Domov 30%

Liptovské múzeum bolo založené v roku 1912 skupinou nadšencov okolo Artúra a Júliusa Kűrthiovcov, zoskupených v Liptovskej muzeálnej spoločnosti. Pôvodným sídlom múzea bola stará fara z 15. storočia, na mieste ktorej sa v súčasnosti nachádza mauzóleum Andreja Hlinku. Od roku 1937 múzeum sídli v reprezentatívnej budove, postavenej v 30. rokoch 20. storočia podľa projektu významného ružomberského architekta Vojtecha Donnera (1901 – 1945). Mecénom výstavby novej muzeálnej budovy, jednej z prvých účelových stavieb svojho druhu na Slovensku, bolo mesto Ružomberok. Stavbu realizoval miestny staviteľ Július Záchenský.

Expozície múzea ponúkajú návštevníkovi komplexný obraz o živej i neživej prírode Liptova. Predstavujú významné archeologické nálezy a lokality, jeho históriu od najstarších čias po súčasnosť i možnosť pokochať sa skvostami umeleckohistorických pamiatok regiónu. Najznámejšie sú vystavené v Galérii sakrálneho umenia a expozícii Štefana Šovánku. Osobitná pozornosť je venovaná histórii výroby papiera na Slovensku a osobnosti Andreja Hlinku. Súčasťou ponuky je aj množstvo kultúrnych a vzdelávacích podujatí a výstavných projektov. Obľúbené sú národné a medzinárodné prehliadky umeleckej fotografie, tradične spájanej s tvorivým autorským zázemím Ružomberka a inštitúciou Liptovského múzea. V sídelnej budove múzea v Ružomberku je prístupná novootvorená expozícia Poklady spod Likavy, ktorá obsahuje súbor 1868 strieborných denárov a 2 zlaté dukáty.

Liptovské múzeum

Liptovské múzeum a jeho expozície:

Liptovské múzeum Ružomberok
  • geológia
  • paleontológia a botanika
  • zoológia
  • feudalizmus, cechy a remeslá na Liptove
  • národopis
  • galéria sakrálneho umenia Liptova
  • život a dielo Andreja Hlinku
  • história výroby papiera
  • z dejín mesta Ružomberok
Múzeum liptovskej dediny v Pribyline

Expozície bývania a spôsobu života rôznych spoločenských a sociálnych vrstiev obyvateľstva Liptova v minulosti.

Viac informácií TU.

Múzeum Čierny orol Liptovský Mikuláš

Z dejín poľovníctva a rybárstva v Liptove.

Viac informácií TU.

Národopisné múzeum Liptovský Hrádok

Expozícia ovčiarstva a galéria ľudového výtvarného prejavu, Ľudová modrotlač v Liptove, Galéria paličkovanej čipky. Komorský úrad likavsko-hrádockého panstva, Historická soľná cesta, Z dejín mesta Liptovský Hrádok.

Viac informácií TU.

 Roľnícky dom a dvor Vlkolínec

Expozícia tradičného bývania a spôsobu života.

Viac informácií TU.

Expozícia baníctva Maša – Liptovský Hrádok

Tradície hornoliptovského baníctva a hutníctva.

Viac informácií TU.

Kostol všetkých svätých Ludrová

Vidiecky kolonizačný kostolík, postavený v poslednej tretine 13. storočia v priestore medzi Ružomberkom a Liptovskou Štiavnicou.

Viac informácií TU.

Hrad Likava

Jeho výstavba sa začala kvôli stráženiu priechodu cez Váh a významnej obchodnej cesty, ktorá viedla z Považia na Oravu a ďalej do Poľska.

Viac informácií TU.

Banícky dom Vyšná Boca

Expozícia tradičného spôsobu života a bývania baníckej rodiny.

Viac informácií TU.

Archeoskanzen Liptovská Mara – Havránok

Jedno z najvýznamnejších archeologických nálezísk na Slovensku.

Viac informácií TU.

Všetko čo potrebujete na jednom mieste

SKI Centrum Demänová je súčasťou Demänová rezortu a svojim návštevníkom ponúka bezpečné lyžovanie pre začiatočníkov ako aj pre pokročilých na ľahkej a na stredne ťažkej zjazdovke. Kvalitne upravená trať ponúka aj večerné lyžovanie pre všetky vekové kategórie. Pre väčšiu bezpečnosť je pre deti vybudovaná uzatvorená lyžiarska zóna s inštruktormi.

V SKI Centre Demänová máte možnosť si vychutnať netradičné spúšťanie sa na špeciálnych nafukovacích kolesách SNOWTUBING a zabávať sa celý deň. Jazdí sa v upravenom snehovom koryte s dĺžkou 50m dlhej trati so strmším rozjazdom a postupným dojazdom v protisvahu. Snowtubingová zábava je vhodná pre detí aj dospelých. Stredisko taktiež ponúka bežeckú trať s dĺžkou 550m. Okruh je trvalo osvetlený, umelo zasnežovaný a denne upravovaný špeciálnym ratrakom.

