kde si môžete pohladkať teliatka, ktoré sa narodili práve dnes!

Dozviete sa, koľko krava žalúdkov a kto je na farme najsilnejším človekom. Tiež zistíte prečo naše kravy majú na farme kaderníctvo pedikúru, a prečo bývajú v hoteli.

Spoznajte zážitkovou formou proces chovu kráv a ovečiek na našej farme. Naučte sa viac o výrobe a spracovaní mlieka, ochutnajte tie najčerstvejšie syry ešte predtým, ako poputujú do obchodov, stretnite sa s farmárskymi zvieratami naživo!

Toto všetko na Vás čaká pri návšteve najvyššie položenej farmy v Liptove, kde naše kravy pozerajú na legendárny Kriváň! Ste pripravení zažiť návštevu, na ktorú vy a vaše deti nikdy nezabudnú.

Chcete vedieť, akú záračnú silu v sebe ukrývajú liečivé bylinky? Navštívte bylinkovú plantáž vo Východnej, kde vám ukážu, ako sa bilnky pestujú, zbierajú a následne spracovávajú na výrobu kvalitných čajov bez zbytočnej chémie. Okrem toho sa pri ochutnávke chutných čajov dozviete aj to, aký príbeh sa ukrýva za vznikom samotnej plantáže.

….

Prehliadky Farmy Východná trvajú cca 1 hodinu a 15 minút

Mimo letnej sezóny (september-jún) je nutné sa objednať na prehliadku minimálne 1 deň vopred, prípadne sa informovať o možnosti prehliadky v ten istý deň.

Pravidelné vstupy počas letnej sezóny (júl, august) sú o 10:00, 12:00, 14:00, 16:00.
Na prehliadku je potrebné sa objednať online, prípadne telefonicky, alebo emailom.

Nezabudnuteľné zážitky v jedinom kempe na pláži Liptovskej Mary! Mara Fun ponúka prenájom motorových člnov, skútre, wakeboarding, či vodné lyže. Flyboarding, kde Vás prúd vody nadnáša nad hladinou, dodá adrenalín, a wakesurfing navodí prímorskú atmosféru. Ak hľadáte oddych, k dispozícii sú vodné bicykle, kajaky alebo paddleboardy. Kamaráti si môžu zmerať sily na aquazorbingu alebo bumper futbale. Najmenší sa vybláznia na lodičkách v bezpečí bazénov.

Požičovňa ponúka

Vodný skúter

Doprajte si zážitok z rýchlej adrenalínovej jazdy na vodnej hladine priamo na Liptovskej Mare. Kvalitné vodné skútre vám zaručia bezpečnú jazdu a neopakovateľný pocit z dobrodružstva. Osedlajte jeden z našich skútrov, ktorý vám pripraví jedinečný zážitok. Ak si netrúfate šoférovať sami, naši inštruktori vás radi povozia.

Motorový čln

Motorový čln s 500 konskými silami je perfektný na rýchlu jazdu so skúseným kapitánom. Komfortné sedenie zároveň ponúka príjemný rodinný výlet po Liptovskej Mare. Stačí kapitánovi zadať kurz a potom si už len vychutnávať vietor vo vlasoch.

Wakesurfing

Wakesurfing vám poskytuje dokonalý letný zážitok plný vĺn. Preto už nemusíte ísť k moru, aby ste si mohli zasurfovať. Náš motorový čln dokáže vlnu vyrobiť. Naši chalani vám všetko vysvetlia a potom si už len užívate ako vás vlna nesie so sebou.

Flyboard

Tento nový typ zábavy sa k nám dostal z Francúzska. Prúd vody vás nadnáša na hladinou a vy sa smelo môžete pohybovať vo všetkých troch smeroch. Po chvíľke, keď získate rovnováhu, si môžete vyskúšať letieť ako Ironman alebo skákať ako delfín.

Stand up Paddle

Tento šport je blízky novodobému surfingu a prišiel k nám až z ďalekých havajských ostrovov. Jeho najväčšou výhodou je, že ho môžete vykonávať aj na pokojnej hladine nášho liptovského mora. Môžete sa na ňom plaviť, pretekať s kamarátmi alebo si zacvičiť jógu. V ponuke je na výber veľké množstvo rôznych typov. Špecialitou tohto roku je stand-up-paddle, ktorý je určený až pre 6 osôb – ideálne pre tímové výlety a súťaže.

Vodný bicykel

Objavujte krásy a zákutia Liptovskej Mary v kruhu svojich blízkych. Na palube pohodlných a priestranných vodných bicyklov prežijete príjemné chvíle so svojou rodinou alebo kamarátmi. Šmýkačka či skokanský mostík vám určite vykúzlia úsmev na perách. Vodné bicykle sú všeobecne veľmi dobre ovládateľné a bez zvýšenej námahy vás povezú rýchlosťou 10 až 15 kilometrov za hodinu. Bicyklom nevadí ani vietor, vlny, či zlé počasie. K ich použitiu nepotrebujete mať žiadne skúsenosti, dokonca sa nemusíte vedieť ani bicyklovať a ich použitie je úplne bezpečné aj pre deti a starších.

Wake-kneeboard

Tieto športy sú ideálnou letnou alternatívou pre milovníkov snežných športov. Skúsenejší sa môžu vyblázniť na lane za skútrom a pre začiatočníkov a deti od 10 rokov ponúkame aj lekcie na pomocnej hrazde. S informáciami od inštruktorov to určite bude hračka.

Kajak

Či už pôjdete vlastnou cestou, alebo sa zúčastníte výletu so sprievodcom, zážitok z kajakov bude jedinečný. Zároveň je to perfektná voľba na zlepšenie kondície.


Prosím, pre zobrazenie videa, akceptujte cookies pre marketing.

Ďalšie možnosti vychutnania vody na Liptove nájdete tu.

Prosím, pre zobrazenie videa, akceptujte cookies pre marketing.

Plánovač Liptov