Zamestnanci cestovného ruchu vyčistili okolie Liptovskej Mary

19. 5. 2020
Domov Zamestnanci cestovného ruchu vyčistili okolie Liptovskej Mary

(Liptovský Mikuláš, 19. 5. 2020) – Liptov sa pripravuje na otvorenie letnej sezóny. Jedným z už tradičných podujatí pred jej začiatkom je čistenie okolia Liptovskej Mary. Dnes si vyhrnulo rukávy vyše dvesto dobrovoľníkov a vyzbierali 285 vriec s odpadom. Po prvý raz boli takmer všetci dobrovoľníci z prostredia cestovného ruchu, išlo o ľudí, ktorí sú nedobrovoľne doma z dôvodu uzatvorených prevádzok. Namiesto starania sa o návštevníkov v bazénoch, wellnessoch či gastronomických zariadeniach sa postarali o svoje okolie. Nechýbalo ani takmer 20 detí, ktoré prišli so svojimi rodičmi podporiť dobrú vec.

Takto pred rokom čistili okolie Liptovskej Mary školáci. Tí sú teraz doma a asi po prvý raz zažívajú pocit, žeby učenie doma vymenili za učenie sa v škole. Podobne sú na tom aj zamestnanci v cestovnom ruchu, ktorí veria v ďalšie uvoľnenie reštrikcií a ich návrat do práce. „Musím pochváliť môj tím, ktorý sa nevzdal a ešte v čase pred uvoľňovaním reštrikcií kvôli pandémii Covid-19 konzultoval formu tohto podujatia s hygienikmi aj keď väčšina iných podujatí mala automaticky stop. Cestovný ruch potrebuje reštart a teším ma, že sa dobrovoľne našej výzvy chytili práve ľudia, ktorí ho vytvárajú. Okolie Liptovskej Mary počas Enviro dňa čistilo vyše dvesto dobrovoľníkov z radov zamestnancov cestovného ruchu, išlo najmä o ľudí z našich vychýrených akvaparkov, ktoré robia Liptovu skvelé meno doma aj za hranicami. Pomohlo aj viac ako dvadsať detí, ktoré radi učenie dobehnú neskôr. Spoločne vyzbierali naši dobrovoľníci dvestoosemdesiatpäť vriec s odpadom, ktoré na svoje náklady vyviezla uzavretá mikulášska Tatralandia. Za skvelý výkon im právom patril guláš v Kolibe Gréta na brehu Liptovskej Mary a nešoférom aj pivko Liptovar od tunajšieho pivovaru, ktorý nezištne ponúkol sud piva a aj takto podporil dobrú vec,“ povedal predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Ján Blcháč. Rovnako ako po minulé roky zobrali pod svoje krídla koordináciu čistenia ľudia zo Stráže prírody. Po skúsenostiach z minulých ročníkov sa zdá, že o odpadoch najviac vedia školáci. Tí by mali byť v tejto veci príkladom aj pre staršie vekové kategórie, ktoré ešte stále nevnímajú závažnosť hromadenia sa odpadov a zmysel jeho separovania.

„Podobné aktivity nám nie sú cudzie, už sme sa opakovane zapojili do skrášľovania nášho regiónu a najmä Bešeňovej. Po čistení okolia Liptovskej Mary ešte vysadíme viac ak 20 stromčekov u nás v Bešeňovej. Radi by sme však boli užitoční okrem našej prírody aj ľudom, ktorých budeme opäť rozmaznávať v našich termálnych bazénoch, pri rôznorodých masážach či počas saunových rituálov“ povedal prevádzkový riaditeľ vodného parku Bešeňová Peter Kolenčík. Akvaparky sú zaradené do štvrtej fázy uvoľňovania, ale kompetentní stále nevedia bližšie potvrdiť, kedy sa podarí otvoriť brány takýchto zariadení s blížiacim sa letom.„Minulý rok sme vyzbierali 350 vriec s odpadom rôzneho charakteru. Je smutné, že si veľa ľudí mýli krásne zákutia v okolí Liptovskej Mary so smetiskom, Verím, že aj takto ich upozorňujeme na to, že liptovská príroda má byť pre nás všetkých útočiskom, miestom aktívneho či pasívneho relaxu a odpadky je vždy lepšie zobrať so sebou alebo im nájsť miesto v okolitých košoch či kontajneroch. Asi najoriginálnejšie úlovky našich dobrovoľníkov boli polámaná loď, detský podsedák či pneumatika. Aj týmto tradičným podujatím pred letom sme dali jasný signál verejnosti, že sme na Liptove pripravení na letnú sezónu a veríme v jej skoré naštartovanie, lebo tento rok je dovolenka na Slovensku skutočne dobrý nápad a na Liptove zvlášť,“ uzavrela riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková. Liptáci zároveň avizovali, že symbolické otvorenie letnej sezóny plánujú na sobotu 6. júna 2020 a bude v cyklistickom duchu. Cyklistika je totiž čoraz populárnejšia a Liptov je pre jej vyznávačov ideálnym miestom.

Podujatie Environmentálny deň na Liptove spolu s partnermi Koliba Gréta, Liptovar, Stráž prírody, Slovenský vodohospodársky podnik, EUROCOM Investment a Tatry mountain resorts zorganizovala Oblastná organizácia cestovného ruchu REGION LIPTOV a použila na podujatie aj prostriedky z dotácie Ministerstva dopravy a výstavby SR vo výške 1500,- eur.

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

Nezabudnite si prečítať aj ďalšie články

všetky články

Viac informácií o Liptov region karte aj v našich Liptov News

Plánovač Liptov