V Ski School Smile sa venujú všetkým kategóriám klientov od úplných začiatočníkov až po zdokonaľovanie športových lyžiarov a snowboardistov. Pre pokročilých lyžiarov a snowboardistov poskytujeme lekcie v Snow parku alebo freeridové lekcie, pod dohľadom našich najskúsenejších inštruktorov, ktorí dobre poznajú terén a sú pripravení ukázať vám Jasnú aj mimo zjazdoviek.

K dispozícii sú rozsiahle FREE parkoviská pre bezproblémové parkovanie a tri gastronomické prevádzky rôznych štýlov.

Športovo-relaxačné a tréningové centrum winner je multifunkčné centrum na Liptove. Zastrešuje fitness zónu, skupinové cvičenia, fyzioterapiu, wellness a v neposlednom rade skatemill, ktorý robí centrum unikátnym a lákavým najmä pre hráčov ľadového hokeja, ale rovnako aj pre širokú verejnosť.

Tréningové centrum ponúka individuálne osobné tréningy, skupinové cvičenia, diagnostiku pohybových schopností, fyzioterapeutické a masérske služby, solárium priamo v centre alebo možnosť korčuľovania na trenažéri, ktorý zlepší Vaše korčuliarske schopnosti.

Wellness

Wellness zóna ponúka pre dokonalý oddych vírivku, infra saunu, parnú saunu, fínsku saunu, fínske vedro, Kneippeov vodný kúpeľ, tepidárium a masáže. Okrem relaxu, wellness vo WINNER centre ponúka aj možnosť malého občerstvenia.

Fitness

Vo fitness a kardio zóne nájdete dva druhy kvalitných strojov od popredných výrobcov Nautilus StarTrac, určené na precvičovanie a posilňovanie všetkých svalových partií. Tieto stroje sú z hľadiska biomechaniky zhotovené tak, aby vyhovovali ako ženám, tak aj mužom a na ploche sú umiestnené s ohľadom na účelné využitie priestoru. Naše priestory a ich plná výbava pre Vás poskytujú jednoduchú a efektívnu pomôcku pri tréningu.

Funkčná zóna patrí medzi najobľúbenejšie. Samotný funkčný tréning je nepochybne trendom posledných rokov, a niet sa čomu čudovať. Jedná sa o cvičenia, ktoré nám uľahčia vykonávať pohyby v bežnom živote, tzn., že naše telo nimi pripravíme (sfunkčníme) pre každodenné potreby. Je to „inteligentný“ tréning, ktorý vznikol ako reakcia na pohybové stereotypy ľudí v dnešnej dobe. Je zameraný najmä na rozvoj silových schopností, koordinačných schopností, stability a mobility. Práve funkčný tréning by mal byť základom pre všetkých ľudí so sedavým alebo fyzicky jednostranne zameraným zamestnaním. Pre nich je tento typ tréningu kompenzáciou ich jednostranného zaťaženia a často riešením bolesti v oblasti krížovej, krčnej chrbtice, ramien či kolien. Pre športovcov je funkčný silový tréning prostriedkom k maximalizácii športového výkonu z hľadiska všeobecnej kondičnej prípravy a zároveň absolútnou povinnosťou v rámci predchádzania zranení spojených taktiež s jednostranným športovo-špecifickým zaťažením. Rovnako každý, kto sa venuje silovému tréningu, by mal do svojho tréningového programu zaradiť i funkčný tréning. Naše fitness priestory samozrejme disponujú aj konštrukciou na „streetworkout“ tréning (Monkey bars) či kobercom s umelou trávou na ťahanie saní. Toto cvičenie sa dnes veľmi využíva a je vhodné ho zapojiť do každého druhu tréningového programu.

Vo fitness zóne nájdete uvoľňovaciu, strečingovú zónu s mäkkou podlahou ideálnou pre tieto fázy tréningu, ktorá sa nachádza na vyvýšenom pódiu a je oddelená, aby dokonale spĺňala svoju funkciu.

V neposlednom rade je pre Vás k dispozícii aj aerobik zóna, ktorá v kvalitnom športovom centre nesmie chýbať. Táto časť centra je pre svoje účely, spolu aj s celou fitness zónou, vybavená kvalitným ozvučením a pokrokovou technikou na rekuperáciu vzduchu. Miestnosť je určená predovšetkým pre skupinové cvičenia.

Počas Vašej návštevy našich plne vybavených priestorov sú Vám neustále k dispozícii aj naši profesionálni tréneri, ktorí Vám radi pomôžu a poradia.

