Domov Za krásnymi výhľadmi

Za krásnymi výhľadmi

Typ: Pre rodiny s deťmi, Vychádzková trasa, Náučný chodník, Cesta/road
Náročnosť: 5 - veľmi ťažká
Dĺžka trasy: 46 km
Stúpanie: 20 m
Klesanie: 20 m
Trvanie: 1.3 h
Najnižší bod: m
Najvyšší bod: m
PDF

Podrobný popis trasy:

Oblasť:

Nízke Tatry

Východisko:

kopec Zapač, Liptovský Hrádok

navigovať
Koniec trasy:

Háj Nicovô, Liptovský Mikuláš

navigovať

TRASA:

Bývalá rozhľadňa na kopci Zapač – Vavrišovo – Maša – Kráľova Lehotu do Svarína – Neznáma – Liptovský Hrádok – Liptovský Mikuláš Háj Nicovô 

Podrobný popis trasy

Bývalá rozhľadňa na kopci Zapač (1), Vavrišovo (2), cez Mašu (3), smerom na Kráľovu Lehotu do Svarína. Odtiaľ na Neznámu (4), späť do Liptovského Hrádku (5). Trasa končí v Liptovskom Mikuláši na Háji Nicovô (6).

(1) Liptovský Hrádok – Zapač

Výlet za výhľadmi začnite pri historickej budove bývalého Soľného a Meďného úradu – dnes Národopisné múzeum. Odtiaľto mostom cez rieku Váh pešou túrou na vrchol kopca Zapač až k torzu bývalej rozhľadne. Výstup trvá približne 75 min. Horský masív Západných Tatier je krásnou kulisou mesta Liptovský Hrádok, ktoré budete mať z tohto miesta ako na dlani.

(2) Vavrišovo – Múzeum kuruckých tradícií

V obci Vavrišovo sa nachádza Múzeum bitky pri Vavrišove, ktoré má aj vyhliadkovú vežu s výhľadom na obec, Západné a Nízke Tatry, končiare Kriváň a Ďumbier. Vstup do nej je potrebné dohodnúť na Obecnom úrade.

(3) Maša – s vážnicou a klopačkou (NKP)

Vysoká pec na tavenie železnej rudy, dnes historická expozícia baníctva a hutníctva v zachovanej vážnici a klopačke. Točitými schodmi, z ktorých dýcha história sa dostanete do veže s výhľadom do blízkeho okolia. Maša je súčasťou Liptovského múzea v Ružomberku, resp. Národopisného múzea v Liptovskom Hrádku.

(4) Neznáma – horná nádrž PVE Čierny Váh

Vrch Neznáma nie je typickou rozhľadňou, ale výhľad odtiaľ je neopakovateľným zá- žitkom. Autom do Svarína, k rampe za dolnú nádrž PVE Čierny Váh. Odtiaľ pešo alebo na bicykli na vrch Neznámej (1150), ktorá v sebe ukrýva známu hornú nádrž priehrady. Približne 6 km trasa s prevýšením cca 450 m vám v závere ponúkne tie najkrajšie výhľady. Ak si zabudnete fotoaparát – budete banovať!

(5) Liptovský Hrádok – Skalka

Bralo Skalka, tvoriace východný cíp Hradskej hory, je neodmysliteľnou vyhliadkovou súčasťou mesta. K dvojkrížu na vrchole sa dostanete nenáročnou trasou za cca 7 min. Odtiaľ sa vám naskytne výhľad na celé mesto, hrad a kaštieľ, rieku Belú, okolité obce a panorámu Západných a Vysokých Tatier s názvami jednotlivých vrchov ocitajúcich sa vo našom zornom poli. Pod Skalkou je vybudovaný pomník s pamätnou tabuľou venovaný obetiam 1. a 2. svetovej vojny, obyvateľom obcí Belianskej doliny.

(6) Liptovský Mikuláš – Háj Nicovô

Cieľom vášho putovania bude pietne miesto na Háji Nicovô – najväčší vojenský cintorín v bývalom Československu, s hrobmi takmer 1 400 príslušníkov Prvého československého armádneho zboru. Miesto poskytuje nádherný pohľad na vodnú nádrž Liptovská Mara, okolité dediny, Nízke, Západné aj Vysoké Tatry, Chočské vrchy. Z východu panorámu ohraničuje Kriváň (2494), zo západu Choč (1611). Na trase za krásnymi výhľadmi možno zablúdiť aj k ďalším rozhľadniam stredného Liptova – napr. v Liptovskom Jáne, Nižnej Boci, v Pavčinej Lehote a v Jasnej na Ostredku.

Dostupnosť a parkovacie možnosti

Miesto štartu: 49.028196; 19.722783

V meste Liptovský Hrádok, ako aj v príľahlých obciach sa nachádzajú platené aj bezplatné parkoviská.

Vlakom alebo autobusom do Liptovského Hrádku a potom autobusom z Liptovského Hrádku do jednotlivých obcí. Trasu možno absolvovať na bicykli alebo autom; niektoré jej časti musíte prejsť pešo.

Možnosti ubytovania a stravovania

V Liptovskom Hrádku sa nachádza viacero ubytovacích zariadení, ktoré ponúkajú ubytovanie. Možnosti stravovania sú zabezpečené, či už v lete alebo v zime, v hotelových reštauráciach alebo bufetoch s občerstvením.

Za krásnymi výhľadmi

59247

Plánovač Liptov