Domov Upratovanie nie je retro

Upratovanie nie je retro

25. 4. 2016

(Liptovský Mikuláš, 25. 04. 2016) – Na liptovských končiaroch stále nájdete sneh, ale prípravy letnej sezóny sú v plnom prúde. Ich súčasťou je aj čistenie a upratovanie liptovských dolín. Zdá sa, že to najatraktívnejšie čaká najbližší víkend Liptovský Ján. Leitmotívom podujatia na prvého mája bude turistické retro. Navyše spestrí ho aj symbolické ukončenie zimnej sezóny takzvaným pochovávaním ciagľa.

Spozornieť by mal každý kto má vzťah k prírode aj k práci. Nadchádzajúca nedeľa v malebnom Liptovskom Jáne a tunajšej Jánskej doline totiž bude v znamení čistenia a upratovania okolia. „Už po štvrtýkrát sa chystáme organizovane čistiť Liptovský Ján aj našu dolinu. Sme radi, že rok od roka vyzbierame menej odpadkov. V prvom roku to bolo až 26 vriec a ten minulý ich bolo 14. Napriek tomu nás stále udivuje prístup niektorých takzvaných turistov, ktorí nemajú problém v národnom parku vyhodiť pneumatiky od nákladného auta, fusak na detský kočiar, plné vrece fliaš z alkoholu, alebo aj také pánske slipy, či platnú 5 eurovú bankovku,“ povedala Katarína Schrötterová z Občianskeho združenia Jánska dolina.

„Za tie roky už zo skúseností vieme, že najviac smetia býva tam, kde sa zdržuje veľa ľudí. Takto exponované je okolie parkoviska pri termálnom kúpalisku a smutné je, že veľa odpadkov vyplavuje aj tunajší potok Štiavnica. Opäť za to môžu ľudia – turisti a tunajší chatári, lebo z doliny sa nemá odpad ako dostať do vody. V minulom roku sme upratovali ako pionieri a pionierky s červenými šatkami a tento rok z nás budú retro turisti. Možno aj takto upozorníme na fakt, že aj keď sme odetí v retro, tak čistenie prírody pre nás nie je retro,“ doplnil Juraj Filo starosta obce Liptovský Ján.

Do upratovania sa môže zapojiť každý záujemca, či je to obyvateľ Liptovského Jána, okolitých miest a obcí alebo aj turista. Hromadný odchod je spred minerálneho prameňa o 10,00 hod.. Prvé roky išli príkladom najmä dôchodcovia, ale atraktívny program pritiahol aj mladšie ročníky a rodiny s deťmi. Tie sa vždy tešia najmä na popoludňajší program pred Stanišovskou jaskyňou, ktorým je pochovávanie ciagľa (cencúľa), čo je akési symbolické ukončenie zimnej sezóny.

„Teší nás, že vznikajú eko-podujatia, akým je aj toto v Liptovskom Jáne. Hlavným dôvodom výberu dovolenky na Liptove sú naše hory, naša príroda a preto sa musíme o naše bohatstvo starať. Zároveň je skvelé, že dokážeme popri takejto užitočnej aktivite ľudí aj baviť,“ povedal predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Ján Blcháč.

Nakoľko upratovanie pripadne na prvý májový deň, tak tunajší chlapci sa chystajú devy vybozkávať pod rozkvitnutou čerešňou a organizátori nezabúdajú ani na občerstvenie pre všetkých zúčastnených.

„Okrem čistenia Jánskej doliny sa môžu všetci, ktorým záleží na našich horách, zapojiť v sobotu 30. 4. 2016 aj do čistenia Čutkovskej doliny. Čistenie Demänovskej doliny je plánované až na jeseň tohto roku, nakoľko v tejto lokalite sa stále lyžuje a na niektorých zjazdovkách je ešte do pol metra snehu,“ doplnila riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková.

Liptáci takýmito podujatiami nabádajú obyvateľov aj návštevníkov regiónu k rešpektovaniu prírody a veria, že trend znižovania sa množstva vyzbieraných odpadkov bude pokračovať a časom budú akcie tohto charakteru už len o zábave a dobrej nálade.

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

Nezabudnite si prečítať aj ďalšie články

všetky články

Viac informácií o Liptov region karte aj v našich Liptov News

Plánovač Liptov