Skatemill

SKATEMILL alebo aj korčuliarsky trenažér je jedinečnou súčasťou športovo-relaxačného centra WINNER. Tento trenažér slúži predovšetkým športovcom – hokejistom, ale aj širokej verejnosti, ktorá sa chce naučiť korčuľovať správne. Pomocou trenažéra totiž získate správne technické, ale aj motorické návyky, zdokonalíte techniku a efektivitu korčuľovania, odstránite chyby pri korčuľovaní a predchádzate zraneniu.

Na čo sa zameriava SKATEMILL trenažér?

Benicky Skatemill spolu s ostatnými prvkami tréningového procesu Benicky Systems u hráča zabezpečí:

  • Zvýšenie maximálnej rýchlosti, zrýchlenia a efektívnosti techniky korčuľovania hráča
  • Funkčnú stabilitu tela, zvýšenú ochranu puku, lepší balans v priebehu korčuľovania a pozitívne ovplyvní kvalitu všetkých zručností s pukom
  • Správny návyk práce s pukom, nahrávanie, prijímanie nahrávky, streľba a celková práca s hokejkou
  • Zlepšenie koordinácie hráča a integrácie herného myslenia
  • Prevenciu zranení triesiel, keďže takéto zranenia sú často spôsobené zlou technikou korčuľovania
  • Efektívnejšiu rehabilitáciu po zraneniach a rýchlejší návrat do hry
  • Predchádzaniu zranení vďaka osvojeniu si efektívnejšej techniky kľúčových individuálnych hokejových zručností

Laserová prestrelka

Príďte si vyskúšať Laser games (laserove hry), zabaviť sa s priateľmi alebo rodinou a posedieť si v príjemnom prostredí. Zahrať si môžete laser tag, laser maze, play dance, stolný futbal.

Laserová prestrelka v labyrinte, kolektívna zábavno-dobrodružná hra, ktorá očarí všetkých priaznivcov adrenalínu a aktívneho oddychu. Nemusíte sa obávať, že sa zašpiníte, hráte v uzavretej, pekne zariadenej aréne. Nemusíte sa báť bolesti, či prípadných modrín, na rozdiel od paintballu je laser tag úplne bezbolestný a bezpečný.

V zariadení získavate s Liptov Region Card zľavu aj na Escape Room.

Pre najmenších tu nájdete aj pekne zariadení detský kútik.

Múzeum baníctva a hutníctva Maša Liptovský Hrádok združuje historické objekty Vážnica a Klopačka, ktoré dokladajú tradície hornoliptovského baníctva a hutníctva. Tie sa uchovali v aktívnej podobe až do 2. polovice 19. storočia. V priestoroch Klopačky sa nachádza galéria vybraných reprodukcií starých banských drevorytov z diela Juraja Agricolu. Dielo „De re metallica libri XII“ ilustruje vývoj baníctva po 16. storočie s technologickými prvkami a ťažobnými postupmi typickými aj pre liptovský región.

Vo Vážnici je umiestnená expozícia histórie baníctva a hutníctva v Liptove doplnená odevom baníka, zbierkou banských svietidiel a pracovných nástrojov. Múzeum baníctva a hutníctva Maša Liptovský Hrádok približuje formou dvojrozmerných panelov s textovou časťou a bohatým ilustračným materiálom históriu ťažby a spracovania kovov. Ťažilo sa v Bocianskej a Ľupčianskej doline a na Magurke. Rovnako v oblasti Liptovského Hrádku, Kriváňa, Západných Tatier a Čierneho Váhu. A tiež v centrálnej časti Nízkych Tatier a priestore Dúbravy a Liptovských Kľačian. Rovnako približue históriu dolnoliptovského baníctva a hutníctva v Revúckej doline, na okolí Bieleho Potoka, Liptovskej Lúžnej, Korytnice a v doline Bystrô. Súčasť Cesty baníctva – poznávacieho a zážitkového produktu z portfólia Liptovského múzea v Ružomberku. Národná kultúrna pamiatka.

Liptovské múzeum a jeho expozície

Liptovské múzeum Ružomberok – geológia, paleontológia a botanika, zoológia, Feudalizmus, Cechy a remeslá v Liptove, Národopis, Galéria sakrálneho umenia Liptova, Život a dielo Andreja Hlinku, História výroby papiera, Z dejín mesta Ružomberok.

Múzeum liptovskej dediny v Pribyline – expozície bývania a spôsobu života rôznych spoločenských a sociálnych vrstiev obyvateľstva Liptova v minulosti.

Múzeum Čierny orol Liptovský Mikuláš – Z dejín poľovníctva a rybárstva v Liptove.

Národopisné múzeum Liptovský Hrádok – Expozícia ovčiarstva a galéria ľudového výtvarného prejavu, Ľudová modrotlač v Liptove, Galéria paličkovanej čipky. Komorský úrad likavsko-hrádockého panstva, Historická soľná cesta, Z dejín mesta Liptovský Hrádok.

