Domov 25%

Atraktívna expozícia je venovaná dielam umelca Martina Sabaku, ktorý vytvoril netradičné sochy a miniatúry z vyradených materiálov zo skládok. Podstatou expozície je prebudenie kreativity, tvorivosti a vzájomnej inšpirácie. Súčasťou výstavy sú kreatívne dielne, počas ktorých si návštevníci bez ohľadu na vek môžu vytvoriť vlastné diela z odpadových a stavebných materiálov.

Životný príbeh Martina Sabaku, obuvníka a neskôr železničiara, sa v slovenskej obci Východná započal v roku 1925. Jeho výtvarný talent sa však prebudil do monumentálnej podoby až po šesťdesiatke, keď vytvoril svoj prvý objekt – hrad a daroval ho pre radosť kamarátovi na záhradku. Týmto okamihom sa v ňom zrodil skutočný, autentický tvorca, spájajúci slobodnú fantáziu, vynachádzavosť a tvorivú zručnosť. Rozľahlé smetisko za dedinou sa preňho stalo trvalým inšpiračným zdrojom, napájajúcim v pravidelných vlnách jeho tridsaťročnú prácu na podivuhodných architektonických dielach, nie nepodobných mnohým ďalším dielam od rôznych spontánnych autorov po celom svete. Ide aj o istý archív a záznam doby, keďže všetky materiály boli zároveň príznačné pre určité roky. Jeho osobité dielo, neprispôsobené výtvarnej tradícii a umeleckým vplyvom, vychádzajúce z vlastného sveta predstáv, však po jeho odchode v roku 2016 zostalo stáť v predzáhradke domu blízko festivalového amfiteátra opustené, blednúce a pomaly sa rozpadávajúce.

čítať viac skryť

Maravar je netradičný pivný wellness, ktorý ponúka súkromie a individuálny prístup. Priestory pivného wellnessu pozostávajú zo 6 samostatných miestností, ktoré sú určené na súkromné pivné procedúry pre dve osoby. Dominantou miestností sú veľké drevené kaďe s objemom viac ako 700 litrov. Súčasťou procedúr je aj neobmedzené pitie remeselného piva.

Miestna časť Ružomberka – Biely Potok je východiskom do jednej z najnavštevovanejších slovenských osád Vlkolínec. Obec Vlkolínec zapísali 11. decembra v roku 1993 do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Zapísanie do zoznamu potvrdzuje výnimočnosť a univerzálnu hodnotu kultúrnych alebo prírodných lokalít, ktoré vyžadujú ochranu v prospech celého ľudstva.

Obec Vlkolínec, ktorá sa po prvý raz spomína v roku 1376, ako jediná obec na Slovensku nie je narušená novou výstavbou. Predstavuje unikátny urbanistický celok pôvodných ľudových stavieb. Na základe komparatívnej štúdie ICOMOS  bola vyhodnotená ako najlepšie zachované sídlo tohto typu v Karpatskom oblúku. Pôvodne to bola osada drevorubačov, pastierov a poľnohospodárov.

História obce

Obec Vlkolínec je typickým príkladom dvojradovej ulicovky s dlhými dvormi. Osada sa približne v strede rozdeľuje na dve ulice. Jedna z nich vedie k barokovo-klasicistickému rímskokatolíckemu Kostolu Navštívenia Panny Márie z roku 1875. Druhá ulica smeruje strmším terénom pod úpätie vrchu Sidorovo (1 099 m).

V strede osady stoja dva najčastejšie fotografované objekty Vlkolínca – zrubová dvojpodlažná zvonica z roku 1770 stojaca na kamennom podstavci a zrubová studňa z roku 1860. K chráneným objektom osady patrí 45 dreveníc s hospodárskymi dvormi z 18. storočia. Jedinečným bol spôsob ich úpravy. Dvakrát ročne ich pretierali modrou, ružovou a bielou vápnovou farbou.

Typickým príkladom vlkolínskeho domu je roľnícky dom – jedna z expozícií Liptovského múzea v Ružomberku. Objekt vybudovaný v roku 1886 sprístupnili verejnosti v roku 1991. Jeho zachované pôvodné vnútorné členenie a zariadenie interiéru sú verným obrazom spôsobu života obyvateľov osady na konci 19. a na začiatku 20. storočia. Ostatné objekty v pamiatkovej rezervácii Vlkolínec sú obývané. Žije tu 30 obyvateľov, takže návštevníci sa musia uspokojiť len s pohľadom na ich exteriér.

