Na Liptove budú majstrovská Slovenska v saunovaní

17. 5. 2024 Iné lokality
Domov Na Liptove budú majstrovská Slovenska v saunovaní

Liptov sa na tri dni stane centrom saunovania na Slovensku. Od 23. do 25. mája 2024 bude vo vodnom parku Bešeňová už 7. ročník Majstrovstiev Slovenska v saunových rituáloch. Jedná sa o jedinečné wellness podujatie, ktoré spája zdravotný benefit saunovania s prvkami divadelnej show. Návštevníci aj hodnotiaca porota sa môžu tešiť v kategórii single aj na vystúpenie aktuálneho majstra Slovenska – Jean Colin Dora je domáce eso – saunamaster z Bešeňovej. Svoje umenie s uterákom predstaví aj majster sveta Róbert Židek.

Záver mája bude na Liptove patriť saunovaniu a saunovým rituálom. Záujem o saunovanie na Slovensku rastie a stále viac ľudí objavuje aj kúzlo saunových rituálov. “Saunové rituály sú dnes už doslova umením, ktoré dokáže strhnúť saunujúcich a vyburcovať atmosféru v saune na maximum. Vďaka svojej kreativite, dômyselnému príbehu a divadelným prvkom dokážu saunamastri urobiť zo saunovania veľkolepé predstavenie s dôrazom na zdravotný efekt saunovania a my sme radi, že tí najlepší sa môžu predstaviť na Majstrovstvách Slovenska vo vodnom parku Bešeňová,“ informoval Peter Kolenčík, prevádzkový riaditeľ vodného parku Bešeňová – termálneho srdca Liptova. Od budúceho štvrtka do soboty sa v Bešeňovej predstaví osmička najlepších saunamastrov z celého Slovenska v kategórii single a tiež tri tímy.

Bonusom tohto ročníka Majstrovstiev Slovenska je, že na svetové majstrovstvá v Holandsku postúpia priamo až dvaja súťažiaci z  kategórie single a  dva tímy. Tretie miesto získa priamy postup do semifinále majstrovstiev sveta, ktoré budú u susedov v Česku.

„Liptov si získava stále viac priaznivcov zdravého životného štýlu. Naša príroda a termálne a minerálne pramene ho k tomu predurčujú. Vodný park Bešeňová má najväčšiu saunu na Slovensku a jeho sauna masteri patria k svetovej špičke. Už budúci týždeň zabojujú na majstrovstvách našej krajiny, ale aj o priamy postup na majstrovstvá sveta. Najviac sa teším na vystúpenie charizmatického Jeana Colina Doru,“ zdôraznila riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková.

Odborná, medzinárodná porota hodnotí profesionalitu, kreativitu, prevedenie procedúry, aromaterapiu, spracovanie a predvedenie príbehu, kostýmy, emócie, techniku práce so saunovým uterákom, show prvky a podobne. Saunové rituály majú svojich priaznivcov na Slovensku už niekoľko rokov. Nejde o bežné saunovanie, ale v podstate o saunové divadlo s prvkami show. Počas rituálu skúsený saunamaster polieva lávové kamene vodou, následne používa ľadovú drť s prídavkom 100% prírodných esenciálnych olejov na aromatizáciu a dezinfekciu priestoru sauny. Aktuálnym trendom je využitie prírodných vykurovadiel (živice stromov, vonné byliny, vzácne drevá) v priestoroch sauny. Na rozhorúčených lávových kameňoch sa začne voda výrazne odparovať, čím dochádza k postupnému nárastu teploty a vlhkosti vzduchu v saune. Následne saunamaster, za použitia rôznych trikov, rozháňa horúci vzduch saunovým uterákom, vejárom alebo vlajkou, čím výrazne zefektívni proces saunovania a prostredníctvom divadelných prvkov a rekvizít odprezentuje návštevníkom príbeh v zvolenej témy.

Oblastná organizácia cestovného ruchu REGION LIPTOV financuje Majstrovská Slovenska v saunovaní aj z dotácie Ministerstva cestovného ruchu a športu SR vo výške 9 000,- eur.

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

Nezabudnite si prečítať aj ďalšie články

všetky články

Viac informácií o Liptov region karte aj v našich Liptov News

Plánovač Liptov