Jánošíkovské tradície Múzeum Janka Kráľa Liptovský Mikuláš

Domov/Jánošíkovské tradície Múzeum Janka Kráľa Liptovský Mikuláš

Jánošíkovské tradície Múzeum Janka Kráľa Liptovský Mikuláš

Budova Múzea Janka Kráľa patrí k najvýraznejším domom mikulášskeho námestia. Má viaceré názvy – Stoličný dom, Illešházyovská kúria alebo Seligovský dom. Je charakteristický mohutnou trojitou arkádou, v meste ojedinelou, ktorou vystupuje z radu ostatných domov na západnej strane námestia.

V súčasnosti sa v priestoroch Seligovského a priľahlého Straussovského domu nachádza jedna zo stálych expozícií Múzea Janka Kráľa pod názvom Kapitoly z histórie mesta Liptovský Mikuláš. Expozícia prezentuje mestské dejiny od najstarších čias až po koniec druhej svetovej vojny. Jej súčasťou je i pamätná izba romantického básnika a mikulášskeho rodáka Janka Kráľa.

V podzemných priestoroch je umiestnená Mikulášska mučiareň, ktorá prostredníctvom zápisníc o dobrovoľnom a trpnom vypočúvaní približuje súd s legendárnym zbojníckym kapitánom Jurom Jánošíkom, ktorý 16. – 17. marca 1713 prebiehal v Liptovskom Mikuláši. Vystavenými mučiacimi nástrojmi zároveň navodzuje atmosféru doby, keď súčasťou súdnych procesov bolo mučenie. Expozícia prešla v roku 2013 rekonštrukciou a reinštaláciou. Pribudli do nej figuríny kata a trestaného a multimediálny informačný panel s dotykovou obrazovkou, kde si návštevníci môžu v slovenskom, poľskom a anglickom jazyku nalistovať zaujímavé texty a dokumenty viažuce sa k súdu nad Jánošíkom.

Ďalšie stále expozície Múzea Janka Kráľa sa nachádzajú v priestoroch historickej evanjelickej fary na Tranovského ulici (Tatrín a Žiadosti slovenského národa) a v rodnom dome súrodencov Rázusovcov na Vrbickej ulici (Rázusovie dom). V správe múzea je i židovská synagóga na Hollého ulici, v letných mesiacoch sprístupnená verejnosti.


júl-august
Po-Ne: 10:00 - 17:00

september - jún:
Po-Pi: 9.00 - 16.00
Ne: 10.00 - 17:00

Zľava s Liptov Region Card:

Pri návšteve expozície Kapitoly z histórie mesta (dospelí 2 €/deti 1 €), zdarma vstup do Mikulášskej mučiarne.

VERNOSTNÝ PROGRAM

Pri uplatnení zľavy získavate 5 bodov!
Viac o vernostnom programe TU.

Kontakt

Námestie osloboditeľov 31 , 03101 Liptovský Mikuláš


Zdieľanie
Simple Follow Buttons
Simple Share Buttons