Roľnícky dom a dvor Vlkolínec – Expozícia tradičného bývania a spôsobu života.

Expozícia baníctva Maša – Liptovský Hrádok – Tradície hornoliptovského baníctva a hutníctva.

Kostol všetkých svätých Ludrová – Vidiecky kolonizačný kostolík, postavený v poslednej tretine 13. storočia v priestore medzi Ružomberkom a Liptovskou Štiavnicou.

Hrad Likava – Jeho výstavba sa začala kvôli stráženiu priechodu cez Váh a významnej obchodnej cesty, ktorá viedla z Považia na Oravu a ďalej do Poľska.

Banícky dom Vyšná Boca – Expozícia tradičného spôsobu života a bývania baníckej rodiny.

Pod južnými svahmi Západných Tatier stojí Múzeum liptovskej dediny Pribylina dokumentujúce ľudovú architektúru Liptova. Začalo sa stavať v súvislosti so zaplavením rozsiahleho územia na západ od Liptovského Mikuláša pri výstavbe vodného diela Liptovská Mara.

Z jedenástich zatopených obcí sem preniesli najvýznamnejšie kultúrne pamiatky, ktoré dnes tvoria základ expozície múzea. Pôvodné stavby boli rozobrané na mieste vzniku a ich vzácne časti sa previezli a osadili do presných kópií pôvodných objektov. Vzniklo tak najmladšie múzeum v prírode na Slovensku, Múzeum liptovskej dediny v Pribyline.

K najväčším klenotom svetskej a sakrálnej ľudovej architektúry patrí goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec a ranogotický Kostol Panny Márie z Liptovskej Mary. Kaštieľ patrí k najstarším zemianskym stavbám Liptova a pri jeho prehliadke zaujmú viaceré architektonické detaily a neskorogotické nástenné maľby. Kostol je oveľa starší, jeho základy sú románske a pochádzajú pravdepodobne z 12. storočia. Bol prestavaný v druhej polovici 13. storočia, neskôr ho rozšírili a v 17. storočí pristavili vežu. Zaujímavým objektom je aj jednotriedna škola s bytom učitela z Valaskej Dubovej a expozícia dobových úľov v ovocnom sade pri škole.

Pri múzeu pôsobí škola ľudových remesiel, ktorá v letnej turistickej sezóne návštevníkom približuje ukážky ľudových remeselných techník (tkanie, paličkovanie, práca s drevom, kovom a kožou, pletenie košíkov zo slamy, atď.), ako aj liptovské zvyky a obyčaje.

V hornej časti areálu múzea sa nachádza statická expozícia historickej Považskej lesnej železnice.

K pravidelným podujatiam organizovaným v múzeu patrí v poslednú nedeľu v máji Ovčiarska nedeľa – Ovenálie, júnová Detská nedeľa, júlová Nedeľa rodákov, augustová Včelárska nedeľa, septembrový Deň sv. Huberta, októbrové Poďakovanie za úrodu a decembrové Vianoce v Liptove.

Múzeum má vlastnú zooexpozíciu zameranú na chov domácich zvierat a hydiny. Atrakciou múzea je chov huculských koní s možnosťou jazdy pre návštevníkov.

čítať viac skryť

Live kamera

Liptovské múzeum a jeho expozície

Liptovské múzeum Ružomberok – geológia, paleontológia a botanika, zoológia, Feudalizmus, Cechy a remeslá v Liptove, Národopis, Galéria sakrálneho umenia Liptova, Život a dielo Andreja Hlinku, História výroby papiera, Z dejín mesta Ružomberok.

Múzeum Čierny orol Liptovský Mikuláš – Z dejín poľovníctva a rybárstva v Liptove.

Národopisné múzeum Liptovský Hrádok – Expozícia ovčiarstva a galéria ľudového výtvarného prejavu, Ľudová modrotlač v Liptove, Galéria paličkovanej čipky. Komorský úrad likavsko-hrádockého panstva, Historická soľná cesta, Z dejín mesta Liptovský Hrádok.

Roľnícky dom a dvor Vlkolínec – Expozícia tradičného bývania a spôsobu života.

Expozícia baníctva Maša – Liptovský Hrádok – Tradície hornoliptovského baníctva a hutníctva.

Kostol všetkých svätých Ludrová – Vidiecky kolonizačný kostolík, postavený v poslednej tretine 13. storočia v priestore medzi Ružomberkom a Liptovskou Štiavnicou.

Hrad Likava – Jeho výstavba sa začala kvôli stráženiu priechodu cez Váh a významnej obchodnej cesty, ktorá viedla z Považia na Oravu a ďalej do Poľska.

Banícky dom Vyšná Boca – Expozícia tradičného spôsobu života a bývania baníckej rodiny

Archeoskanzen Liptovská Mara – Havránok – jedno z najvýznamnejších archeologických nálezísk na Slovensku.

