Liptovská čipka je špecifická a vo svete veľmi obdivovaná.

Ivana Gemzická – čipkárka

júl 2021

Kedysi dávno bola súčasťou lesníckej školy v Liptovskom Hrádku aj pletiarska škola pre dievčatá, kde sa vyučovalo aj pletenie čipiek. Paličkovanie je umenie, ktoré prežilo prechod do 21. storočia a pani Ivana Gemzická je človek, ktorý z úcty a lásky k nemu o ňom píše, učí ho a paličkuje. Čerpá z liptovských vzorov, ktoré prepája s modreným štýlom a motivuje k tomu, aby sa paličkovaná čipka naďalej hrdo nosila v podobe šperku, kabelky alebo iných ozdobných predmetov.

Prečo ste sa rozhodli pre paličkovanie?

Vždy ma zaujímali textilné techniky, ale paličkovanie bolo pre mňa niečo, ako nedosiahnuteľná vzdialená méta. Pretavenie tohto remesla do profesie sa začalo na kurze paličkovania v Španej doline zhruba 20 rokov dozadu. Bol to týždenný kurz, ktorý vyučovali domáce ženy. Neučili nás základy, ako učím teraz ja, oni začínali práve tými zložitejšími vzormi, ktoré sme od nich museli za týždeň pochytať. Tu som sa naučila techniku, a potom už pre mňa bolo ľahké nakresliť si vzor, nakoľko som sa už pred kurzom o paličkovanú čipku veľmi zaujímala a textilu som sa aktívne venovala.

Liptovská čipka je nádherne vzorovitá, vychádza z nej aj vaša tvorba?

Čerpám hlavne zo starých vzorov. Naštudujem si vzor tradičnej, ľudovej čipky a ten si potom prekreslím a zakomponujem ho do výrobku, ktorý tvorím, či už je to šperk, kabelka alebo iný úžitkový predmet. Moje obľúbené vzory sú práve zo Španej doliny, avšak sú veľmi podobné tým liptovským.

Čím je liptovská čipka špecifická a ako vznikla?

Pôvod liptovskej čipky je v mnohopárových čipkách, ktoré k nám prišli s z banských oblastí a postupne sa rozšírili smerom na sever a udomácnili sa na Liptove. Postupne sa prirodzenou migráciou obyvateľstva rozšírili. Žena sa naučila paličkovať vzory v detstve doma a po svadbe presunom do nového prostredia si priniesla aj svoje čipky. Ale technologicky sa to v novom prostredí z rôznych dôvodov postupne menilo.

V banských oblastiach sa na paličkovanie používali vypichané formy z remeňa a pracovali na nich podľa predkresleného vzoru. Na Liptove paličkovali bez foriem a bez predkreslenia, iba na holom valci a špendlíky dávali iba po okrajoch – čo bolo ťažšie ale dávalo to priestor pre vznik nových nádherných vzorov, ktoré sú vo svete jedinečné. Výskumom bolo dokázané, že ženy na Liptove nepaličkovali podľa pamäti – ale dokonale ovládali techniku a paličkovali stále nové čipky.

Aký význam mala liptovská čipka v minulosti?

Najznámejšie využitie čipiek je na čepcoch vydatých žien. Tam vyznievajú najkrajšie. Farbené čipky sa vkladali do krojov, kde slúžili na spájanie kusov látok tkaných na úzkych krosnách a na ochranu okrajov oblečenia. Bolo to krásne – preto sa ponúka ako prvá možnosť, že to bolo na okrasu.

Čipka sa používala aj na výrobu bytových textílií, kde bola hlavná ich funkcia spojiť kusy látok – napríklad pri výrobe kútnych plachiet.

Čipka bola pôvodne biela a béžová a do banských oblastí, z ktorých sa k nám dostala ju priviezli preto, aby pomohli baníckym rodinám zabezpečiť ďalší spôsob obživy.

Čo potrebujeme k paličkovaniu?

