Domov Liptov aj na bežkách

Liptov aj na bežkách

15. 1. 2016

(Liptovský Mikuláš, 15. 01. 2016) – Liptov je „Mekkou“ slovenského zjazdového lyžovania. Napriek tomu je vyše 70 km bežeckých trás, za optimálnych snehových podmienok, dostupných pod liptovskými kopcami. Liptáci spoločne vytvorili sprievodcu po týchto bežeckých trasách, ktorý mapuje 19 najzaujímavejších lokalít vhodných pre bežeckých lyžiarov. O jednotlivé trasy sa starajú a upravujú ich obce či tunajšie kluby bežkárov. 

Aj bežeckému lyžovaniu sa na Liptove blízka na lepšie časy. Tento finančne menej náročný zimný šport začína vyhľadávať čoraz viac záujemcov. Je síce ťažké robiť konkrétnejšie štatistiky využiteľnosti trás, keďže bežkár neprechádza cez turniket, ale z pohľadu dopytov a záujmu o sprievodcu po trasách, je záujem zrejmý. „Liptov je kúzelný a čo je krajšie ako spoznávať ho pri aktívnom pobyte v prírode… Chceli sme našim návštevníkom najmä zjednodušiť vyhľadávanie trás. Teraz sa nemusia trápiť hľadaním stopy. Stačí, keď si pri vhodných snehových podmienkach vyberú trasu, ktorá im podľa sprievodcu vyhovuje. Mapa trás je pre záujemcov dostupná zadarmo na informačných centrách aj u našich ubytovateľov,“ povedala riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková.

Na svoje si prídu zdatní bežkári, ale aj rodiny s deťmi. Stačí si vybrať trasu vhodnú schopnostiam z pohľadu dĺžky aj prevýšenia. Najdlhšou je trasa na severnej strane Liptovského Mikuláša s dĺžkou 10,7 km v lokalite Háj – obec Smrečany – Dolinky – obec Žiar, so stúpaním 168 m a klesaním 192 m. Stredne zdatní bežkári si môžu pri Ružomberku odskúšať takmer päť kilometrov dlhú trasu, ktorá spája Hrabovskú a Čutkovskú dolinu. Najväčšie prevýšenie dosahuje trasa Hrabovo – Vlkolínske lúky. Deťom by mohla vyhovovať nenáročná trasa v lokalite Malinô Brdo, ktorá nemá ani jeden kilometer a minimálne prevýšenie. Výstroj na bežecké lyžovanie poskytujú aj tunajšie požičovne, takže záujemcovia o tento šport nemusia mať všetko zákonite so sebou. „Liptov je turistami často vnímaný ako destinácia predovšetkým pre zjazdové lyžovanie, ale nie je to tak. V zime Liptov ponúka výborné podmienky pre pešiu turistiku, naše jaskyne patria k najobľúbenejším aj najnavštevovanejším na Slovensku. Vďaka našim akvaparkom a kúpeľom vieme ponúknuť dokonalý relax, ale aj zábavu popri iných zimných aktivitách. Spomenúť musím aj našu históriu a kultúru, ktorá je často spájaná s Jurajom Jánošíkom či významnými slovenskými dejateľmi. Vďaka ponuke bežeckého lyžovania v regióne môžu bežkári spoznávať nádherný Liptov od Vlkolínca až po Pribylinu. Najnovšie nájdu bežeckú stopu aj priamo v Liptovskom Mikuláši, a to na trase cyklochodníka od sídliska Podbreziny po centrum mesta,“ podčiarkol primátor Liptovského Mikuláša a predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Ján Blcháč.

Záujemcovia o pohyb v zasneženej prírode nájdu päť trás v Západných Tatrách, štyri bežecké trasy ponúka Veľká Fatra, jedna trasa je mestská a až deväť trás je dostupných v Nízkych Tatrách. Trasy sú voľne prístupné a starajú sa o ne zväčša bežecké kluby a obce, ktoré majú trasy vo svojom katastri. Na úpravu sú využívané skútre a v tradičných lyžiarskych strediskách používajú k úprave aj snežné pásové vozidlá. V bežeckom sprievodcovi nájdu lyžiari okrem ponuky trás aj dôležité telefónne čísla, ktoré v prípade problémov v horách určite ocenia.

Čo je krajšie ako spraviť niečo pre svoje zdravie, hýbať sa na čerstvom chladnom vzduchu a vychutnávať si nádherné horské scenérie. Zostáva už len tak málo…, sneh. Predpoveď počasia na najbližšie obdobie je však optimistická, očakávajú sa mrazy aj výdatnejšie sneženie. Treba veriť, že to tak naozaj bude a bežecké trasy budú zanedlho pripravené pre svojich milovníkov.

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

Nezabudnite si prečítať aj ďalšie články

všetky články

Viac informácií o Liptov region karte aj v našich Liptov News

Plánovač Liptov