Domov Hrádocko-porubským chotárom

Hrádocko-porubským chotárom

Typ: Okružná túra, Pre rodiny s deťmi, Vychádzková trasa, Cesta/road, MTB
Náročnosť: 5 - veľmi ťažká
Dĺžka trasy: 11.5 km
Stúpanie: 5 m
Klesanie: 5 m
Trvanie: 1.25 h
Najnižší bod: m
Najvyšší bod: m
PDF

Podrobný popis trasy:

Oblasť:

Nízke Tatry

Východisko:

Liptovský Hrádok

navigovať
Koniec trasy:

Liptovský Hrádok

navigovať

TRASA:

Liptovský Hrádok – Dovalovo – Červený kút – Štróblova vila – Liptovská Porúbka – Liptovský Hrádok

Podrobný popis trasy

Liptovský Hrádok, Hradná ulica, pred budovou lesníckej školy – Socha Raneného diviaka (1), Dovalovo – Katolícky kostol s domčekmi liptovských murárov na vyšnom konci (2), odtiaľ prejdete popri Kaplnke nad Dovalovom (3) lúčno-lesnou cestou do Červeného kúta (4). Potom sa krátkym úsekom po ceste I./18 presuniete k Štróblovej vile (5) a nakuknete k mašianskemu balvanu. Cesta späť vedie cez Liptovskú Porúbku (6), až do Liptovského Hrádku (7).

(1) Liptovský Hrádok – Socha Raneného diviaka

Socha raneného diviaka, z roku 1902, pochádza z dielne významného sochára Alojza Štróbla, narodeného v dnešnej Kráľovej Lehote, v minulosti osade, ktorá bola súčas- ťou Liptovského Hrádku. Originál sochy bol pôvodne umiestnený pri Štróblovej vile v Kráľovej Lehote, odkiaľ ho neskôr premiestnili do anglického parku pred Lesníckou školou Jozefa Dekréta Matejovie, kde stojí dodnes. V roku 2011 ju Mesto Liptovský Hrádok zaradilo medzi významné pamiatky.

(2) Dovalovo – Katolícky kostol

Po Hradnej ulici, popri hrade a kaštieli s jazierkom v popredí sa dostanete do mestskej časti Dovalovo, kde sa nachádza ranogotický rímskokatolícky kostol sv. Martina z druhej polovice 13. Storočia, s obranným múrom zo 17. storočia.

DOVALOVO – DOMY LIPTOVSKÝCH MURÁROV Ny vyšnom konci po pravej strane cesty po vyznačenej cyklotrase môžete obdivovať murárske umenie chýrnych liptovských murárov, ktorí sa preslávili výstavbou Pešti (dnešná Budapešť). Najslávnejším spomedzi nich bol nepochybne Ján Nepomuk Bobuľa, pri ktorého rodnom dome sa môžete cestou pristaviť.

(3) Kaplnka nad Dovalovom

Hore strmším kopčekom sa dostanete na najkrajšie miesto v Dovalove a to, ku kaplnke, odkiaľ je nádherný výhľad do širokého okolia v pozadí s tatranskými štítmi. Podľa tradície bola kaplnka postavená po tragickej udalosti, ktorá sa odohrala na tomto mieste v roku 1692 (pri búrke tu bol zabitý pastier i s volmi).

(4) Červený kút

Lesnou cestičkou sa, po zelenou farbou označenej cyklotrase, dostaneme do lokality Červený kút, kde si môžete oddýchnuť a načerpať sily k odrývaniu ďalších zaujímavostí trasy.

(5) Štróblova Vila – Kráľová Lehota

Alojz Štróbl bol v 19. storočí najospevovanejší uhorský sochár. Hoci pôsobil v Maďarsku, mysľou sa stále vracal domov, do Liptova. V roku 1891 kúpil v Kráľovej Lehote rodný dom, ktorý si upravil na svoje rodinné sídlo. Svoju rodnú chalupu premenil na kópiu zámku Vajdahunyad, sídlo kráľa Mateja Korvína v Sedmohradsku. V máji 1906 už bola hrubá stavba budovy i veže hotová. Objekty pre služobníctvo a hospodárstvo vybudovali v roku 1907. Umelec mal svoj ateliér na prízemí veže, nad ním na prvom poschodí bol maliarsky ateliér jeho sestry Žofie. Keď prejdete cez most a zabočíte hneď za ním doprava, dostanete sa na ľavý breh Váhu. Vo vzdialenosti cca 2 km sa nachádza Mašiansky balvan. Je to jedinečný kamenný útvar – balvanovitý zvyšok riečnej terasy, ktorý vznikol ako riečny ostrov. Balvan je vysoký 20 metrov a je zaradený medzi naše prírodné pamiatky.

(6) Liptovská Porúbka

Po asfaltovej ceste popod horu sa cca po 6 km dostanete do Liptovskej Porúbky. Cyklotrasa je značená červenou farbou. Okolie obce ponúka domácim aj návštevníkom množstvo prírodných krás. Väčšina katastra patrí do územia Národného parku Nízke Tatry a do jeho ochranného pásma. Časťou chotára je Národná prírodná rezervácia Ohnište. Zaujímavý je aj výstup na Slemä (1513,7 m n. m.). Počas 2. sv. vojny narazilo na kon- čiar transportné lietadlo a celá posádka zahynula. Pri zvyškoch lietadla stojí pamätná mohyla a tabuľa s menami obetí. Turistická trasa prechádza aj popri dvoch partizánskych bunkroch, z čias druhej svetovej vojny.

(7) Liptovský Hrádok – Námestie Františka Wisnera

Opäť ste doma, v meste, z ktorého ste sa na cyklo putovanie vydali. Už len pohľad na oko fontány v strede námestia vás osvieži, o využití letných terás ani nehovoriac.

Dostupnosť a parkovacie možnosti

Miesto štartu: 49.040797; 19.728577

V Liptovskom Hrádku sa nachádzajú platené aj bezplatné parkoviská.

Vlakom alebo autobusom do Liptovského Hrádku a potom autobusom z Liptovského Hrádku do okolitých obcí. Najlepšie je trasu absolvovať na bicykli alebo pešo.

Možnosti ubytovania a stravovania

V Liptovskom Hrádku sa nachádza viacero ubytovacích zariadení, ktoré ponúkajú ubytovanie. Možnosti stravovania sú zabezpečené, či už v lete alebo v zime, v hotelových reštauráciach alebo bufetoch s občerstvením.

Plánovač Liptov