Zaujímavosti

Vlkolínec je súčasťou Národného parku Veľká Fatra. Prechádza ním cyklistická trasa a majitelia viacerých dreveníc poskytujú možnosť ubytovania. V lete zaujme z viacerých podujatí napríklad „Nedeľa vo Vlkolínci“, ktorá sa koná vždy začiatkom augusta.

Povinnou zástavkou každého cyklistu a turistu je jedinečný bufet u Bobra na móle rezortu MARINA LIPTOV. Okrem občerstvenia tu nájdete nezabudnuteľný oddychový bod na vašej ceste okolo Liptovskej Mary s výhľadom na okolité vrchy. Jedlá či nápoje si vychutnáte priamo na móle. Vám už ostáva len načerpať energiu z okolia a vychutnať si výhľad.

Po dobrom obede si oddýchnite na hladine Liptovskej Mary a využite možnosť zapožičať si lode a iné športové potreby. Ponuka požičovne Marina Liptov.

Príďte si užiť deň plný zábavy. Vo FUNCENTER pri Demänová rezort nájdete atrakcie pre najmenších, ale na svoje si prídu aj dospeláci. Najväčšie 3D bludisko na Slovensku, minizipline, lezecká stena, XXL trampolíny, bungee trampolíny či skákací hrad. Okrem toho, súčasťou centra je bikepark s takmer 4,5km trajlov v výhľadom na Demänová Rezort a Liptov samotný. Trasy majú rôznu obtiažnosť a sú vhodné pre všetky vekové kategórie.

Demänová rezort ponúka mnoho zábavy a skvelých možností aj pre tých najmenších. Veľký areál plný preliezačiek, hojdačiek a ihrísk pre vaše ratolesti, sa nachádza priamo pred reštauráciou Pinus. Kids zóna ma skutočne bohaté vybavenie, aby si prišli na svoje či už drobci, alebo skorí tínedžeri.

O zábavu sa postarajú šmýkačky, hojdačky a preliezačky. Vyblázniť sa môžete aj na veľkej trampolíne, ktorá ma 6 skákacích plôch. Vy si v pokoji budete môcť vychutnávať kávu na terase blízkej reštaurácie, zatiaľ čo Vaše deti sa budú bezpečne hrať – hojdačka je doplnená bezpečnou dopadovou plochou a taktiež trampolína má najmodernejšie bezpečnostné prvky.

Všetky preliezačky, hojdačky a šmýkačky sú zhotovené z kvalitnej kovovej alebo drevenej konštrukcie, niektoré preliezačky sú pre väčšiu zábavu z lán. Deti môžu šantiť aj na zábavnom nafukovacom hrade, ktorý hýri farbami a vyčarí úsmev malým i veľkým. Skvelú jazdu môžete zažiť až na sedem metrovej šmýkačke.

Nájdete tu aj vtipnú atrakciu Bumper Ball. Deti sa v nej môžu bezcieľne blázniť alebo si dať aj skutočný futbalový zápas. Pobaví ich jedno aj druhé, pretože budú vo veľkej nafukovacej guli, voľné budú mať iba nohy a pri snahe utekať či kopať do lopty je táto atrakcia skutočne zdrojom smiechu.

V Kids zóne sa nachádzajú až tri ihriská, dve z nich sú prioritne určené pre loptové športy. Využiť môžete futbalové alebo basketbalové ihrisko. Pre pravých fitness nadšencov Kids zóna ponúka Fitness ihrisko.

V lete 2023 pribudli do FUN centra nové atrakcie. Deti sa môžu zabaviť na tubingových kolesách, rozprávkových kolotočoch alebo sa previezť vláčikom Demänovský express. Nové atrakcie sú spoplatnené.

Toto všetko si vychutnáte v nádhernom prostredí obklopení tatranskými štítmi. Atmosféru krásne dotvára prírodne nadizajnované jazierko, okolo ktorého sa Kids zóna tiahne. Ideálne riešenie pre osvieženie po poriadnom bláznení. Krása tatranskej prírody je tiež citeľná vo všetkých chatách a apartmánoch, v ktorých sa klienti môžu ubytovať. Chaty a apartmány sú zhotovené z kvalitného masívneho dreva , čo ulahodí oku i duši.

čítať viac skryť

Reštaurácia MARINA je jedinečné miesto, ktoré pohladí všetky vaše zmysly.

Športovo-rekreačný rezort MARINA Liptov vás privíta výhľadom na Západné Tatry a Liptovskú Maru. Vaše chuťové poháriky si prídu na svoje vďaka poctivým jedlám, ktoré sú pripravované z domácich a čerstvých surovín, aby každá vaša návšteva bola pre vás zážitkom. Posedieť si môžete v jedinečnej reštaurácii alebo pri lahodnej káve na terase s očarujúcim výhľadom.

