Domov Liptov bude patriť džezu

Liptov bude patriť džezu

14. 4. 2015

(Liptovský Mikuláš,14.04.2015) – Viete, čo má spoločné Slovensko so Spojenými štátmi? No predsa skvelých hudobníkov. Keď sa zídu na jednom pódiu, vznikne koktail, ktorému je ťažké odolať. Na jeho ochutnávku pozýva pätica špičkových džezových hudobníkov pod názvom Mel´s Messengers, ktorí to spolu rozbalia už 18. apríla v Liptovskom Mikuláši. Exkluzívny koncert patrí do série podujatí v rámci projektu Jazz v meste 2015. 

Stačí zmiešať najväčšie hudobné talenty domácej scény s nezameniteľným americkým hlasom a výsledkom je zvuk, ktorý nemá v našich končinách obdobu. Tento starostlivo pripravený koktail je súčasťou série džezových koncertov, ktoré od novembra lákajú do metropoly Liptova milovníkov tohto hudobného štýlu. „Ozdobou koncertu bude najmä excelentný americký spevák Melvin Canady, ktorý spolupracoval s takými hviezdami ako Donna Summer, Giorgio Moroder alebo Bernie Paul. Napriek tomu, že už 29 rokov žije v Nemecku, v jeho prejave je cítiť korene z Alabamy a dlhoročné skúsenosti  z muzikálovej tvorby. Skvele mu však budú sekundovať aj naši umelci, ktorí patria k tomu najlepšiemu, čo momentálne v rámci hudby doma máme,“ vysvetľuje dramaturg projektu Jazz v meste Martin Budaj.

Černošského speváka doplní virtuózny klavirista, skladateľ a aranžér Ondrej Krajňák, gitarista a úspešný absolvent Berklee College of Music v Bostone USA Juraj Burian, skvelý basgitarista Juraj Griglák a na bicie bude hrať Cyril Zeleňák. „Tento hudobný štýl prirástol k nášmu regiónu a Liptáci si ho za vyše desaťročie rôznych džezových podujatí obľúbili. Vystriedalo sa tu množstvo skvelých umelcov a legiend domácej i zahraničnej scény. No dať dokopy také teleso, akým je Mel´s Messengers, je pre milovníkov hudby neopakovateľný zážitok. Verím, že si ho preto prídu vychutnať v čo najväčšom počte,“ konštatuje Darina Bartková, riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV.

Koncert sa začína o 19:00 hodine v kultúrno-spoločenskom centre Reduta v Liptovskom Mikuláši.

Nie nadarmo sa hovorí, že dobrá hudba spája. Napokon na Liptove sa o tom môžu presviedčať od začiatku zimy na viacerých frontoch. „Okrem džezu, na ktorý sme si už zvykli, sa u nás udomácnila aj opera. Vďaka prenosom z New Yorskej Metropolitnej opery si na svoje prišli aj tisícky milovníkov klasického umenia. Kým ešte pred niekoľkými mesiacmi mnohí o úspešnosti tohto projektu pochybovali, dnes je jasné, že sa mýlili. Liptáci všetkých presvedčili, že kultúra v akejkoľvek podobe im je veľmi blízka,“ neskrýva spokojnosť Darina Bartková.

Projekt Jazz v meste je rozšírením letného festivalu (jeho už v poradí 11. ročník sa bude konať 24.-26.7.2015 v Liptovskom Mikuláši) o tzv. klubovú časť, podobne ako to robia iné svetové jazzové festivaly. „Celý rok pracujeme na príprave festivalu, tešíme sa z každého jedného návštevníka a užívame si každý jeden koncert. Keď sa to všetko skončí, povieme si, prečo by sme na dobrý džez mali čakať celý rok? Rovnako nie všetky kapely vieme zmestiť do troch festivalových večerov. Preto sme sa rozhodli organizovať každý mesiac po jednom koncerte, aby bolo kam zájsť na dobrú hudbu a “udržiavať tak oheň” po celý rok až do ďalšieho festivalu,“ dodáva Martin Budaj.

Klubový džez sa vystúpením Mel´s Messengers zďaleka nekončí. Fanúšikovia hudby sa už teraz môžu tešiť napríklad na nový projekt Nothing but Swing Tria, ktorý smeruje ku gypsy jazzu (vystúpia 27.6.), skvelú šansónovú kapelu Voilá, či skvelý funkový projekt jedného z kultových bubeníkov 80. a 90. rokov. Jeho meno si však organizátori nechávajú ako prekvapenie.

POZVÁNKA TU

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

Nezabudnite si prečítať aj ďalšie články

všetky články

Viac informácií o Liptov region karte aj v našich Liptov News

Plánovač Liptov