K tejto činnosti netreba veľa vecí, môžete paličkovať v podstate kdekoľvek, čo je veľkou výhodou. Stačí k tomu valec na paličkovanie, paličky, ktoré si tí najkreatívnejší môžu dokonca aj sami z dreva vyrobiť, nite a špendlíky a ideálne a stojan pod valec. Čo sa týka nití, paličkovať sa môže z rôznych materiálov a farieb. Obľúbené sú ľanové nite, no na výrobu šperkov sú však najkrajšie práve metalické nite, sktorými sa paličkuje náročnejšie, pretože sa zvyknú trhať.

Z čoho čerpáte inšpiráciu?

Už roky študujem a učím čipku. Študujem historické vzory, príbehy o symboloch starých kultúr a pozorujem prirodzený rytmus prírody, ktorá je zdrojom nekonečnej harmónie. Toto všetko vnímam ako neustály zdroj inšpirácie. 

Vyrábate šperky, ktoré nazývate osobnými šperkami. Ako si to máme interpretovať?

Bolo to dávno, keď som prvýkrát čítala o osobnom šperku. O želaniach, ktoré sa do neho dajú vložiť. O energii, ktorú vie vyzdvihnúť a o podpore, ktorú vie človeku dať cez svoju liečivú silu

Je v tom veľa podporujúcej symboliky a paličkovanie je technika, ktorou sa táto téma dá krásne spracovať. Je to ako keď nakreslíte obrysy toho, čo  chcete urobiť a niťou vykresľujete detaily. Cez túto techniku sa do šperku na želanie dá vložiť takmer všetko.

Aj ženy vo svojich online kurzoch učím, aby si vyrobili vec, ktorá ich poteší a prinesie im úžitok. Je to predsa niečo, čo si človek bežne nekúpi, a keď dokonca výrobok sám upaličkuje  stáva sa to pre ne osobným a podporujúcim kúskom, ktorí im robí radosť každý deň.

Stalo sa paličkovanie a online kurzy, ktoré vediete aj vašou pracovnou náplňou?

Online kurzy, ich tvorba a lektorovanie je mojou pracovnou náplňou. Stalo sa mi takou základnou činnosťou, vďaka ktorej sa môžem paličkovaniu venovať.

Čipku robím rada, ale vyrábať iba výrobky a na Slovensku ich za reálnu cenu predať je náročné. Ľudia si nevedia pri pohľade na cenu predstaviť, že je v nej zahrnutý reálne odpracovaný a nacenený čas. Je aj veľa ľudí, ktorí vyrábajú čipku a hobby a jej predajom za cenu, do ktorej si zahrnú často len material a prípadne minimálnu mzdu, veľmi podhodnocujú cenu čipky.

Učiť v online kurzoch je špecifická práca. S mojimi študentkami nie som naživo, ale aj tak spolu prežívame radosť z krásnych kúskov, ktoré si upaličkujú a s radosťou nosia.

Spomínate len ženy, čo muži a paličkovanie?

V mojich online kurzoch sú len ženy. Muži doprajú online kurz paličkovania ženám ako darček. Na Slovensku sú aj muži, ktorí sa venujú paličkovanej čipke.

Vidíte potenciál v tomto remesle aj pre mladšie generácie?

Áno,myslím si, že paličkovanie, a aj  liptovská čipka, tu ďalej zotrvá. Venuje sa tomu už veľa ľudí. Okrem toho, že paličkovaná čipka sa dá naučiť online prebieha aj veľa živých workshopov, v ktorých sa čipka učí.

Veľký potenciál vidím v paličkovanej čipke ako v relaxačnej činnosti. Je to ideálny relax pre tých, ktorí potrebujú relaxovať doma, nech už je to z akéhokoľvek dôvodu. Paličkovanie je ideálna činnosť, ako vypnúť toky myšlienok, ktoré nám spôsobujú najviac únavy.

Ivana  sa s nadšením venuje  ľudom, ktorí sa chcú naučiť paličkovať. Z jej koníčka je práca a teší ju, keď vidí ako si študentky zavádzajú čipku do života. Dnes paličkuje krásne kúsky čipiek, vychádza zo starých motívov, ktorými zdobí dnešný moderný svet.

 


Plánovač Liptov