Národopisné múzeum bolo zriadené rozhodnutím Okresného národného výboru v Liptovskom Hrádku uznesením č. 214 zo dňa 15. júna 1955 ešte ako Okresné vlastivedné múzeum hornoliptovského ľudu. Na Národopisné múzeum Liptova bolo premenované až v roku 1960, kedy bola rozšírená aj jeho zberná oblasť na územie celého Liptova. Od roku 1974 je organizačne pričlenené k Liptovskému múzeu v Ružomberku. Od roku 2004 je novým sídlom Národopisného múzea historická budova Soľného úradu.

Stále expozície:

HISTORICKÁ SOĽNÁ CESTA – pozostáva z výtvarných diel a textového materiálu. Približuje dejiny obchodu so soľou a cesty, ktorými táto vzácna surovina do Liptovského Hrádku prichádzala.

MODROTLAČ V LIPTOVE – dejiny modrotlačiarstva ako cechového remesla v Liptove, prezentácia ľudového odevu a bytového textilu z modrotlače, výstava modrotlačových foriem. Rekonštrukcia dielne posledného majstra Daniela Žišku z Hýb.

GALÉRIA PALIČKOVANEJ ČIPKY – liptovská paličkovaná čipka, charakteristické vzory čepcových čipiek, čipka používaná v ľudovom odeve a bytovom textile. Prezentácia projektu Čipkárska cesta.

ÚRAD PREFEKTA LIKAVSKO – HRÁDOCKÉHO KOMORSKÉHO PANSTVA – expozícia dobového nábytku s bohatou zbierkou poľovníckych trofejí približuje obdobie konca 18. a začiatku 19. storočia, kedy bola budova Soľného úradu sídlom prefekta likavsko – hrádockého komorského panstva.

EXPOZÍCIA OVČIARSTVA – špecializovaná expozícia pastierskej kultúry je vybudovaná v podkroví historického objektu. Má nadregionálny charakter a jej cieľom je prezentácia kultúrnych tradícií spojených s tradičnými formami chovu oviec. Okrem drevených salašných stavieb a úžitkových predmetov na spracovanie ovčieho mlieka sú tu odevy a charakteristické odevné doplnky ovčiarov z viacerých regiónov Slovenska. Samostatnú časť tvorí Galéria ľudového výtvarného prejavu.

Liptovské múzeum a jeho expozície

Liptovské múzeum Ružomberok – geológia, paleontológia a botanika, zoológia, Feudalizmus, Cechy a remeslá v Liptove, Národopis, Galéria sakrálneho umenia Liptova, Život a dielo Andreja Hlinku, História výroby papiera, Z dejín mesta Ružomberok.

Múzeum liptovskej dediny v Pribyline – expozície bývania a spôsobu života rôznych spoločenských a sociálnych vrstiev obyvateľstva Liptova v minulosti.

Múzeum Čierny orol Liptovský Mikuláš – Z dejín poľovníctva a rybárstva v Liptove.

Roľnícky dom a dvor Vlkolínec – Expozícia tradičného bývania a spôsobu života.

Historická budova múzea na mieste niekdajšieho zájazdného hostinca, spomínaného už v 17. storočí. Primárne slúžila budova ako hotelové a stravovacie zariadenie. Čiastočne sa zachovalo až do 70. rokov 20. storočia. Múzeum Čierny orol slúžil aj ako centrum kultúrneho života, ktoré svojím významom presiahlo hranice Liptovského Mikuláša. V roku 1830 sa tu začala písať história slovenského ochotníckeho divadelníctva. Neskôr v budove sídlili viaceré spolky, vrátane kultúrneho a čitateľského spolku “Větín”. Počas prvomájovej demonštrácie v roku 1918 odznela pred jej účastníkmi, zhromaždenými na nádvorí Čierneho orla, Mikulášska rezolúcia, prvý verejný dokument, ktorým sa slovenský národ otvorene prihlásil k právu na sebaurčenie a k myšlienke česko-slovenskej vzájomnosti. V súčasnosti je v budove umiestnená unikátna expozícia Z dejín lovu, poľovníctva a rybárstva na Liptove a konajú sa tu početné kultúrne a vzdelávacie podujatia.

Múzeum Čierny orol je súčasťou expozície Liptovského múzea v Ružomberku.

