Na Liptove vedia ako na zdravie

23. 9. 2019
Domov Na Liptove vedia ako na zdravie

(Liptovský Mikuláš, 23. 9. 2019) – O účinkoch striedania tepla a chladu na ľudský organizmus vedeli svoje už naši predkovia a na zdravie myslia aj na Liptove. Najmä v období jesene preto netreba zabúdať na zdravie a dopriať mu pozornosť, ktoré si zaslúži. Najmä možnosti pravidelného saunovania pomáhajú ľudskému organizmu lepšie zvládať nástrahy jesene a zvyšovať odolnosť organizmu voči rôznym virózam a infekciám horných dýchacích ciest. Školákov nevynímajúc. Rajom slovenského saunovania je bezpochyby Liptov a to vďaka dvom akvaparkom a tiež tunajším kúpeľom, ktoré zdravie nielen zlepšujú, ba priam ho prinavracajú.

Aquaparky na Liptove patria medzi najobľúbenejšie atrakcie v regióne počas celého roka. Bez ohľadu na ročné obdobie tu návštevníci nájdu ideálne podmienky na kúpanie, prepotrebný relax aj saunovanie. Voda v bazénoch TatralandieBešeňovej je najmä termálna aj klasická číra, ale svoje miesto si v Tatralandii našla aj morská voda, ktorá je veľmi vyhľadávaná najmä u rodín s menšími deťmi. Kúpele Lúčky navyše lákajú aj na vodu minerálnu, ktorá má potvrdené liečebné účinky.

V Liptovskej Osade pred pár rokmi vyrástol aj vodný svet Gothal, ktorý dokonca ponúka aj špecialitu v podobe floatingu, teda nadnášania sa v bazéne s morskou vodou. Kým v lete sú liptovské termálne vody najmä zdrojom príjemného osvieženia a zábavy, so sychravejším jesenným počasím stúpa ich význam aj v súvislosti s prínosom pre ľudské zdravie. Jeseň a zima sa tak stávajú obdobím, kedy návštevy akvaparkov a kúpeľov majú najmä zdravotný efekt. Základom zvyšovania odolnosti organizmu a budovania imunity je pravidelnosť. Príležitostné saunovanie nemá dlhotrvajúce účinky, pretože z pozitívnych účinkov sauny dokáže ľudské telo čerpať len pár dní.

„Do sauny je potrebné chodiť pravidelne, aby sme jej účinky mohli pozorovať trvalo odporúčame návštevu sauny minimálne dvakrát týždenne, samozrejme ak návštevníci Liptova interval zvýšia bude to len prínosom pre ich organizmus. So saunou je to ako so športom. Ak si znížim tréningové dávky, tak mi zákonite klesá aj výkonnosť a ak prestanem navštevovať saunu, tak môj organizmus postupne stráca získanú odolnosť. Žijeme veľmi rýchlo, chorobnosť má v tomto období stúpajúci trend a preto je prevencia vždy lepšia,“ vysvetľuje Peter Kolenčík z Vodného parku Bešeňová.

Odborná verejnosť sa  pritom zhoduje, že na saunovanie je vhodný celý rok. „Kým napríklad počas leta, vplyvom zlepšenia termoregulácie, pomáha sauna lepšie zvládať nadmerné potenie, nástrahy klimatizovaných miestností, teplotné výkyvy počasia a rozdiely medzi dennou a nočnou teplotou, na jeseň a v zime zvyšuje odolnosť organizmu proti rôznym nachladeniam či virózam. Saunovanie je zároveň prevenciou pred respiračnými ochoreniami, zbavuje telo škodlivých látok, zlepšuje pohyblivosť kĺbov, uvoľňuje svalstvo,  prekrvuje organizmus a zlepšuje kvalitu pokožky, jej pružnosť a vzhľad.  Navyše saunovanie v dnešnej, hektickej dobe pomáha odstraňovať psychické vypätie prejavujúce sa nervozitou, nespavosťou či stavmi úzkosti,“ vysvetľuje Peter Kolenčík. Keď návštevníci Liptova pravidelné kúpanie a saunovanie doplnia o rôzne procedúry v novom Balneocentre v Kúpeľoch Lúčky či o relax v tamojšej soľnej jaskyni, tak to majú vírusy oveľa ťažšie.

„Pravidelný pohyb aj správne zvolený oddych sú cestou ako zvládať nástrahy tejto doby. Vstúpili sme do obdobia, kedy je už na cyklistiku na Liptove chladnejšie, turisti sa tiež musia na hory viac obliekať, na svahoch ešte sneh chýba, ale najmä vďaka našim termálnym vodám a wellness ponuke je región Liptov stále atraktívny a žiadaný. Napríklad v minulom roku sme mali na Liptove veľmi dobre vyťažený medzisezónny október, medziročný nárast prenocovaní v tomto mesiaci predstavoval dvadsaťtri percent a veríme, že si trend rastu zachováme,“ povedala riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková.

V posledných rokoch sú aj na Liptove čoraz populárnejšie saunové rituály, sprevádzané aromaterapiou, príbehom, rôznymi svetelnými a zvukovými efektmi. Tieto rituály sa odohrávajú v oboch akvaparkoch v réžii  saunamastrov, ktorí robia zo saunovania intenzívnejší a pestrejší zážitok zameraný na všetky zmysly.

„Používaním saunových uterákov či vejárov saunamaster rozvíri a distribuuje zohriaty vzduch a prírodnú arómu do priestoru sauny čím prečistí a zároveň aromatizuje vzduch. Polievaním lávových kameňov vodou alebo položením ľadovej drte na saunovú pec zvyšuje pocitovú teplotu a vlhkosť v saune.  Následne parnými nárazmi ženie horúci vzduch  na našich návštevníkov, čím výrazne zefektívni proces saunovania. Ak všetko toto saunamaster skĺbi so správne zvoleným príbehom, vhodnými esenciami, hudbou a svetelnými efektmi, sauna sa na malú chvíľu zmení na divadelné javisko a klienti si u nás vychutnajú jedinečné predstavenie,“ navnadila brand manažérka Tatralandie Ivana Gežíková.

Liptáci v období medzisezóny očakávajú aj záujem o ubytovanie v regióne zo strany zamestnancov, ktorí ešte nevyužili rekreačné poukazy.

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

Nezabudnite si prečítať aj ďalšie články

všetky články

Viac informácií o Liptov region karte aj v našich Liptov News

Plánovač Liptov