Domov Zoznam regionálnych produktov Šatník Tkané koberce a prestierania

Tkané koberce a prestierania

Ľudové domáce tkané koberce a prestierania na stôl.

Tkané koberce – sú výrobky tkané na starých krosnách. Materiál recyklovaná bavlna, prípadne chemlon alebo vlna – skúšal už rôzne materiály. Koberce, rohožky, alebo prehozy na posteľ majú rozmery podľa požiadaviek záujemcov, najobľúbenejšie sú šírky 60, 70 alebo 80 cm a dĺžky 70 cm, 120 cm, 150 cm alebo aj 2 m. Vzory sú zväčša pestré farebné pásiky, alebo melíry a odtiene jednej farby.

Stolové prestieranie – tká na menších krosnách, materiál je vlna alebo nite farebné, dĺžky tiež na požiadanie záujemcov. V poslednej dobe sa snaží robiť rovnaké sady: prestieranie rovnakých farieb a šírky ale rôznych dĺžok, napr. pod taniere, na konferenč. stolík a podobne.

Michal Lorenčík

Michal Lorenčík, nar. v roku 1999 v Liptovskom Mikuláši, býva a tká v Kráľovej Lehote. Je invalidný dôchodca(ZŤPS), vyštudoval SOU špeciálne J.Alexyho v Lipt. Mikuláši, dva odbory. Prvým je odbor textilná výroba – tkáč a druhý Domáce práce a služby. Oba odbory skončil s vyznamenaním. Doma pracuje na starých vyše 100-ročných krosnách a má aj malé, nové , na ktorých tká stolové prestierania. Okrem toho sa venuje pleteniu ponožiek a hačkovaniu čiapok z vlny. Rád jazdí na bicykli, má rád turistiku, korčuľovanie na kolieskových korčuliach a v zime beh na lyžiach. Je tvorivý a veľmi zručný, má citlivosť pre farebné ladenie. Sám si vie vyhotoviť osnovu na tkanie až po finálny výrobok.

Fotogaléria

Kontakt

Ďalšie produkty v tejto kategórii

Partneri projektu

Plánovač Liptov