Modrá jaskyňa na Liptove je slovenský unikát

OOCR Región Liptov

júl 2022

Pre niekoho sú jaskyne len dierou v zemi, pre iných zase svetom fantázie, ktorý sa skrýva pod povrchom. Jaskyne sú kolobehom, ktorý si žije vlastný svet a zároveň je prepojený so životom nad povrchom. Nenadarmo sa hovorí, že bývalý jaskyniar neexistuje. Veď jaskyne sú láskou na celý život. Veľa o tom by vedela porozprávať jaskyniarka Gabika Majerníčková, ktorá má na konte dokonca niekoľko (spolu)objavov aj s puncom exkluzivity.

Gabika sa k jaskyniarstvu dostala náhodou. „Kedysi som začínala ako sprievodkyňa v jaskyni Zlá diera na východe Slovenska. Chcela som sa do toho viac ponoriť, preto sme založili jaskyniarsku skupinu, ktorá sa venovala objavovaniu jaskýň a lezeniu,“ poznamenala. V ostatných rokoch svoju pozornosť zamerala na liptovskú pôdu, konkrétne podzemiu v okolí Malužinej. Pred šiestimi rokmi objavili unikát – Modrú jaskyňu, ako už názov napovedá, s výzdobou modrých (a aj zelených) kvapľov. Vo svete sú tri podobné jaskyne. Sfarbenie spôsobuje obsah medi v nadloží, tiež azurit a malachyt.

Dve desiatky rokov v podzemí

Jaskyniarstvu sa venuje už 20 rokov, podzemný svet ju stále láka. Tma a ticho sú základné atribúty tohto univerza. „Často vojdete do priestorov, kde pred vami ešte nikto pred vami nebol. Vtedy sa cítite ako astronaut. Preto musí byť popri objaviteľskej slasti, prítomný aj rešpekt. Klaustrofóbia u nás nehrozí, lebo by sme sa ďaleko nedostali, povedala s úsmevom.

Väčšina jaskýň vznikla pôsobením vody na horninu. Najhlbšia jaskyňa u nás má skoro pol kilometra a nesie názov Starý hrad – Večná robota. Jaskyniarov a jaskýň je na Slovensku pomerne dosť, v Slovenskej speleologickej spoločnosti je 900 členov, sprístupnených je 18 zo zhruba 8000 jaskýň, priblížila aktuálne štatistiky.  

Okrem Modrej jaskyne, kde bola spoluobjaviteľkou, v roku 2004 objavila ešte pokračovanie jaskyne Mesačný tieň, ktorá patrí medzi najhlbšie na Slovensku. „V jaskyni som s kolegami zlanila, potrebovali sme prejsť cez zával, či tam je nejaké pokračovanie. Skúsili sme cez skalu, ktorú odstránili. Prešla som možno 300 metrov v nových priestoroch, pridali sa ku mne a pred nami defilovali stále nové priestory. Jaskyňa má už vyše 30 kilometrov, problémom je len jeden vchod, takže sa tam chodí na viac dní. Bivakujeme v jaskyni. Treba tomu prispôsobiť stravu. Máme varič, pripravujeme skôr polievky, čaje, chlieb príliš nechutí. Ak nemáte hodiny, ste trošku stratení. Spíte tam aj 12 hodín, trochu sa vám zmení režim, nevnímate striedanie dňa a noci. A je tam chladno, ale čistý vzduch bez alergénov,“ opísala život v podzemí.

Mobil nepomôže

Pokračovala, že do jaskyne by mali vždy vstupovať najmenej dvaja ľudia. Mobily nefungujú. Vysielačky sa niekde dajú použiť, inde sa dá komunikovať cez vonkajšiu anténu. Keď ideme do hlbších jaskýň väčšinou sa dohodneme, kedy vyjdeme von. Zdupľovala, že opatrnosti nikdy nie je nazvyš. Treba dávať pozor pri zlaňovaní, pri závaloch, nástrah je viacero.

Zdôraznila, že s objavovaním ide ruka v ruke ochrana podzemných priestorov. Stane sa, že vo vstupných priestoroch sú vylámané kvaple. „Ľudia zničia výzdobu, ktorú tvorila príroda tisíce rokov. Treba si uvedomiť, centimeter kubický výzdoby voda vytvorí za 100 až 200 rokov. Odtrhnutý kvapeľ doma na poličke nevyzerá dobre. Oveľa krajší je v jaskynnom amfiteátri.“

Chcem si pozrieť nejakú jaskyňu v okolí, alebo sa chcem dokonca stať jaskyniarom. Ako na to?

„Stačí kontaktovať miestny jaskyniarsky klub. To v prípade, že by ste sa chceli dostať do jaskyne. Ak máte záujem stať sa speleológom, je to trošku dlhšia cesta. Zahŕňa nadobudnutie určitých zručností v speleoškole, zahŕňa kurz lezenia. Jaskyniarstvo je aj o práci, najmä kopanie je častou činnosťou. Ak vytrváte, dáte si prihlášku do Slovenskej speleologickej spoločnosti a časom sa stanete členom,“ konštatovala Gabika Majerníčková.

Na záver priblížila novinku v Malužinskej doline, ktorú pripravili pre návštevníkov. „V blízkosti Malužinskej jaskyne sme v júni sprístupnili starú banskú štôlňu pre verejnosť. Baňa nevyniká dĺžkou, ale farbou, tiež v nej nájdete odtiene modrej a zelenej. Máme tiež expozíciu o baníctve a jaskyniarstve v Speleokempe a do Modrej jaskyne sa tak môžete dostať aspoň prostredníctvom fotografií,“ dodala.

Liptov zostáva jeden z najatraktívnejších regiónov aj z pohľadu počtu sprístupnených jaskýň, množstvom štôlní, baní, krasových útvarov a aj perspektívy objavov do budúcnosti. Príďte na Liptov, lákadiel je tu nespočetne veľa.

Autor: Ján Sokolský

Plánovač Liptov