Domov Spoznajte mesto so sprievodcom – Liptovský Mikuláš 7x inak

Spoznajte mesto so sprievodcom – Liptovský Mikuláš 7x inak

U nás máte zľavu s Liptov Region Card!

20 % ZĽAVA z ceny vstupenky na prehliadku mesta

Aktuálne ceny a viac informácií o sprievodcovských službách nájdete na www.mikulas.travel.

 

Vydajte sa za zeleným dáždnikom turistického sprievodcu do historického centra mesta. Zažite výlet do bohatých dejín Liptovského Mikuláša, započúvajte sa do strhujúcich príbehov mikulášskych umelcov aj osobností židovskej komunity. Odhaľte legendy a fakty zo života slávneho zbojníka Jánošíka, spoznajte najväčšie turistické atraktivity mesta či tradície, ktoré siahajú ďaleko do minulosti. Vyberte si zo 7 tematických hodinových prehliadkových trás objednajte si služby turistického sprievodcu v INFORMAČNOM CENTRE na termín, ktorý vám vyhovuje. Navyše so sprievodcovskými službami získate zľavnené vstupné do múzeí a galérií.

12 NAJ HISTORICKÉHO CENTRA

Turistický sprievodca vás prevedie uličkami pôvabného historického centra k jeho 12 najväčším turistickým atraktivitám. Povie vám, čím je každá z atraktivít výnimočná, upriami pozornosť na architektonické detaily, ale rozpovie aj príbehy, ktoré sa k nej viažu. Dozviete sa tak tiež to, že kedysi bola najstaršia stavebná pamiatka mesta Kostol sv. Mikuláša spolu s Pongrácovskou kúriou opevnená a obohnaná vodnou priekopou, aké posolstvo nesie neprehliadnuteľná Fontána Metamorfózy, v ktorom múzeu uprostred historického centra nájdete rozhľadňu, ale spoznáte aj výnimočného vedca – mikulášskeho rodáka Aurela Stodolu či výstredného uhorského sochára Alojza Štróbla, ktorý je autorom sochy Naša matka evidovanej medzi najdokonalejšie sochy sveta. Po absolvovaní prehliadkovej trasy získate prehľad o turistickej ponuke Liptovského Mikuláša. Budeme radi, keď sa následne rozhodnete navštíviť ktorúkoľvek z 12 NAJ atraktivít. Či si vyberiete prehliadku múzeí, galérií alebo sakrálnych pamiatok, každá má svoje čaro.

JÁNOŠÍKOVA CESTA

Písal sa rok 1713, keď bol v Liptovskom Mikuláši väznený, mučený, súdený a nakoniec popravený legendárny zbojnícky kapitán Juraj Jánošík. Vypočujte si jeho strhujúci príbeh aj zaujímavosti z doby, kedy ľudia verili v čary a mágiu. S turistickým sprievodcom sa vydajte do historického centra na miesta, kde sa rozhodlo o jeho osude. Jánošík bol vo svojej dobe zbojníkom, akých bolo mnoho. Napriek tomu sa z neho stala legenda porovnateľná so slávnym Robinom Hoodom! Snáď preto, že Jánošík počas svojho zbíjania nikoho nezabil, si ho obyčajný ľud idealizoval ako čestného a spravodlivého. Ako niekoho, kto sa nebál vrchnosti a bojoval aj za ich slobodu a lepší život. Aby ho spravili ešte väčším a silnejším, pripísali mu nadprirodzené schopnosti. Jánošík svoju odvahu a vzdor prejavil aj počas súdu, keď na väčšinu otázok neodpovedal a svojich kamarátov-zbojníkov nezradil ani pri mučení. Ľud ho ospieval v povestiach a piesňach, neskôr sa stal inšpiráciou pre básnikov, maliarov, sochárov aj filmárov. A tak vznikla legenda, na ktorú sa nezabudlo ani po troch storočiach!

 

Expozície Jánošíkova súdna sieň a mučiareň
V dobových kostýmoch sa staňte sudcom, obhajcom či Jánošíkom, vyskúšajte mučiace nástroje v temnom podzemí múzea alebo si vlastnoručne vyrazte Jánošíkov dukát! Urobte si selfie v sudcovskom kresle, pod šibenicou alebo na dereši.
Suveníry s jánošíkovskou tematikou v predaji v Múzeu Janka Kráľa a INFORMAČNOM CENTRE.
MIKULÁŠSKI ŽIDIA

Spoznajte osudy kedysi významnej miestnej komunity, ktorá viac ako 200 rokov spolutvorila dejiny mesta, v dobovej literatúre spomínaného aj ako “židovské Atény”. Mikuláš bol prvým mestom v Uhorsku so židovským richtárom… Vyberte sa s nami po stopách generácií, ktorých kontinuitu navždy pretrhla vojna a holokaust. Ako výkričník dejín tu zostala veľkolepá synagóga, do ktorej vstúpime v závere prehliadky.