Po dobrom obede si oddýchnite na hladine Liptovskej Mary a využite možnosť zapožičať si lode a iné športové potreby. Ponuka požičovne Marina Liptov.

Zažite ten pravý farmársky zážitok!

Na našej bio-farme môžete nahliadnuť do prípravy krmiva pre naše kravy a ovečky. Farma Východná Vám umožní pozorovať naživo ako sa dojí mlieko, stretnúť sa s našimi kravami dospeláčkami. Ako aj navštíviť škôlku teliat, kde si môžete pohladkať teliatka, ktoré sa narodili práve dnes!

Dozviete sa, koľko krava žalúdkov a kto je na farme najsilnejším človekom. Tiež zistíte prečo naše kravy majú na farme kaderníctvo pedikúru, a prečo bývajú v hoteli.

Spoznajte zážitkovou formou proces chovu kráv a ovečiek na našej farme. Naučte sa viac o výrobe a spracovaní mlieka, ochutnajte tie najčerstvejšie syry ešte predtým, ako poputujú do obchodov, stretnite sa s farmárskymi zvieratami naživo!

Toto všetko na Vás čaká pri návšteve najvyššie položenej farmy v Liptove, kde naše kravy pozerajú na legendárny Kriváň! Ste pripravení zažiť návštevu, na ktorú vy a vaše deti nikdy nezabudnú.

Chcete vedieť, akú záračnú silu v sebe ukrývajú liečivé bylinky? Navštívte bylinkovú plantáž vo Východnej, kde vám ukážu, ako sa bilnky pestujú, zbierajú a následne spracovávajú na výrobu kvalitných čajov bez zbytočnej chémie. Okrem toho sa pri ochutnávke chutných čajov dozviete aj to, aký príbeh sa ukrýva za vznikom samotnej plantáže.

….

Prehliadky Farmy Východná trvajú cca 1 hodinu a 15 minút

Mimo letnej sezóny (september-jún) je nutné sa objednať na prehliadku minimálne 1 deň vopred, prípadne sa informovať o možnosti prehliadky v ten istý deň.

Pravidelné vstupy počas letnej sezóny (júl, august) sú o 10:00, 12:00, 14:00, 16:00.
Na prehliadku je potrebné sa objednať online, prípadne telefonicky, alebo emailom.

Nezabudnuteľné zážitky v jedinom kempe na pláži Liptovskej Mary! Mara Fun ponúka prenájom motorových člnov, skútre, wakeboarding, či vodné lyže. Flyboarding, kde Vás prúd vody nadnáša nad hladinou, dodá adrenalín, a wakesurfing navodí prímorskú atmosféru. Ak hľadáte oddych, k dispozícii sú vodné bicykle, kajaky alebo stand-up paddle. Kamaráti si môžu zmerať sily na aquazorbingu alebo bumper futbale. Najmenší sa vybláznia na lodičkách v bezpečí bazénov.

Požičovňa ponúka

Vodný skúter

Doprajte si zážitok z rýchlej adrenalínovej jazdy na vodnej hladine priamo na Liptovskej Mare. Kvalitné vodné skútre vám zaručia bezpečnú jazdu a neopakovateľný pocit z dobrodružstva. Osedlajte jeden z našich skútrov, ktorý vám pripraví jedinečný zážitok. Ak si netrúfate šoférovať sami, naši inštruktori vás radi povozia.

Motorový čln

Motorový čln s 500 konskými silami je perfektný na rýchlu jazdu so skúseným kapitánom. Komfortné sedenie zároveň ponúka príjemný rodinný výlet po Liptovskej Mare. Stačí kapitánovi zadať kurz a potom si už len vychutnávať vietor vo vlasoch.

Wakesurfing

Wakesurfing vám poskytuje dokonalý letný zážitok plný vĺn. Preto už nemusíte ísť k moru, aby ste si mohli zasurfovať. Náš motorový čln dokáže vlnu vyrobiť. Naši chalani vám všetko vysvetlia a potom si už len užívate ako vás vlna nesie so sebou.

Flyboard

Tento nový typ zábavy sa k nám dostal z Francúzska. Prúd vody vás nadnáša na hladinou a vy sa smelo môžete pohybovať vo všetkých troch smeroch. Po chvíľke, keď získate rovnováhu, si môžete vyskúšať letieť ako Ironman alebo skákať ako delfín.