Liptovské múzeum a jeho expozície

Liptovské múzeum Ružomberok – geológia, paleontológia a botanika, zoológia, Feudalizmus, Cechy a remeslá v Liptove, Národopis, Galéria sakrálneho umenia Liptova, Život a dielo Andreja Hlinku, História výroby papiera, Z dejín mesta Ružomberok.
Múzeum liptovskej dediny v Pribyline – expozície bývania a spôsobu života rôznych spoločenských a sociálnych vrstiev obyvateľstva Liptova v minulosti.
Národopisné múzeum Liptovský Hrádok – Expozícia ovčiarstva a galéria ľudového výtvarného prejavu, Ľudová modrotlač v Liptove, Galéria paličkovanej čipky. Komorský úrad likavsko-hrádockého panstva, Historická soľná cesta, Z dejín mesta Liptovský Hrádok.
Roľnícky dom a dvor Vlkolínec – Expozícia tradičného bývania a spôsobu života.
Expozícia baníctva Maša – Liptovský Hrádok – Tradície hornoliptovského baníctva a hutníctva.
Kostol všetkých svätých Ludrová – Vidiecky kolonizačný kostolík, postavený v poslednej tretine 13. storočia v priestore medzi Ružomberkom a Liptovskou Štiavnicou.
Hrad Likava – Jeho výstavba sa začala kvôli stráženiu priechodu cez Váh a významnej obchodnej cesty, ktorá viedla z Považia na Oravu a ďalej do Poľska.
Banícky dom Vyšná Boca – Expozícia tradičného spôsobu života a bývania baníckej rodiny
Archeoskanzen Liptovská Mara – Havránok – jedno z najvýznamnejších archeologických nálezísk na Slovensku.

Vidiecky kolonizačný gotický kostol, postavený v poslednej tretine 13. storočia v priestore medzi Ružomberkom a Liptovskou Štiavnicou. Pred rokom 1466 pristavili na západnej strane dvojpodlažnú hranolovú vežu a na začiatku 16. storočia kostol rozšírili o južnú loď s novým vstupom. Areál kostola ohraničuje neskororenesančný ohradný múr zo 17. storočia s klasicistickou bránou postavenou roku 1843. Interiér kostola je cenným svedectvom stredovekej nástennej maľby. Na severnej stene pôvodnej lode sa nachádza figurálny triptych s postavami Panny Márie Ochrankyne, Krista Trpiteľa a sv. Jána Krstiteľa (resp. Krista Dobrého pastiera), vytvorený okolo roku 1400. Svätyňu kostola zdobí unikátny christologický cyklus, ktorý vznikol okolo roku 1420. Je zaujímavým príkladom miestnej podoby internacionálneho gotického slohu, ovplyvneného vzormi knižnej, nástennej a tabuľovej maľby a českého krásneho slohu. Maliarska výzdoba radí ludrovský kostol medzi najvýznamnejšie sakrálne pamiatky regiónu i celého Slovenska.

Gotický kostol patrí medzi expozície Liptovského múzea.

Liptovské múzeum a jeho expozície
Liptovské múzeum Ružomberok – geológia, paleontológia a botanika, zoológia, Feudalizmus, Cechy a remeslá v Liptove, Národopis, Galéria sakrálneho umenia Liptova, Život a dielo Andreja Hlinku, História výroby papiera, Z dejín mesta Ružomberok. 

Múzeum liptovskej dediny v Pribyline – expozície bývania a spôsobu života rôznych spoločenských a sociálnych vrstiev obyvateľstva Liptova v minulosti.

Múzeum Čierny orol Liptovský Mikuláš – Z dejín poľovníctva a rybárstva v Liptove.

Národopisné múzeum Liptovský Hrádok – Expozícia ovčiarstva a galéria ľudového výtvarného prejavu, Ľudová modrotlač v Liptove, Galéria paličkovanej čipky. Komorský úrad likavsko-hrádockého panstva, Historická soľná cesta, Z dejín mesta Liptovský Hrádok.

Roľnícky dom a dvor Vlkolínec – Expozícia tradičného bývania a spôsobu života.

Expozícia baníctva Maša – Liptovský Hrádok – Tradície hornoliptovského baníctva a hutníctva.

Hrad Likava – Jeho výstavba sa začala kvôli stráženiu priechodu cez Váh a významnej obchodnej cesty, ktorá viedla z Považia na Oravu a ďalej do Poľska.

Banícky dom Vyšná Boca – Expozícia tradičného spôsobu života a bývania baníckej rodiny

Archeoskanzen Liptovská Mara – Havránok – jedno z najvýznamnejších archeologických nálezísk na Slovensku.

Banícky dom Vyšná Boca

Expozícia tradičného spôsobu života a bývania baníckej rodiny v dome s originálnym pôvodným vybavením. Pre múzejné účely ho daroval posledný majiteľ Daniel Böhmer. Banícky dom má päťpriestorovú dispozíciu s pôvodným vykurovacím systémom. Vstupným priestorom je pitvor, ktorý okrem komunikačnej funkcie slúžil aj na prípravu jedla. Predná izba bola len príležitostne obývanou miestnosťou. V zadnej izbe, ktorá v minulosti slúžila na spávanie a denný život, je expozícia z dejín baníctva v okolí Vyšnej Boce. V dome sú dve komory, jedna tzv. izbenná na príležitostné spávanie a uloženie perín a oblečenia, druhá komora slúžila na uloženie hospodárskeho riadu a potravín. V hospodárskom objekte, “staji”, ktorá je súčasťou usadlosti, sa nachádza expozícia chovu dobytka, oviec a lúčneho hospodárenia, ktoré sa v Bocianskej doline vyznačovali charakteristickými znakmi a po utlmení banskej činnosti sa stali jedným z hlavných zamestnaní tunajšieho obyvateľstva.

