Domov Turistika História a ľudové tradície Liptova

História a ľudové tradície Liptova

Liptovský Hrádok - Hybe - Východná - Važec - Pribylina - Liptovský Hrádok
Typ: Okružná túra, Pre rodiny s deťmi, Cesta/road
Náročnosť: 2 - ľahká
Dĺžka trasy: 55.7 km
Stúpanie: 20 m
Klesanie: 20 m
Trvanie: 1.3 h
Najnižší bod: m
Najvyšší bod: m
PDF

Podrobný popis trasy:

Oblasť:

Nízke Tatry

Východisko:

Liptovský Hrádok

navigovať
Koniec trasy:

Liptovský Hrádok

navigovať
Podrobný popis trasy

Liptovský Hrádok (1), Hybe (2), cez Východnú (3) do Važca (4) a po diaľnici do Pribyliny (5). Trasa končí späť v Liptovskom Hrádku (6).

(1) Liptovský Hrádok – Národopisné Múzeum

Výskumnú a zbernú oblasť múzea v Liptovskom Hrádku tvorí územie celého Liptova. Od roku 2004 je jeho sídlom historická budova Soľného a Meďného úradu. Medzi stále expozície múzea patrí: Historická soľná cesta – pozostáva z výtvarných diel a textového materiálu. Približuje dejiny obchodu so soľou a cesty, ktorými táto vzácna surovina do Liptovského Hrádku prichádzala. Modrotlač v Liptove – dejiny modrotlačiarstva ako cechového remesla v Liptove, prezentácia ľudového odevu a bytového textilu z modrotlače, výstava modrotlačových foriem. Rekonštrukcia dielne posledného majstra Daniela Žišku z Hýb. Galéria paličkovej čipky – liptovská paličkovaná čipka, charakteristické vzory čepcových čipiek, čipka používaná v ľudovom odeve a bytovom textile. Unikátna Čipkárska cesta Slovenskom. Úrad prefekta likavsko – hrádockého komorského panstva – expozícia dobového ná- bytku s bohatou zbierkou poľovníckych trofejí približuje obdobie konca 18. a začiatku 19. storočia, kedy bola budova Soľného úradu sídlom prefekta likavsko – hrádockého komorského panstva. Expozícia ovčiarstva – špecializovaná expozícia pastierskej kultúry. Má nadregionálny charakter a jej cieľom je prezentácia kultúrnych tradícií spojených s tradičnými formami chovu oviec. Môžete tu vidieť drevené salašnícke stavby, úžitkové predmety na spracovanie ovčieho mlieka, odevy a charakteristické odevné doplnky ovčiarov z viacerých regiónov Slovenska.

(2) Hybe – Dom Dobroslava Chrobáka

Dom Dobroslava Chrobáka je miestnym múzeom obce Hybe, v ktorom nájdete informačné centrum, hrnčiarsku dielňu, dielňu na výrobu medovníkov, expozíciu o kultúre a histórii Hýb a pamätnú izbu Dobroslava Chrobáka, ktorý bol významný slovenský prozaik, esejista, kultúrny publicista a literárny kritik. Vstup je potrebné vopred dohodnúť s pracovníkom informačného centra (e-mail: krajcovicova@hybe.sk).

(3) Východná – Amfiteáter FFV

Obec Východná ukrýva jedinečný prírodný amfiteáter s krásnou panorámou Tatier, kde sa pravidelne, od roku 1954, prezentuje najlepšie ľudové umenie. Jeho dominantu tvorí 28 m vysoká vyhliadková veža Májka, z ktorej možno vzhliadnuť na krásnu panorámu Vysokých, Západných, ako aj Nízkych Tatier. V areáli amfiteátra určite neobíďte krásnu prírodnú expozíciu drevených ľudových plastík. Každoročne, prvý júlový víkend, tu tisíce návštevníkov slávi najstarší sviatok ľudového umenia na Slovensku – Folklórny festival Východná.

(4) Važec – Múzeum Ľudových tradícií

Múzeum ľudových tradícií je ukážkou života, bývania, práce, zvykov a obyčajou ľudí z Važca. Môžeme tu vidieť: nenapodobniteľný važecký kroj, mužský i ženský a remeslá – kováčskej, stolárskej a obuvníckej dielne a ďalšie zaujímavé exponáty zozbierané do súkromnej zbierky. Na svojich potulkách navštívte miesta v ktorých sa dobre varí a príjemne oddychuje: Salaš Bereky, do ktorého sa dostanete z diaľnice D1, odboč- kou pri obci Východná

(5) Pribylina – Múzeum liptovskej dediny

Za obcou Pribylina, pod svahmi Západných Tatier nájdete jedno z najkrajších múzeí v prírode. Drevené a kamenné objekty pochádzajú zo zatopených oblastí vodného diela Liptovská Mara a niektorých obcí horného a dolného Liptova. Okrem drevených obytných a hospodárskych stavieb, reprezentujúcich typické znaky ľudového staviteľstva roľníckych a remeselníckych vrstiev, sú tu aj dva vzácne stredoveké kamenné objekty. Všetky stavby spolu vytvárajú jedinečnú skladbu historického a kultúrneho prostredia dávneho Liptova.

(6) Liptovský Hrádok – Dalova galéria

V závere vašej trasy sa vráťte do Liptovského Hrádku, kde môžete navštíviť Dalovu galériu, v ktorej sa nachádza zbierka neprofesionálnej, ľudovej drevorezby. Jej expozíciu tvoria prevažne darované diela, ale aj diela hrádockého rezbára Dalibora Novotného.

Dostupnosť a parkovacie možnosti

Miesto štartu: 49.037854; 19.720708

V Liptovskom Hrádku sa nachádzajú platené aj bezplatné parkoviská.

Vlakom alebo autobusom do Liptovského Hrádku a potom autobusom z Liptovského Hrádku do okolitých obcí. Trasu možno absolvovať na bicykli alebo autom, niektoré jej časti aj pešo.

Možnosti ubytovania a stravovania

V Liptovskom Hrádku nachádza viacero ubytovacích zariadení, ktoré ponúkajú ubytovanie. Možnosti stravovania sú zabezpečené, či už v lete alebo v zime, v hotelových reštauráciach alebo bufetoch s občerstvením.

 

 

Plánovač Liptov