Domov Za dobrou vodou: Liptovský Hrádok – Vyšná Boca

Za dobrou vodou: Liptovský Hrádok – Vyšná Boca

Typ: Okružná túra, Pre rodiny s deťmi, Vychádzková trasa, Cesta/road
Náročnosť: 5 - veľmi ťažká
Dĺžka trasy: 13 km
Stúpanie: 0 m
Klesanie: 0 m
Trvanie: 1 h
Najnižší bod: m
Najvyšší bod: m
PDF

Podrobný popis trasy:

Oblasť:

Nízke Tatry

Východisko:

Nám. Františka Wisnera, Liptovský Hrádok

navigovať
Koniec trasy:

Nám. Františka Wisnera, Liptovský Hrádok

navigovať

TRASA:

Liptovský Hrádok – Borová Sihoť – prameň Medokýš – Liptovský Ján – Uhorská Ves (rozšírená trasa do Račkovej doliny – prameň pri Orešnici – Vyšná Boca

Podrobný popis trasy

Z najkrajšieho hrádockého námestia (1) cez Borovú sihoť (2) a prameň Medokýš (3) do Liptovského Jána (4). Odtiaľ do Uhorskej Vsi (5) a hrádzou Váhu alebo cestou I./18 späť do Liptovského Hrádku. Rozšírený okruh vás môže zaviesť Do Račkovej doliny k prameňu pri Orešnici a na Vyšnú Bocu k ďalšiemu prameňu.

(1) Námestie Františka Wisnera

Námestie Františka Wisnera, vybudované v roku 2011 je pomenované po významnom prefektovi, ktorý v našom meste pôsobil. V roku 1796 založil Prvú lesnícku školu v Uhorsku, v roku 1805 sa zaslúžil o povýšenie sídliska na mestečko „Hradek“ a udelenie trhového práva výnosom Františka II., za čo mu právom patrí titul „otec mesta“. Na žulovej skale je jeho bronzový portrét s podpisom. Prídomok „von Morgenštern“ mu bol priznaný za aktívny pracovný život a službu cisárovi. V Národopisnom múzeu, ku ktorému sa pešo dostaneme za 5 min., sú viaceré unikátne expozície – Historická soľná cesta, Modrotlač v Liptove, Galéria paličkovanej čipky, Ovčiarske múzeum. Obdobiu pôsobenia Františka Wisnera a iných prefektov je venovaná zaujímavá expozícia – Úrad prefekta likavsko-hrádockého komorského panstva.

(2) Borová sihoť

Borová sihoť je rekreačná oblasť na západ od Liptovského Hrádku. Na jej území sa nachádzajú ruiny veže bývalého sídla Bogomíra a jeho synov z Liptovského Jána.

(3) Medokýš

Prechádzkou cez „hojdací“ most a po vyznačenej trase sa dostanete k minerálnemu prameňu Medokýš. Po občerstvení môžete pokračovať poza Uhorskú Ves smerom do Liptovského Jána (alebo späť na parkovisko autom k ďalšiemu cieľu trasy). Medzi prameňom Medokýš a Uhorskou Vsou stáli základy starovekej strážnej veže, ktorá patrila do strážneho pohraničného systému. Podobnými strážnymi vežami sú Vatra a Bašta pri Podturni, Skalka v Liptovskom Hrádku a malé hradisko na križovatke ciest pri Kráľovej Lehote.

(4) Liptovský Ján – kaďa a prameň Teplica

Za obcou Liptovský Ján , ktorá bola sídlom uhorského panstva a dodnes je územím mnohých honosných kúrií a kaštieľov, vyviera zo zeme v prírodnom kúpeľnom kráteri liečivá termálna minerálna voda. Názov „kaďa“, ktorý sa pre kráter ujal u miestnych obyvateľov, je známy aj vzdialenejším návštevníkom. Tesne pri kadi sa môžete občerstviť prameňom Janka liptovského, v ktorom na povrch vyteká pitná minerálna voda. Neďaleko sa nachádza areál letných kúpalísk s termálnou vodou. Príjemná pešia túra vás zavedie do Jánskej, resp. Stanišovskej doliny, odkiaľ si môžete vybrať viacero náročnejších túr dolinami a hrebeňmi Nízkych Tatier.

(5) Uhorská Ves – minerálny prameň „Uhorčianka“ s dreveným strážcom Žabiarikom

Zachytený minerálny prameň, s vynikajúcim zložením je posledným dúškom voľne dostupnej prírodnej vody na tejto trase. Hrádzou rieky Váh alebo cestou I./18 sa dostanete späť do východiskového bodu vyššie popísanej trasy, do Liptovského Hrádku. Na námestí Františka Wisnera ju môžete zakončiť príjemným osviežením na letných terasách.

Chata Orešnica sa nachádza takmer na konci, autom dostupnej časti, Račkovej doliny. Pod chatou vyviera minerálny, voľne dostupný prameň. Do Račkovej doliny odbo- číte za obcou Pribylina (cesta č. 237, smer Podbanské a Vysoké Tatry).

Vyšná Boca je bývalá banská obec. Za evanjelickým kostolom (NKP), ktorý sa pretransformoval z pôvodného tolerančného, postaveného v klasicistickom štýle v roku 1785 na mieste staršieho chrámu, už poľahky nájdete prameň KYSELKA so silne železitou minerálnou vodou. Do Vyšnej Boce odbočíte z cesty č. 18 pri Kráľovej Lehote.

Dostupnosť a parkovacie možnosti

Miesto štartu: 49.037757; 19.720726

V Liptovskom Hrádku, ako aj v príľahlých obciach sa nachádzajú platené aj bezplatné parkoviská.

Vlakom alebo autobusom do Liptovského Hrádku a potom autobusom z Liptovského Hrádku do okolitých obcí. Trasu možno absolvovať na bicykli alebo autom, niektoré jej časti aj pešo.

Možnosti ubytovania a stravovania

V Liptovskom Hrádku aj ďalších obciach s prameňmi sa nachádza viacero ubytovacích zariadení, ktoré ponúkajú ubytovanie. Možnosti stravovania sú zabezpečené, či už v lete alebo v zime, v hotelových reštauráciach alebo bufetoch s občerstvením.

59275

Plánovač Liptov