Domov Liptovským krasom

Liptovským krasom

Trasa vhodná pre rodiny s deťmi Trasa vhodná pre rodiny s deťmi
Parkovisko platené Parkovisko platené
Parkovisko neplatené Parkovisko neplatené
Autobusová zastávka na trase Autobusová zastávka na trase
Možnosť stravovania na trase Možnosť stravovania na trase
Trasa je okruh Trasa je okruh
Na trase je zdroj pitnej vody Na trase je zdroj pitnej vody
Pamiatka na trase Pamiatka na trase
Trasa je sprístupnená aj v zime Trasa je sprístupnená aj v zime

TRASA:

Liptovský Hrádok – Grand Castle – Važecká jaskyňa – Stanišovská jaskyňa – Demänovské jaskyne – Liptovský Hrádok – Hrádocké arborétum 

Podrobný popis trasy

Liptovský Hrádok – Grand Castle (1), Važecká jaskyňa (2), Stanišovská jaskyňa (3), Demänovské jaskyne (4), Liptovský Hrádok – Hrádocké arborétum (5).

(1) Liptovský Hrádok – Hrad a kaštieľ – Národná kultúrna pamiatka

Tu začnite – krátkym nahliadnutím do podzemnej šachty, o ktorej sa šepká, že bola únikovou cestou vedúcou z hradu do Podturne. Je súčasťou komplexu stredoveké- ho hradu. Nazrieť do nej možno v rámci prehliadky so sprievodcom. Rovnako aj do „Hradu a kaštieľa“ z roku 1341 a 1603, s bohatou históriou a zaujímavými životný- mi príbehmi jeho mnohých majiteľov. Za všetkých spomenieme najvernejšiu z nich – Magdalénu Zai, ktorá sa počas svojho života 5 krát vydala, vždy za nového majiteľa tejto stredovekej usadlosti preto, aby v nej mohla ostať a nakoniec aj dožiť. Objekt s dobrou gastronómiou v súčasnosti slúži cestovnému ruchu. Pri prechádzke okolo jazierka nájdete v trávniku malý kamenný reliéf – Magna via – upozornenie na historickú kráľovsko-cisársku poštovú cestu dlhú približne 1000 km, vedúcu z Viedne do Hermannstadtu (Sibiu-Rumunsko).

(2) Važec – Važecká jaskyňa – Národná prírodná pamiatka

Podzemná klenotnica horného Liptova, nachádzajúca sa vo Važeckom krase v zá- padnej časti hornoliptovskej obce Važec. Sprístupnených 235 m ponúka nádherné zákutia s pohľadom na čisto biele stalagmity a stalaktity pripomínajúce rozprávkovú krajinu. V chodbe s názvom Kostnica sú vystavené kosti jaskynného medveďa.

(3) Liptovský Ján – Stanišovská jaskyňa

Na južnom svahu Smrekovice, v ústí Stanišovskej do Jánskej doliny, v útrobách podzemia, leží ďalší cieľ vášho putovania, patriaci medzi najstaršie jaskyne Liptova, aj Slovenska. Prírodné dielo potoka Štiavnica sprístupnili jaskyniarski nadšenci. Zážitok z návštevy tejto jaskyne umocňuje svetlo čeloviek, ktorým si môžete posvietiť na diamantové nebo, zvláštne nápisy na stenách, kvapľovú výzdobu aj iné zaujímavosti. Pú- tavý výklad, počas 354 metrov dlhej prehliadky, milovníkov jaskýň zaujme aj poteší.

(4) Demänovské jaskyne – národná prírodná pamiatka

Jedinečné a nádherné, najkrajšie na Slovensku! Obidve vytvorila podzemná riečka Demänovka. Ľadová jaskyňa, v brale Bašta, ponúka ľadovo krásny svet Medvedej chodby, dómovitých priestorov, Čiernej galérie a ďalších zákutí v troch jaskynných úrovniach. Demänovská Jaskyňa Slobody je najnavštevovanejšou na Slovensku. Chodník ku vstupu je lemovaný náučnými panelmi. Veľkolepých kamenných vodopádov a priezrač- ných, bohato zdobených jazierok s kvapľovými leknami a jaskynnými perlami sa treba dotknúť očami. Rôzna farebnosť výzdoby a krehká krása jaskyne stoja za to.

  • Demänovská ľadová jaskyňa je jednou z prvých známych jaskýň sveta. Spomí- na sa v listine ostrihomskej kapituly zo dňa 5.12.1299. Prvý raz ju preskúmal a opísal Juraj Buchholtz ml. roku 1719. Odvtedy ju vyhľadávali rôzni učenci z celého sveta. V 80-tych rokoch minulého storočia zásluhou Liptovského odboru Karpatského spolku v Liptovskom Mikuláši jaskyňu sprístupnili i širšej verejnosti. Zaujímavosťou Demänovskej ľadovej jaskyne je tzv. „Kniha návštev“ na zasintrovanej stene s podpismi historicky významných osôb.

(5) Liptovský Hrádok – Hrádocké arborétum

Do mesta na sútoku riek Váh a Belá sa v závere svojho putovania aj vrátite. Zážitky z podzemia vám pomôže v tichu uzavrieť do spomienok Hrádocké arborétum. Zaují- mavým náučným chodníkom vás prevedie 7 informačných tabúľ a 100 vybraných a označených taxónov v slovenskom a latinskom jazyku. Hrádocké arborétum je najvyššie položeným arborétom v Strednej Európe a jedno z najstarších na Slovensku. Na rozlohe 7,03 ha sa nachádzajú tretie najrozsiahlejšie dendrologické zbierky na Slovensku.

Dostupnosť a parkovacie možnosti

Miesto štartu: 49.046212; 19.732063

V meste Liptovský Hrádok, ako aj pri jednotlivých jaskyniach sa nachádzajú platené aj bezplatné parkoviská.

Vlakom alebo autobusom do Liptovského Hrádku a potom autobusom z Liptovského Hrádku do obcí, v ktorých sa jaskyne nachádzajú. – cestovný poriadok 

Možnosti ubytovania a stravovania

V Liptovskom Hrádku, ako aj obciach, v ktorých sa nachádzajú sprístupnené jaskyne (Demänovská dolina, Liptovský Ján, Važec) sa nachádza viacero ubytovacích zariadení, ktoré ponúkajú ubytovanie. Možnosti stravovania sú zabezpečené, či už v lete alebo v zime, v hotelových reštauráciach alebo bufetoch s občerstvením.

Nájdi a rezervuj ubytovanie – TU.

Liptovským krasom

Fotogaléria

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kde jesť a piť v blízkosti:

všetky miesta kde jesť a piť

Aktivity a relax v blízkosti:

všetky zážitky a relax

Podujatia v blízkosti:

všetky podujatia