Okrem muzeálnej expozície a niekoľkých zachovaných budov mnohé o osudoch obyvateľov Mikuláša tých čias napovedá bestseller Zbohom, storočie od Iboje Wandall-Holm, ktorá tu prežila svoju mladosť. V najtragickejšom období histórie mesta sa neraz z obyčajných ľudí stávali hrdinovia – evanjelický farár Vladimír Kuna zachránil 26 židovských detí a židovská študentka medicíny Margita Schwalbová zachraňovala ľudí priamo v koncentračnom tábore. Spoznajte i ďalšie príbehy odvahy a lásky k blížnemu, ale tiež talentu a podnikateľských úspechov miestnych osobností… a možno sa dozviete aj to, či naozaj tu pod Tatrami vyrástla pravnučka kráľovnej Viktórie.
MIKULÁŠSKI UMELCI
Vydajte sa za umením uličkami historického centra Liptovského Mikuláša. Započúvajte sa do životných príbehov miestnych umelcov, ktorí prerástli hranice Liptova aj Slovenska.
Prehliadnete si nádherné portréty mešťanov a národovcov od Petra Michala Bohúňa v rovnomennej galérii. Majster Bohúň portrétoval aj chýrneho cigánskeho primáša Jožka Piťu, ktorý hrával v budove Čierneho Orla, kde v roku 1830 uviedlo prvé slovenské ochotnícke divadlo hru Kocúrkovo. Uvidíte sochu Naša matka patriacu medzi najdokonalejšie sochy sveta. Dozviete sa, ako rany osudu prekonávali manželia Martinčekovci, maliarka a fotograf, ktorí inšpiráciu pre svoju tvorbu čerpali v liptovskej krajine. Grafiky Kolomana Sokola zachytávajúce najmä sociálne motívy, vzbudzovali úctu samotného Picassa. Mikulášski umelci sa podpísali aj na vzhľade Kostola sv. Mikuláša, vedľa ktorého stojí rodný dom priekopníka slovenskej národnej hudby, Jána Levoslava Bellu.
PRVENSTVÁ MIKULÁŠSKEHO TURIZMU

Krása okolitej prírody a bohatá história Liptovského Mikuláša priam predurčovala, aby sa mesto stalo centrom turizmu.Turistický sprievodca vás zoznámi s ideálmi osobností, ktoré položili základy cestovného ruchu a zásadne ovplyvnili jeho rozvoj nielen v meste, ale aj v rámci celého Slovenska. V Liptovskom Mikuláši sa zrodil prvý slovensky písaný Sprievodca po Tatrách,tu bol založený aj prvý slovenský turistický spolokPrvé múzeum v meste bolo predchodcom dnešného najmodernejšieho múzea Slovenska – Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva, ktoré jedinečnosťou svojho zamerania môže smelo konkurovať moderným svetovým múzeám. V závere sprievodcovských služieb toto interaktívne múzeum navštívite a prehliadnete si jeden z jeho mnohých unikátnych exponátov – kostru jaskynného leva, ktorá patrí k desiatim vzácnym nálezom na území Európy a Ázie. Spoznáte aj prvenstvá v oblasti kultúry, prírodných daností, športu a relaxu, ktorými sa hrdí mesto dnes.

MÍĽNIKY MIKULÁŠSKEJ HISTÓRIE

Ideálna prehliadková trasa pre všetkých nadšencov histórie. Na udalosti bohatý príbeh mesta sa začal písať pred viac ako sedemsto rokmi. Prvá zmienka o budúcom meste je zachytená v starej listine datovanej z roku 1286. Mestečko Svätý Mikuláš sa postupne rozrastalo okolo Kostola sv. Mikuláša a až do polovice 19. storočia patrilo rodu Pongrácovcov. Jedného z nich uvidíte na vlastné oči. A čím bol taký výnimočný, keď má v historickom centre sochu? To vám prezradí turistická sprievodkyňa so zeleným dáždnikom. A nielen to! Rozpovie vám tiež, aký rozruch spôsobila poprava zbojníckeho kapitána Jánošíka v roku 1713, čo majú s Mikulášom spoločné najväčšie osobnosti štúrovskej generácie, čím žilo mesto v pamätných rokoch meruôsmych (1848), čo sa tu dialo o 70 či 100 rokov neskôr

MIKULÁŠSKE TRADÍCIE

Keď sa povie Liptovský Mikuláš, mnohí hneď zacítia chuť bryndze, pareníc a oštiepkov, ďalší si spomenú na chýrne liehovary a ich bylinné likéry, iným sa vybavia mikulášski garbiari a kožušníci. So sprievodcom spoznáte históriu i súčasnosť tradičných výrobkov, najlepšie pôvodné recepty, ale aj miesta, kde kedysi žili, budovali a s úspechom viedli svoje prevádzky životaschopní mikulášski podnikatelia. Dozviete sa, kde sídlia a ako si počínajú ich nasledovníci – moderné spoločnosti a nové podniky. Ako sa spracovávala koža pred niekoľkými storočiami, aj ako žili popredné rodiny a vzdelaní potomkovia miestnych garbiarov, zistíte v Múzeu Janka Kráľa.


Fotogaléria

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podujatia v blízkosti:

všetky podujatia