Po stopách tajomného mnícha

18. 5. 2016
Domov Po stopách tajomného mnícha

(Liptovský Mikuláš, 18. 05. 2016) – Na dnešok pripadol Medzinárodný deň múzeí. Aj pri tejto príležitosti vznikla aktivita Noc múzeí a galérií, do ktorej sa zapojilo aj liptovskomikulášske Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva. V sobotu 21. 5. 2016 otvorí svoje brány v nezvyklom čase a umožní návštevníkov takmer do polnoci odhaľovať tajomstvá jezuitského mnícha, ktorý ich bude sprevádzať medzi atrakciami.

Noc múzeí v tunajšom múzeu bude plná záhad, prekvapení, poučenia aj zábavy. Od 17,00 do 23,00 hod. budú návštevníci putovať po stopách tajomného mnícha, ktorý kedysi žil v budove starého jezuitského kláštora, dnešnom sídle múzea.

Určite veľkú zábavu zažijú deti pri zostupe jaskyniarskym rebríkom priamo do speleologickej expozície, kde budú môcť zisťovať aké tajomstvá skrývajú jaskyne, vyskúšať si odvahu pri preliezaní plazivky, či odhaľovať poklady ukryté v zemi. „Počas noci tajomstiev návštevníkom poskytneme informácie o živočíchoch loviacich v noci aj s ukážkami exponátov zvierat. Deti budú môcť predviesť svoju šikovnosť aj pri zhotovovaní masiek zvierat. Mladších aj tých starších určite poteší možnosť privoňať si k svätojánskym bylinkám, ochutnať svätojánsky čaj aj okúsiť tak na vlastnom tele jeho čarovnú moc,“ prezradila riaditeľka múzea Dana Šubová.

Milovníkov dávnych dôb poteší možnosť preniesť sa do praveku a zahrať sa na paleontológa hľadajúceho poklady ukryté v piesku. V exteriéri múzea je pripravené nočné premietanie filmov o histórii a rekonštrukcii múzea a obrázkov z prírody.

Tunajšie múzeum bolo niekoľko rokov skryté očiam návštevníkov, aby v januári po rozsiahlej rekonštrukcii otvorilo svoje brány a vyrazilo dych. Už nejde len o bežné múzeum, kde návštevník pasívne vníma exponáty. Je to miesto, kde je množstvo interaktívnych prvkov, ktoré zaujmú malých aj veľkých. „Každá novinka, ktorá pribudne v regióne zvyšuje jeho atraktívnosť pre dovolenkárov a môže prispieť k zvyšovaniu návštevnosti Liptova. Teší ma, že interaktívne múzeum nájdu dovolenkári práve u nás. Zároveň je výbornou správou, že už od letnej sezóny budú môcť naši návštevníci využívať regionálnu kartu zliav LIPTOV REGION CARD aj v Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva,“ povedala riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková. Regionálna karta zliav je bezplatne distribuovaná hosťom ubytovaným na Liptove v partnerských zariadeniach a ponúka až 60 zliav po celom regióne.

Ten kto rád odhaľuje tajomstvá, by určite nemal váhať. Tajomný mních ho rád prevedie všetkými zákutiami mikulášskeho prírodovedného múzea.

No a tých, ktorých by radi nazreli do ďalšieho mikulášskeho múzea po zotmení, majú túto možnosť v Múzeu Janka Kráľa. Pripravené sú ukážky zaujímavej práce muzeálnej konzervátorky. Po zotmení ožijú pod nočnou oblohou pohľady na starý Mikuláš. Štýlové fotografie v duchu starých čias si odnesú návštevníci historického fotoateliéru a všetci, ktorí zvládnu súťažné úlohy si budú môcť vyraziť svoju vlastnú pamätnú mincu. Viac info na www.mjk.sk. Po stopách galerijného pokladu návštevníkov v túto tajomnú noc zdarma prevedú v tunajšej Liptovskej galérii Petra Michala Bohúňa, viac na www.galerialm.sk.

SMOPAJ_noc muzei mjk_nvm2016_pozvanka1

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

Nezabudnite si prečítať aj ďalšie články

všetky články

Viac informácií o Liptov region karte aj v našich Liptov News

Plánovač Liptov