Predstavujeme nádheru Liptova z vody, zo vzduchu či z výšky

OOCR Región Liptov

september 2022

Liptov je nádherný región, o tom niet pochýb. Poskytuje široké možnosti na športové vyžitie v lone krásnej prírody. Je to miesto pre klasické športy, ale svoj kútik si tu nájdu aj menej rozšírené či alternatívne športy. Kde a ako ich možno pestovať približujú zanietenci, zakaždým cez netradičnú prizmu – z výšky, zo vzduchu či z vodnej hladiny…

Nespútaná rieka je rajom pre muškárenie

Mnohí ľudia ani netušia, že muškárenie je šport. Túto formu rybárčenia vnímajú cez ľudí posedávajúcich alebo pohybujúcich sa pri brehu a čakajúcich, kedy na udicu zaberie ryba. „Snažíme sa zmeniť tento pohľad, pretože ide predovšetkým o pobyt v prírode. Základom je obliecť si nepremokavé nohavice a vybrať si vhodnú lokalitu. V nespútanej prírode sa snažíme zdolať rybu. Najväčší zážitok je, keď vidíte, ako vám ryba ide na návnadu. Je tu jedno veľké ALE. Rybu si vážime, po vylovení sa ňou chvíľu pokocháme a vrátime ju späť rieke,“ poznamenal Juraj Vavro.

Práve v Liptove je posledná divoká rieka Belá. Ide o tok bez významných vodohospodárskch zásahov. „Je veľmi vhodná na spojenie pohybu a pobytu v divokej prírode. Niekedy, keď ryba nezaberá celé hodiny, treba prekonať samého seba. Výsledok sa po čase vždy dostaví,“ naznačil.

Z výšky je Liptov ako zárezy v kotline

Aleš Hrebík je špecialista na paraglajding. A Liptov je pre tento šport ideálne miesto. Ako na to? Na kopci si rozložíte padákový klzák, pripnete si postroj, rozbehnete sa z kopca a letíte. Keďže Liptov je v kotline obrastený vysokými kopcami, vládnu tam špecifické podmienky. Preto je namieste skontrolovať si predpoveď počasia. Štartujete proti vetru. Región ponúka mnoho miest na štart prechádzky v oblakoch. Len z takého Chopka sa dá pustiť na juh či na sever. „Na dobrých termických prúdoch sa dá voziť aj pol dňa. Samotný let je úžasný, sme ľudia, ktorí chodia po zemi, netradičný pohľad zhora stojí za to. Vidíte zárezy v kotline s domčekmi a vodnými tokmi, žilky ciest rozbiehajúcich sa z Mikuláša. Neviete sa vynadívať.“

Naznačil, že paraglajdingu sa netreba báť: „Spočiatku sa môže javiť ako trochu adrenalínový, ale nadobudnutím skúseností by som ho prirovnal k bicyklovaniu.“

Tú krásu vidíte dvojmo…

 „Mara je krásna v tom, že sa nachádza v lone Chočských vrchov, Nízkych Tatier a na pozadí sa týčia Západné Tatry. Je to pohľad, ktorý inde na Slovensku nezažijete. Na vode máte hory nad sebou a aj v odraze vo vode, takže tú krásu vidíte vlastne dvojmo. Leto na Mare je fajn, viete si zakempovať, vidíte východ a západ slnka, vtáky vzlietajúce z oparu na hladine. Keď svitá, Mara je tichá, hladina je pokojná, nerozčerená, sťa olej. Vlny, ktoré pádlovaním urobíte sa nesú doďaleka, lúče predierajúce sa cez opar vytvárajú nádhernú scenériu. Ten pokoj vás nabije na celý deň, vypúšťate nadbytočné myšlienky,“ takéto vyznanie centrálnej vodnej ploche regiónu Liptovskej Mare venoval Ján Brunčák, ktorý jej hladinu čerí na morskom kajaku.

Západy slnka sú podľa neho „komerčnejšie“, už je na hladine veľa ľudí, slnko zapadá za gýčovú scenériu Choča. Ranné ticho predstaví Maru v inom svetle. Viac to prežívate.

Morský kajak je fajn na pohyb po zátokách, keď pádlujete stredom Mary, cítite, akoby ste stáli. Brunčák odporúča výlet do Sielnickej zátoky, začiatočníkom okolo Ratkovie ostrova, tí skúsenejší prejdú až ku maríne či ku kostolíku. „Najzaujímavejšiu časť Liptovskej Mary som paradoxne objavil na jej južnom brehu pri diaľnici. Je tam čistá voda, v jednom mieste sa cítite ako niekde v trópoch medzi koreňmi mangrovníkov, ktoré imitujú pozostatky dreva. Z týchto zátok sú aj najkrajšie zábery,“ dodal.

Aj v Liptove máme parádnu feratu

Feraty – pojem, ktorý sa do ucha mnohých turistov dostal do ucha možno už dávnejšie pri cestách v zahraničí. Na Slovensku sa však udomácňuje až v ostatných rokoch. V krajine pod Tatrami ferát zatiaľ veľa nie je, ale na Liptove by ste jednu našli. Nachádza sa pri Liptovských Revúcach a nesie názov Dve veže. Je situovaná na dvoch skalných vežiach, ako už názov napovedá. K dispozícii je deväť výstupových ciest. Je to kratšia ferata na jednom mieste. Sú tam obtiažnosti od B po CD (inak vo svete sú obtiažnosti klasifikované od A po F).

Čo si pod feratou môžeme predstaviť, ako sa na jej prechod pripraviť a ďalšie zaujímavé postrehy na tému feratový šport priniesla inštruktorka Miriam Kováčová.

„Je to trošku nepoznaný druh športu, i keď naši blízki susedia v Rakúsku a Taliansku ho veľmi dobre poznajú. Možno ho odporučiť ľuďom, ktorí nemajú čas sa venovať lezeniu. Je to niečo medzi turistikou a lezením. Na feratu môžu ísť aj sami, kým pri lezení potrebujete sparinga,“ uviedla.

Feraty sú zaistené cesty v horskom teréne, sú tam fixné laná, človek k tomu potrebuje aj nejakú výstroj. Napríklad pri Revúcach pri zdolávaní skaly už potrebujete mať nejakú fyzickú zdatnosť. Je to tam odstupňované, vyskúšate si najskôr ľahšie cesty, zhodnotíte, či máte naviac, alebo vám to stačí, načrtla M. Kováčová.

Inštruktor poslúži v začiatkoch – poradí pri výbere feratovej súpravy, pomôže pri prvých výstupoch. „Ak máte pravidelnú fyzickú aktivitu, ľahko sa adaptujete na metodiku a pohyb,“ zazneli povzbudivé slová.

Ďalej priblížila feratový komplet, ktorý obsahuje prilbu, pretože postupujete vertikálne v skalnom teréne. Nesmie chýbať sedací úväz, pri ťažších feratách aj hrudný úväz a tlmič pádu.

Inštruktor vie byť nápomocný pri úplných začiatkoch, ale aj pri postupe náročnejším terénom. Čo ak dostane klient v stene strach? „Snažím sa prísť na koreň problému, či je to strach, alebo nevládze. Zvyčajne zaberie rázny dohovor. Keď teda na ľudí kričím, neznamená to, že z nich mám nervy, ale chcem im pomôcť. Ferata má totiž len jeden smer – hore,“ doplnila Mirka s úsmevom. Na liptovskej ferate sú k dispozícii oddychové miesta, kde sa môžu turisti občerstviť a pokračovať ďalej.

Autor: Ján Sokolský

Plánovač Liptov