Domov Ruský Zlatý týždeň bol slovenský

Ruský Zlatý týždeň bol slovenský

13. 1. 2015

(Liptovský Mikuláš, 13.01.2015) – Liptovskí hotelieri môžu byť s tohtoročným Zlatým týždňom spokojní. Obavy z prázdnych hotelov po politicko-finančných problémoch na Ukrajine a v Rusku sa nepotvrdili. Niet divu, že orientácia na nové trhy pritiahla do regiónu okrem domácich hostí, aj klientelu zo Španielska, Rumunska, Maďarska a Rakúska.

Liptáci si budú musieť zvyknúť na nižší počet dovolenkárov z rusky hovoriacich krajín. Tento fakt potvrdzujú aj štatistiky návštevnosti počas takzvaného Zlatého týždňa (24.12.2014 – 8.1.2015), ktorý bol po minulé roky záležitosťou najmä klientely spoza našich východných hraníc. „Počet týchto hostí, podľa očakávania, klesol o 42 %. Kým vlani bolo distribuovaných viac ako polovica Liptov Region Card do rúk rusky hovoriacich klientov, tentoraz ich podiel klesol iba na niečo vyše štvrtiny (27,3 %). Ubytovacie zariadenia sa však dokázali dobre pripraviť a predpokladaný výpadok nahradili predovšetkým domácimi turistami,“ informuje riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková.

Diery zostali najmä po hosťoch z Ruska a Ukrajiny, ktorí boli po minulé roky zvyknutí míňať na služby aj niekoľkonásobne viac ako priemer. Zabrať tak museli Slováci a vo viacerých zariadeniach obsadili ubytovacie kapacity na vyše 50 %. Dobre im sekundovali aj tradiční návštevníci z Českej republiky a Poľska. “Asi najväčšou odlišnosťou oproti minulým rokom je, že silvestrovské pobyty sa, vzhľadom na nestabilné počasie, rezervovali na poslednú chvíľu a prevládali kratšie pobyty na 3 – 4 noci. Napriek tomu, do 6.1. sa nám podarilo dosiahnuť 95 % obsadenosť hotela,” prezrádza Eva Zahoranská, riaditeľka Hotela Sorea SNP v Demänovskej Doline.

Na nezvyčajne opatrný predaj kapacít v decembri upozorňuje aj Bohuš Palovič z CK Liptour. Z tejto situácie vyšli, podľa neho, najlepšie tí hotelieri, ktorí nemali pred sezónou veľké oči. „Ak upravili ceny a nastavili ich na nie rusky hovoriacu klientelu, nemali s obsadením kapacít problém. Samozrejme, veľa závisí aj od bonity miesta, v čom dominuje najmä Demänovská Dolina a oblasti, kde majú dobré snehové podmienky. Rusky hovoriacich  turistov bude však podstatne menej, o čom svedčí oveľa nižší počet charterových letov v porovnaní s desiatkami v minulosti,“ dodal.

Paradoxne, v KÚPEĽOCH LÚČKY sa na nedostatok hostí z rusky hovoriacich krajín sťažovať nemôžu, práve naopak. Ich podiel medziročne stúpol o polovicu. Najväčší nárast zaznamenali klienti z Bieloruska až 278 % a z Ruska 51 %. „Veľmi úspešný bol najmä silvestrovský pobyt, ktorý sa podarilo vypredať v rekordne krátkom čase a zabávalo sa na ňom 100 hostí z Bieloruska. Pochvaľovali si krásne prostredie, prívetivosť a jazykovú vybavenosť. Aj tieto faktory prispeli k tomu, že sa cítili ako doma,“ pochvaľuje si obchodno-ekonomická námestníčka kúpeľov Slávka Medveďová.

Zlatý týždeň na Liptove rozhodne nebol iba ruský. Potešiteľný je najmä fakt, že podľa štatistík LRC sa počet vydaných  kariet do rúk domácich turistov viac ako zdvojnásobil a výrazne pribudlo aj dovolenkárov z Česka a Poľska. Zaujímavé tiež je, že už aj Rakúšanov začíname rátať na stovky. Že by konečne objavili slovenské Alpy?

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

Nezabudnite si prečítať aj ďalšie články

všetky články

Viac informácií o Liptov region karte aj v našich Liptov News

Plánovač Liptov