Domov Liptovským krasom

Liptovským krasom

Typ: Okružná túra, Pre rodiny s deťmi, Vychádzková trasa, Náučný chodník, Cesta/road
Náročnosť: 5 - veľmi ťažká
Dĺžka trasy: 103 km
Stúpanie: 20 m
Klesanie: 20 m
Trvanie: 4 h
Najnižší bod: m
Najvyšší bod: m
PDF

Podrobný popis trasy:

Oblasť:

Nízke Tatry

Východisko:

Grand Castle

navigovať
Koniec trasy:

Arborétum Liptovský Hrádok

navigovať

Liptovský Hrádok – Grand Castle – Važecká jaskyňa – Stanišovská jaskyňa – Demänovské jaskyne – Liptovský Hrádok – Hrádocké arborétum 

Podrobný popis trasy

Liptovský Hrádok – Grand Castle (1), Važecká jaskyňa (2), Stanišovská jaskyňa (3), Demänovské jaskyne (4), Liptovský Hrádok – Hrádocké arborétum (5).

(1) Liptovský Hrádok – Hrad a kaštieľ – Národná kultúrna pamiatka

Tu začnite – krátkym nahliadnutím do podzemnej šachty, o ktorej sa šepká, že bola únikovou cestou vedúcou z hradu do Podturne. Je súčasťou komplexu stredoveké- ho hradu. Nazrieť do nej možno v rámci prehliadky so sprievodcom. Rovnako aj do „Hradu a kaštieľa“ z roku 1341 a 1603, s bohatou históriou a zaujímavými životný- mi príbehmi jeho mnohých majiteľov. Za všetkých spomenieme najvernejšiu z nich – Magdalénu Zai, ktorá sa počas svojho života 5 krát vydala, vždy za nového majiteľa tejto stredovekej usadlosti preto, aby v nej mohla ostať a nakoniec aj dožiť. Objekt s dobrou gastronómiou v súčasnosti slúži cestovnému ruchu. Pri prechádzke okolo jazierka nájdete v trávniku malý kamenný reliéf – Magna via – upozornenie na historickú kráľovsko-cisársku poštovú cestu dlhú približne 1000 km, vedúcu z Viedne do Hermannstadtu (Sibiu-Rumunsko).

(2) Važec – Važecká jaskyňa – Národná prírodná pamiatka

Podzemná klenotnica horného Liptova, nachádzajúca sa vo Važeckom krase v zá- padnej časti hornoliptovskej obce Važec. Sprístupnených 235 m ponúka nádherné zákutia s pohľadom na čisto biele stalagmity a stalaktity pripomínajúce rozprávkovú krajinu. V chodbe s názvom Kostnica sú vystavené kosti jaskynného medveďa.

(3) Liptovský Ján – Stanišovská jaskyňa

Na južnom svahu Smrekovice, v ústí Stanišovskej do Jánskej doliny, v útrobách podzemia, leží ďalší cieľ vášho putovania, patriaci medzi najstaršie jaskyne Liptova, aj Slovenska. Prírodné dielo potoka Štiavnica sprístupnili jaskyniarski nadšenci. Zážitok z návštevy tejto jaskyne umocňuje svetlo čeloviek, ktorým si môžete posvietiť na diamantové nebo, zvláštne nápisy na stenách, kvapľovú výzdobu aj iné zaujímavosti. Pú- tavý výklad, počas 354 metrov dlhej prehliadky, milovníkov jaskýň zaujme aj poteší.

(4) Demänovské jaskyne – národná prírodná pamiatka

Jedinečné a nádherné, najkrajšie na Slovensku! Obidve vytvorila podzemná riečka Demänovka. Ľadová jaskyňa, v brale Bašta, ponúka ľadovo krásny svet Medvedej chodby, dómovitých priestorov, Čiernej galérie a ďalších zákutí v troch jaskynných úrovniach. Demänovská Jaskyňa Slobody je najnavštevovanejšou na Slovensku. Chodník ku vstupu je lemovaný náučnými panelmi. Veľkolepých kamenných vodopádov a priezrač- ných, bohato zdobených jazierok s kvapľovými leknami a jaskynnými perlami sa treba dotknúť očami. Rôzna farebnosť výzdoby a krehká krása jaskyne stoja za to.

  • Demänovská ľadová jaskyňa je jednou z prvých známych jaskýň sveta. Spomí- na sa v listine ostrihomskej kapituly zo dňa 5.12.1299. Prvý raz ju preskúmal a opísal Juraj Buchholtz ml. roku 1719. Odvtedy ju vyhľadávali rôzni učenci z celého sveta. V 80-tych rokoch minulého storočia zásluhou Liptovského odboru Karpatského spolku v Liptovskom Mikuláši jaskyňu sprístupnili i širšej verejnosti. Zaujímavosťou Demänovskej ľadovej jaskyne je tzv. „Kniha návštev“ na zasintrovanej stene s podpismi historicky významných osôb.

(5) Liptovský Hrádok – Hrádocké arborétum

Do mesta na sútoku riek Váh a Belá sa v závere svojho putovania aj vrátite. Zážitky z podzemia vám pomôže v tichu uzavrieť do spomienok Hrádocké arborétum. Zaují- mavým náučným chodníkom vás prevedie 7 informačných tabúľ a 100 vybraných a označených taxónov v slovenskom a latinskom jazyku. Hrádocké arborétum je najvyššie položeným arborétom v Strednej Európe a jedno z najstarších na Slovensku. Na rozlohe 7,03 ha sa nachádzajú tretie najrozsiahlejšie dendrologické zbierky na Slovensku.

Dostupnosť a parkovacie možnosti

Miesto štartu: 49.046212; 19.732063

V meste Liptovský Hrádok, ako aj pri jednotlivých jaskyniach sa nachádzajú platené aj bezplatné parkoviská.

Vlakom alebo autobusom do Liptovského Hrádku a potom autobusom z Liptovského Hrádku do obcí, v ktorých sa jaskyne nachádzajú.

Možnosti ubytovania a stravovania

V Liptovskom Hrádku, ako aj obciach, v ktorých sa nachádzajú sprístupnené jaskyne (Demänovská dolina, Liptovský Ján, Važec) sa nachádza viacero ubytovacích zariadení, ktoré ponúkajú ubytovanie. Možnosti stravovania sú zabezpečené, či už v lete alebo v zime, v hotelových reštauráciach alebo bufetoch s občerstvením.

Plánovač Liptov