V letnom období sú pripravované ukážky tradičných foriem transportu sena “Bocké batohy” a príležitostné podujatia venované baníckym tradíciám Bocianskej doliny. Súčasť Cesty baníctva – poznávacieho a zážitkového produktu z portfólia Liptovského múzea v Ružomberku. Národná kultúrna pamiatka.

Liptovské múzeum a jeho expozície

Liptovské múzeum Ružomberok – geológia, paleontológia a botanika, zoológia, Feudalizmus, Cechy a remeslá v Liptove, Národopis, Galéria sakrálneho umenia Liptova, Život a dielo Andreja Hlinku, História výroby papiera, Z dejín mesta Ružomberok.

Múzeum liptovskej dediny v Pribyline – expozície bývania a spôsobu života rôznych spoločenských a sociálnych vrstiev obyvateľstva Liptova v minulosti.

Múzeum Čierny orol Liptovský Mikuláš – Z dejín poľovníctva a rybárstva v Liptove.

Národopisné múzeum Liptovský Hrádok – Expozícia ovčiarstva a galéria ľudového výtvarného prejavu, Ľudová modrotlač v Liptove, Galéria paličkovanej čipky. Komorský úrad likavsko-hrádockého panstva, Historická soľná cesta, Z dejín mesta Liptovský Hrádok.

Roľnícky dom a dvor Vlkolínec – Expozícia tradičného bývania a spôsobu života.

Expozícia baníctva Maša – Liptovský Hrádok – Tradície hornoliptovského baníctva a hutníctva.

Kostol všetkých svätých Ludrová – Vidiecky kolonizačný kostolík, postavený v poslednej tretine 13. storočia v priestore medzi Ružomberkom a Liptovskou Štiavnicou.

Hrad Likava – Jeho výstavba sa začala kvôli stráženiu priechodu cez Váh a významnej obchodnej cesty, ktorá viedla z Považia na Oravu a ďalej do Poľska.

Archeoskanzen Liptovská Mara – Havránok – jedno z najvýznamnejších archeologických nálezísk na Slovensku.

Hrad Likava stojaci v severozápadnom cípe Liptova sa po prvý raz spomína v roku 1315. Jeho výstavba sa začala kvôli stráženiu priechodu cez Váh a významnej obchodnej cesty, ktorá viedla z Považia na Oravu a ďalej do Poľska.

Hunyadyovci v druhej polovici 15. storočia postupne prestavali a rozšírili pôvodné jadro hradu a vybudovali tzv. dolný hrad. V druhej polovici 17. storočia Thökölyovci dobudovali fortifikačný systém, avšak ani ten hrad na začiatku 18. storočia neochránil. Ustupujúce vojská Františka Rákocziho ho v roku 1707 zbúrali.

Hrad postupne pustol a stala sa z neho len ruina. Po rozsiahlej rekonštrukcii v posledných rokoch bola verejnosti sprístupnená Hunyadyho veža, v ktorej je umiestnená expozícia z dejín Likavského hradu.

Prístup: autom do obce Likavka, z Likavky (autobusová zastávka) pešo po červenej asi 30 min., pešo z Ružomberka (železničná stanica) po červenej asi 1 hodinu.

Hrad sa nachádza na trase červenej turistickej značky, ktorá vedie z Ružomberka a Likavky na Veľký Choč. Pri prechode cez stavenisko diaľnice je nevyhnutné použiť prechodové galérie a koridory a rešpektovať usmernenia pracovníkov diaľničnej a stavebnej spoločnosti. Upozorňujeme návštevníkov, že trasa prechádza členitejším lesným terénom a horským chodníkom, miestami so strmším stúpaním.

Hrad Likava patrí medzi expozície Liptovského múzea v Ružomberku.

Liptovské múzeum a jeho expozície

Liptovské múzeum Ružomberok – geológia, paleontológia a botanika, zoológia, Feudalizmus, Cechy a remeslá v Liptove, Národopis, Galéria sakrálneho umenia Liptova, Život a dielo Andreja Hlinku, História výroby papiera, Z dejín mesta Ružomberok.

 

Múzeum liptovskej dediny v Pribyline – expozície bývania a spôsobu života rôznych spoločenských a sociálnych vrstiev obyvateľstva Liptova v minulosti.

