Základný kameň kostola v Demänovskej Doline požehnal pápež František

17. 9. 2021
Domov Základný kameň kostola v Demänovskej Doline požehnal pápež František

(Demänovská Dolina, 17. 9. 2021) – Návšteva pápeža Františka na Slovensku zostane nezabudnuteľná aj pre Demänovskú Dolinu. Navždy ju bude pripomínať základný kameň kostola Svätého Jána Pavla II., ktorý Svätý Otec požehnal počas slávnosti Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne. Ekumenický kostol obec plánuje začať stavať už čoskoro, slúžiť bude jej obyvateľom i turistom.

Volanie veriacich obyvateľov i mnohých turistov ubytovaných v Demänovskej Doline po cirkevnom stánku sa už onedlho premení na skutočnosť. Dominantou nového centra obce bude ekumenický kostol. Bude niesť meno Svätého Jána Pavla II., ktorý bol nielen výnimočnou osobnosťou s vrúcnym vzťahom k Slovensku, ale aj vášnivým turistom,“ povedala starostka Demänovskej Doliny Ľubomíra Klepáčová. Potvrdila, že pripravený je projekt i schválené územné rozhodnutie, čaká sa už len na stavebné povolenie.

Ešte pred poklopaním pri začiatku stavby sa základnému kameňu kostola ušla výnimočná pocta. Pri príležitosti slávnosti Sedembolestnej Panny Márie 15. septembra v Šaštíne ho po omši požehnal pápež František. Návštevníkom nového chrámu bude túto udalosť navždy pripomínať nápis vyrytý priamo na kameni.  

Na slávnostnej svätej omši v Šaštíne nechýbali veriaci z Demänovskej Doliny spolu s kaplánom Jánom Dubeckým, ktorí si požehnaný kameň prevzali a priviezli domov.

„Požehnanie základného kameňa je dôležitým prvkom na začiatku výstavby nového kostola či kaplnky, nakoľko takáto stavba podlieha aj schváleniu cirkevnou autoritou. Pri požehnaní kameňa pápež František v modlitbe zvoláva Božie požehnanie na samotnú stavbu, ako aj na všetkých tých, ktorí sem budú prichádzať. Zároveň je to „odobrenie“ výstavby zo strany Cirkvi,“ vysvetlil kaplán Dubecký.  

Základný kameň dal vyrobiť Mons. František Rábek, biskup – ordinár Ordinariátu OS a OZ SR. Nateraz bude kameň umiestnený na obecnom úrade v Demänovskej Doline, pri výstavbe kostola ho nainštalujú do steny samotného kostola.

„Nový ekumenický kostol Svätého Jána Pavla II. zvýši kvalitu pobytu návštevníkov ubytovaných v Demänovskej Doline. Nebudú musieť za svojimi duchovnými potrebami cestovať do Liptovského Mikuláša alebo obcí naokolo, ani pre to štartovať svoje autá,“ pripomenula riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková.

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

Nezabudnite si prečítať aj ďalšie články

všetky články

Viac informácií o Liptov region karte aj v našich Liptov News

Plánovač Liptov