8 tipov na nenáročné výlety na Liptove pre všetky vekové kategórie, na konci ktorých ťa čaká nejeden unikát

Liptov patrí k tým najkrajším regiónom na Slovensku. Ponúka nejedno zaujímavé miesto či pamiatku, ktoré sa oplatí vidieť a navštíviť. V tomto článku nájdeš hneď niekoľko tipov na zaujímavé výlety na Liptove, ktoré stoja určite za to!

Obec Lúčky

Obec Lúčky leží neďaleko Veľkého Choča v Dolnom Liptove. Pre veľa ľudí je známa cez kúpele s možnosťou okúpať sa v termálnej vode. Liečivá voda prinavrátila už mnohým ľuďom zdravie a pochádza z dvoch vrtov. Súčasťou kúpeľov je aj AQUA-VITAL PARK s bazénmi s termálnou vodou, saunami a soľnou jaskyňou. V jeho okolí nájdeš aj tenisové kurty, badminton, minigolf či bowling. Okrem toho, že je obec známa prívlastkom „kúpeľná“, tak ponúka aj viacero ďalších zaujímavých miest, ktoré sa oplatí vidieť.

TIP: Lúčky sú tiež východiskovým bodom pre turistov smerujúcich na Veľký Choč. Ten mám na pláne aj ja,  takže už teraz viem, že sa tam ešte tento rok vrátim štúrovať.

Lúčanský vodopád

Lúčanský vodopád patrí k najväčším prírodným unikátom Slovenska. Dôvodov na to je hneď viacero. Nachádza sa priamo v centre obce, je 12 metrov vysoký, kaskádovitý a zaujímavý je napríklad aj tým, že nikdy nezamŕza kvôli teplým prameňom z kúpeľov, ktoré do neho pritekajú. To, že ide naozaj o významné miesto svedčí aj fakt, že len 5 vodopádov predstavujúcich najvýznamnejšie prírodné dedičstvo Slovenska bolo Ministerstvom životného prostredia vyhlásených za národné prírodné pamiatky a tento vodopád patrí práve do tejto skupiny.

Náučný chodník umelcov

Ďalšou zastávkou v obci, ktorú by si pri jej návšteve nemal/a vynechať, je náučný chodník venovaný známym umelcom, ktorí v Lúčkach pôsobili. Trasa chodníka vedie poza Kúpeľný hotel Choč, Dependance Liptov a Balneocentrum. Chodník má niekoľko zastávok a tvoria ho 2 základné okruhy, ktorých bližší popis si môžeš pozrieť priamo TU. Nie je to nič príliš dlhé a ani náročné, takže ideálny tip aj na pekný rodinný výlet.

Fotka: Tento altánok je venovaný Milanovi Michalovi Harmincovi, známemu architektovi.

Fotka: Táto lavička je zas napríklad venovaná Tadeášovi Salvovi, známemu skladateľovi a rodákovi z Lúčok.

Diviačia zvernica

Myslím, že hlavne malých turistov zaujme diviačia zvernica, ktorá sa nachádza na konci obce, za kúpeľmi. Tá vznikla za účelom výcviku poľovných psov, aby sa čo najlepšie naučili pracovať s diviačou zverou v poľovných revíroch.

Brankovský vodopád

Východiskovým bodom k tomuto vodopádu je zastávka “Biely potok, Podsuchá”, rovnako je tam aj parkovisko, kde sa dá bezplatne zaparkovať. Po tom je treba prejsť cez most a odtiaľ sa stačí celý čas držať zelenej turistickej značky. Rovnako sú tam aj žlté šípky, takže stratiť sa nemôžeš. Ide o príjemnú a nenáročnú prechádzku, za približne 45 minút si na mieste a nepochybujem o tom, že toto miesto zaujme všetky vekové kategórie.

Brankovský vodopád patrí rovnako k prírodným unikátom Slovenska. Nachádza sa na západnom okraji Nízkych Tatier pri ústí do Revúckej doliny a s výškou 55 metrov je najvyšším vodopádom v Nízkych Tatrách. Zároveň sa radí do prvej päťky najvyšších vodopádov na Slovensku. Počas zimných mesiacov sa mení na krásny ľadopád pokrytý mnohými cencúľmi a inými ľadovými útvarmi.

TIP: Vypočuj si podcasty venujúce sa vodopádom na Liptove, ktoré vznikli v rámci projektu Nepoznaný Liptov.

Rozhľadňa Liptovská Lúžna

Asi pol kilometra za obcou Liptovská Lúžna nájdeš krásnu rozhľadňu, ku ktorej je bezproblémový prístup. V prípade, že sa do obce vyberieš autobusom, je potrebné vystúpiť na konečnej zastávke “Liptovská Lúžna – Hronec”. Auto zas vieš zaparkovať popri hlavnej ceste za obcou, rozhľadňa je z cesty dobre viditeľná. Vysoká je približne 8 metrov a ponúka krásne výhľady na okolie.

Rovnako ponúka výhľady na pôsobivú prírodnú pamiatku – Lúžanské Meandre s čistou, pomaly tečúcou vodou potoka Lúžňanka. Takou zaujímavosťou a raritou je aj to, že riečka vytvára dojem, že tečie hore kopcom. Priznám sa, že toto miesto ma veľmi oslovilo a normálne sa mi odtiaľ ani nechcelo odísť. Nepochybujem o tom, že pekne tu musí byť v každom ročnom období!

Termálny prameň Kalameny

Termálny prameň v Kalamenoch tvorí umelý vrt z roku 2000. Okolo vrtu bolo vybudované umelé jazierko, ktoré pôsobí naozaj pekne a upravene. Voda prúdiaca z hlbín má približne 33 °C, čo umožňuje pohodlné kúpanie i v chladnejšom zimnom období. Prameň je prístupný celoročne a bezplatne! Nachádza sa pri ňom provizórne parkovisko, kde môžeš zaparkovať. Ja som tam bol skoro ráno, takže som stretol len málo ľudí, ale predpokladám, že tam ľudia zvyknú chodievať pomerne často, tak len, aby si na to myslel/a.

Liptovský hrad

Liptovský hrad patrí nielen k unikátom regiónu Liptov, ale rovnako k unikátom celého Slovenska. Ide o najvyššie položený hrad na Slovensku (993,6 m n.m.), hoci dnes je to už len menšia ruina. Nachádza sa nad obcou Kalameny v Chočských vrchoch. Začiatok štúrovania na hrad som začal pri kultúrnom dome v Kalamenoch (autobusová zastávka) a odtiaľ som sa celý čas držal žltej turistickej značky. Skrátiť cestu si o pár stoviek metrov môžeš tak, že sa autom odvezieš k spomínanému termálnemu prameňu za dedinou. Cesta k hradu mi trvala približne 2 hodiny, priznám sa, že takto v snehu mi to dalo celkom zabrať. Ak sa sem vyberieš počas zimných mesiacov, tak si nezabudni zbaliť aj “mačky”, mne v istých úsekoch dosť pomohli. 

Každé z týchto miest jednoducho #TrebaZazit!, a preto verím, že som ťa inšpiroval k tomu, aby si niektoré z nich navštívil/a. Keď tam budeš, nezabudni mi poslať fotku alebo ma priamo označiť na Instagrame, kde ma nájdeš ako @nie_je_tura_bez_stura.

—-

Článok vznikol v spolupráci s VISIT LIPTOV. Aktivita je realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Plánovač Liptov