Domov TS_Brána do národného parku

TS_Brána do národného parku

25. 4. 2017

(Liptovský Ján 25. 4. 2017) – Uplynulá sobota patrila aj na Liptove Dňu Zeme. V Jánskej doline symbolicky práve v tento deň sprístupnili náučný chodník s bránou do národného parku Nízke Tatry. Náučný chodník tvorí sedem tabúľ s informáciami o výnimočnosti tejto turisticky vyhľadávanej lokality Liptova.

Na Liptove pribudla ďalšia atrakcia. Je ňou náučný chodník s bránou do Jánskej doliny, ktorý návštevníci tejto malebnej doliny nájdu v blízkosti hotela Liptovský dvor. Je to prvá časť zámeru autora projektu. Aktuálne chodník tvorí sedem tabúľ, na ktorých sú z obidvoch strán informácie o Jánskej doline. Pričom jej poklady oslovujú nielen návštevníkov, ale aj odbornú verejnosť. Návštevníci doliny sa vďaka informačným tabuliam zoznámia napríklad s históriou, faunou, flórou aj geológiou tejto časti Liptova. Projekt predstavuje aj LIPTOV NEWS reportáž: https://www.visitliptov.sk/2017/04/24/brana-do-narodneho-parku/„Brána vovedie návštevníkov do národného parku a mala by ich upozorniť, ako sa v ňom treba správať, aby príroda zostala zachovaná a neporušená aj pre ďalších jej návštevníkov,“ zdôraznil riaditeľ správy NAPANT Ľuboš Čillag.

Obsah tabúľ vytvárali v liptovskomikulášskom Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva. „Svätojánska dolina sa stala prírodnou rezerváciou ako prvá na Liptove už v roku 1928. Toto, ale aj množstvo iných informácií o histórii aj prírode v tejto doline odhalia informačné tabule. Určite zaujmú návštevníkov doliny, ale môžu pritiahnuť aj nových,“ povedal Ján Lakota zo Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva. Turisti si môžu prečítať množstvo zaujímavostí, ktoré možno aj zmenia ich pohľad na celú dolinu.

„V Jánskej doline pôsobíme už viac ako desať rokov. Dala nám veľmi veľa. Je pre nás inšpiráciou, útočiskom, miestom aktívneho oddychu aj miestom kde sa snažíme našim zákazníkom vytvoriť pocit domova. Je pre nás skutočne výnimočná. Chceli sme doline takýmto spôsobom aspoň niečo vrátiť,“ povedal Milan Straka autor projektu a majiteľ hotela Liptovský dvor****.

Vstupná brána do doliny a informačné panely sú len začiatok inovatívneho projektu. Časom by sa park mal rozrásť aj o iné atrakcie a interaktívne prvky, ktoré zaujmú najmä deti. Pôjde napríklad o rozmanité stopy zvierat, drevo z rôznych druhov stromov a mnoho iného. „Takéto projekty majú veľký význam z pohľadu cestovného ruchu. Učia našich návštevníkov a motivujú spoznávať krásy prírody. Infopark je inšpiráciou aj pre iné lokality Liptova,“ povedala riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková.

Jánsky infopark by mal turistov časom priviesť až do neďalekej Stanišovskej jaskyne. Treba veriť, že druhá časť infoparku dostane zelenú a časom poteší návštevníkov Liptova.

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

Nezabudnite si prečítať aj ďalšie články

všetky články

Viac informácií o Liptov region karte aj v našich Liptov News

Plánovač Liptov