Bezpečnosť cyklistov na Liptove porastie

30. 7. 2020
Domov Bezpečnosť cyklistov na Liptove porastie

(Liptovský Mikuláš, 30. 7. 2020) – Aj cestným cyklistom sa na Liptove blýska na lepšie časy. Oblastná organizácia rieši problémový úsek v okrajovej časti Liptovského Mikuláša v lokalite Ondrašová v smere na Tatralandiu. Projektová dokumentácia by mala byť dokončená ešte v tomto roku a obratom bude organizácia žiadať aj stavebné povolenie.

O tom, že cyklistika na Liptove zažíva revolúciu sa už veľa popísalo. Tunajšie horské terény sú výborne značené a veľmi atraktívne. Cyklisti to však vo vybraných úsekoch, najmä popri cestných komunikáciách, majú niekedy ťažšie – nebezpečie zrážky s vozidlom či bezprostredný kontakt s výfukovými plynmi sú tu na dennom poriadku. „Svojimi aktivitami sa snažíme zlepšiť proces prípravy Vážskej cyklomagistrály resp. okruhu okolo Liptovskej Mary a Cesty okolo Tatier. Tieto trasy môžu výrazne zlepšiť podmienky pre bicyklovanie a hlavne bezpečnosť občanov regiónu aj dovolenkárov. Za posledný rok a pol sa nám v spolupráci s mestom Liptovský Mikuláš a Ružomberok podarilo dohodnúť prípravu štúdie cyklodopravných trás prechádzajúcich regiónom, ktorú zabezpečuje Žilinský samosprávny kraj. Štúdia bude čoskoro odovzdaná. Okrem toho sme zoskupili obce, ktorými bude prechádzať budúca trasa do združení. Tieto združenia nám zabezpečia zvýšenie efektivity pri projektovej príprave,“ povedal predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Ján Blcháč.

Stovky kilometrov trás v náručí malebnej prírody, kopec atrakcií lemujúcich okolie trás a možnosti športového vyžitia môžu Liptákom v iných kútoch krajiny závidieť. S rozvojom cykloturistiky, regionálnej cyklodopravy ide ruka v ruke aj tlak na rast bezpečnosti. „Za najdôležitejšiu vec rozhodne považujeme skoré začatie prác na príprave projektovej dokumentácie na úsek Liptovská Ondrašová – Liptovský Trnovec. Náklady na túto projektovú dokumentáciu pôjdu z rozpočtu našej oblastnej organizácie. Projektová dokumentácia bude vyhotovená ešte v tomto roku a následne začneme pracovať na stavebnom povolení,“  povedala riaditeľka  Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková.

Potenciál Liptova ako cyklo regiónu je neodškriepiteľný. “Nerobíme len marketing, skutočne sa snažíme budovať plnohodnotný cyklistický región s kvalitnou a funkčnou infraštruktúrou. Postupne prehodnocujeme prístup k značeniu cyklotrás a školíme si vlastných značkárov, aby boli trasy v dobrom stave, ale tiež pracujeme na regionálnych cykloprojektoch a usilujeme sa budovať bezpečnejšiu sieť našich cyklotrás,“ uzavrel cyklo-koordinátor  Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Andrej Medla.

Projektovú dokumentáciu na úsek Liptovská Ondrašová – Liptovský Trnovec zrealizuje Oblastná organizácia cestovného ruchu REGION LIPTOV aj vďaka dotácii Ministerstva dopravy a výstavby SR vo výške 31 000,-.

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

Nezabudnite si prečítať aj ďalšie články

všetky články

Viac informácií o Liptov region karte aj v našich Liptov News

Plánovač Liptov