Stand up Paddle

Tento šport je blízky novodobému surfingu a prišiel k nám až z ďalekých havajských ostrovov. Jeho najväčšou výhodou je, že ho môžete vykonávať aj na pokojnej hladine nášho liptovského mora. Môžete sa na ňom plaviť, pretekať s kamarátmi alebo si zacvičiť jógu. V ponuke je na výber veľké množstvo rôznych typov. Špecialitou tohto roku je stand-up-paddle, ktorý je určený až pre 6 osôb – ideálne pre tímové výlety a súťaže.

Vodný bicykel

Objavujte krásy a zákutia Liptovskej Mary v kruhu svojich blízkych. Na palube pohodlných a priestranných vodných bicyklov prežijete príjemné chvíle so svojou rodinou alebo kamarátmi. Šmýkačka či skokanský mostík vám určite vykúzlia úsmev na perách. Vodné bicykle sú všeobecne veľmi dobre ovládateľné a bez zvýšenej námahy vás povezú rýchlosťou 10 až 15 kilometrov za hodinu. Bicyklom nevadí ani vietor, vlny, či zlé počasie. K ich použitiu nepotrebujete mať žiadne skúsenosti, dokonca sa nemusíte vedieť ani bicyklovať a ich použitie je úplne bezpečné aj pre deti a starších.

Wake-kneeboard

Tieto športy sú ideálnou letnou alternatívou pre milovníkov snežných športov. Skúsenejší sa môžu vyblázniť na lane za skútrom a pre začiatočníkov a deti od 10 rokov ponúkame aj lekcie na pomocnej hrazde. S informáciami od inštruktorov to určite bude hračka.

Kajak

Či už pôjdete vlastnou cestou, alebo sa zúčastníte výletu so sprievodcom, zážitok z kajakov bude jedinečný. Zároveň je to perfektná voľba na zlepšenie kondície.


Ďalšie možnosti vychutnania vody na Liptove nájdete tu.

Zažite dobrodružstvo na vlnách Liptovskej Mary s panoramatickým výhľadom na Vysoké a Nízke Tatry. V rezorte MARINA LIPTOV si môžete vychutnať privátnu vyhliadkovú plavbu na katamaráne alebo lodi PEDRO s kapitánom. Kapitán vám porozpráva o histórii vzniku Liptovskej Mary a prevedie vás k zatopenému kostolíku Panny Márie, k priehradnému múru a k okolitým zátokám. Okrem toho, Marina Liptov ponúka skvelé občerstvenie priamo na móle a obedové menu v štýlovej reštaurácie s terasou. Pre deti je pripravené detské ihrisko.

Využite služby požičovne lodí a centra vodných športov MARINA LIPTOV a urobte z obyčajného dňa na suchu výnimočný deň na vode. Ak ste priaznivcom vodných športov a baví vás paddleboard alebo kajak, požičovňa je správnym miestom, kde si prenajmete všetko potrebné. K dispozícii sú jednomiestne aj dvojmiestne kajaky, paddleboardy pre 2 osoby či JUMBO paddleboard pre 6 osôb.

V ponuke na prenájom máme motorové člny na benzínový alebo dnes veľmi obľúbený elektrický pohon. Svaly na rukách si určite vyrysujete v jednomiestnom alebo dvojmiestnom kanoe alebo v kajaku. Stabilitu si môžete trénovať na populárnych paddleboardoch a pre partie kamošov sme pripravili Jumbo SUP (stand up paddleboard) s kapacitou 6-8 osôb. Nezabudli sme ani na adrenalínových  nadšencov. Do našej ponuky pribudli tri skútre, na ktorých sa môžu do sýtosti vyšaňtiť. A romantické chvíle si môžete užívať na plachetnici, stačí mať už iba správny vietor.

Ak uprednostňujete kľudnú plavbu alebo chcete len tak preskúmať krásy Liptovskej Mary, myslíme aj na vás. K dispozícii máme kvalitné hliníkové člny značky Linder so závesným motorom, elektrolodekanoe a pramice s veslami. V prípade, ak si chcete vychutnávať iba výhľady a čo-to sa dozvedieť o Liptovskej Mare a jej okolí, tak určite využite ponuku našej vyhliadkovej plavby na lodi katamarán s vlastným kapitánom.

čítať viac skryť

Energiu dobijete aj vo vynikajúcej reštaurácii Marina Liptov. Ubytovať sa môžete v jedinečných glampingových stanoch, ktoré ponúkajú úžasný zážitok luxusného stanovania v srdci Liptova s jedinečným výhľadom na Západné či Nízke Tatry.

Plánovač Liptov