Domov 100%

Atraktívna expozícia je venovaná dielam umelca Martina Sabaku, ktorý vytvoril netradičné sochy a miniatúry z vyradených materiálov zo skládok. Podstatou expozície je prebudenie kreativity, tvorivosti a vzájomnej inšpirácie. Súčasťou výstavy sú kreatívne dielne, počas ktorých si návštevníci bez ohľadu na vek môžu vytvoriť vlastné diela z odpadových a stavebných materiálov.

Životný príbeh Martina Sabaku, obuvníka a neskôr železničiara, sa v slovenskej obci Východná započal v roku 1925. Jeho výtvarný talent sa však prebudil do monumentálnej podoby až po šesťdesiatke, keď vytvoril svoj prvý objekt – hrad a daroval ho pre radosť kamarátovi na záhradku. Týmto okamihom sa v ňom zrodil skutočný, autentický tvorca, spájajúci slobodnú fantáziu, vynachádzavosť a tvorivú zručnosť. Rozľahlé smetisko za dedinou sa preňho stalo trvalým inšpiračným zdrojom, napájajúcim v pravidelných vlnách jeho tridsaťročnú prácu na podivuhodných architektonických dielach, nie nepodobných mnohým ďalším dielam od rôznych spontánnych autorov po celom svete. Ide aj o istý archív a záznam doby, keďže všetky materiály boli zároveň príznačné pre určité roky. Jeho osobité dielo, neprispôsobené výtvarnej tradícii a umeleckým vplyvom, vychádzajúce z vlastného sveta predstáv, však po jeho odchode v roku 2016 zostalo stáť v predzáhradke domu blízko festivalového amfiteátra opustené, blednúce a pomaly sa rozpadávajúce.

čítať viac skryť

Všetko čo potrebujete na jednom mieste

SKI Centrum Demänová je súčasťou Demänová rezortu a svojim návštevníkom ponúka bezpečné lyžovanie pre začiatočníkov ako aj pre pokročilých na ľahkej a na stredne ťažkej zjazdovke. Kvalitne upravená trať ponúka aj večerné lyžovanie pre všetky vekové kategórie. Pre väčšiu bezpečnosť je pre deti vybudovaná uzatvorená lyžiarska zóna s inštruktormi. Kvalitne upravená trať ponúka aj večerné lyžovanie pre všetky vekové kategórie.

V SKI Centre Demänová máte možnosť si vychutnať netradičné spúšťanie sa na špeciálnych nafukovacích kolesách SNOWTUBING a zabávať sa celý deň. Jazdí sa v upravenom snehovom koryte s dĺžkou 50m dlhej trati so strmším rozjazdom a postupným dojazdom v protisvahu. Snowtubingová zábava je vhodná pre detí aj dospelých. Stredisko taktiež ponúka bežeckú trať s dĺžkou 550m. Okruh je trvalo osvetlený, umelo zasnežovaný a denne upravovaný špeciálnym ratrakom.

V Ski School Smile sa venujú všetkým kategóriám klientov od úplných začiatočníkov až po zdokonaľovanie športových lyžiarov a snowboardistov. Pre pokročilých lyžiarov a snowboardistov poskytujeme lekcie v Snow parku alebo freeridové lekcie, pod dohľadom našich najskúsenejších inštruktorov, ktorí dobre poznajú terén a sú pripravení ukázať vám Jasnú aj mimo zjazdoviek.

K dispozícii sú rozsiahle FREE parkoviská pre bezproblémové parkovanie a tri gastronomické prevádzky rôznych štýlov.

Na Liptove premáva počas zimnej sezóny pravidelná bezplatná doprava SKI & AQUA BUS-mi. Lyžiari a dovolenkári sa tak pohodlne prepravia na svahy, ale aj do vodných parkov. Skibusy spájajú nasledovné lokácie:  JasnáMalinô BrdoTatralandia, Bešeňová, Liptovský MikulášLiptovský Ján a Ružomberok. Skibusy jazdia celú hlavnú sezónu, počas jarných prázdnin až do 27.03.2024.

Vstup do SKI & AQUA busu je pre držiteľov Liptov Region Card alebo skipasu zadarmo!

Plánovač Liptov