Múzeum Čierny orol Liptovský Mikuláš – Z dejín poľovníctva a rybárstva v Liptove.

Národopisné múzeum Liptovský Hrádok – Expozícia ovčiarstva a galéria ľudového výtvarného prejavu, Ľudová modrotlač v Liptove, Galéria paličkovanej čipky. Komorský úrad likavsko-hrádockého panstva, Historická soľná cesta, Z dejín mesta Liptovský Hrádok.

Roľnícky dom a dvor Vlkolínec – Expozícia tradičného bývania a spôsobu života.

Expozícia baníctva Maša – Liptovský Hrádok – Tradície hornoliptovského baníctva a hutníctva.

Kostol všetkých svätých Ludrová – Vidiecky kolonizačný kostolík, postavený v poslednej tretine 13. storočia v priestore medzi Ružomberkom a Liptovskou Štiavnicou.

Banícky dom Vyšná Boca – Expozícia tradičného spôsobu života a bývania baníckej rodiny

Archeoskanzen Liptovská Mara – Havránok – jedno z najvýznamnejších archeologických nálezísk na Slovensku.

Jedinečné archeologické múzeum v prírode NKP –  Archeoskanzen Havránok sa nachádza nad hladinou Liptovskej Mary. Ide o magické miesto, ktoré učarovalo mnohým dávnym obyvateľom Liptova ležiaceho na severe Slovenska a jeho návšteva je veľkolepým zážitkom.

Havránok predstavuje jedno z najvýznamnejších archeologických nálezísk na Slovensku. Prítomnosť keltského obyvateľstva sa dokumentuje na Liptove od 4. až 1. storočia pred n. l. Archeológovia tu objavili a odkryli pozostatky sídliska z mladšej doby železnej označovanej aj ako laténska doba.

Kelti boli prvými obyvateľmi Slovenska, ktorých vieme aj pomenovať. Liptovských Keltov zaradili do kmeňa Kotínov. Rozsah nálezov poukazuje na skutočnosť, že sa na Havránku nachádzalo ich sídlo nadregionálneho významu. Okrem množstva keramiky, šperkov, predmetov zo železa a bronzu sa tu našli zvyšky hradieb, kultového miesta dávnych druidov a keltských obydlí.

Na Havránku sa uplatnila takzvaná experimentálna archeológia. Nezostalo pri tradičnom odkrytí a zakonzervovaní objektov, došlo aj k ich tvorivým rekonštrukciám a výstavbe replík. Vďaka tomu sa z Havránka stal prvý slovenský archeologický park pod holým nebom, v ktorom môžeme obdivovať zrekonštruované obytné stavby, pec na vypaľovanie keramiky, obetisko a valy s bránou.

Počas letnej sezóny je dejiskom rozličných kultúrnych podujatí ako sú šermiarske súboje alebo ukážky keltských náboženských obradov a rozličných remeselných činností.

Archeoskanzen Havránok patrí k expozíciam Liptovského múzea v Ružomberku.

Liptovské múzeum a jeho expozície

Liptovské múzeum Ružomberok – geológia, paleontológia a botanika, zoológia, Feudalizmus, Cechy a remeslá v Liptove, Národopis, Galéria sakrálneho umenia Liptova, Život a dielo Andreja Hlinku, História výroby papiera, Z dejín mesta Ružomberok.

Múzeum liptovskej dediny v Pribyline – expozície bývania a spôsobu života rôznych spoločenských a sociálnych vrstiev obyvateľstva Liptova v minulosti.

Múzeum Čierny orol Liptovský Mikuláš – Z dejín poľovníctva a rybárstva v Liptove.

Národopisné múzeum Liptovský Hrádok – Expozícia ovčiarstva a galéria ľudového výtvarného prejavu, Ľudová modrotlač v Liptove, Galéria paličkovanej čipky. Komorský úrad likavsko-hrádockého panstva, Historická soľná cesta, Z dejín mesta Liptovský Hrádok.

Roľnícky dom a dvor Vlkolínec – Expozícia tradičného bývania a spôsobu života.

Expozícia baníctva Maša – Liptovský Hrádok – Tradície hornoliptovského baníctva a hutníctva.

Kostol všetkých svätých Ludrová – Vidiecky kolonizačný kostolík, postavený v poslednej tretine 13. storočia v priestore medzi Ružomberkom a Liptovskou Štiavnicou.

Hrad Likava – Jeho výstavba sa začala kvôli stráženiu priechodu cez Váh a významnej obchodnej cesty, ktorá viedla z Považia na Oravu a ďalej do Poľska.

Banícky dom Vyšná Boca – Expozícia tradičného spôsobu života a bývania baníckej rodiny.

Typ na výlet: zoberte svoje dieťa na dobrodružnú Keltskú výpravu na bicykli.

Mapa TU.

Plánovač Liptov