Domov Cestou Liptovského sna

Cestou Liptovského sna

Typ: Okružná túra, Pre rodiny s deťmi, Vychádzková trasa, Cesta/road
Náročnosť: 5 - veľmi ťažká
Dĺžka trasy: 58 km
Stúpanie: 10 m
Klesanie: 10 m
Trvanie: 1.5 h
Najnižší bod: m
Najvyšší bod: m
PDF

Podrobný popis trasy:

Oblasť:

Nízke Tatry

Východisko:

Liptovský Hrádok

navigovať
Koniec trasy:

Liptovský Hrádok

navigovať

TRASA:

Liptovský Hrádok – Kraľova Lehota – Svarín – Čierny Váh – Benkovo – Pribylina – Liptovský Hrádok

Podrobný popis trasy

Liptovský Hrádok (1) odtiaľ po ceste I/18 do Kráľovej lehoty (2), ďaľej cez Svarín (3) na Čierny Váh (4) až do Benkova (5). Predposlednou zastávkou je Múzeum liptovskej dediny v Pribyline (6) a návrat do Liptovského Hrádku (7).

(1) Liptovský Hrádok – Staničná budova považskej lesnej železničky

Považskážská lesná železnica bola jednou z najdlhších lesných železníc Slovenska. Viedla cez voňavé ihličnaté lesy popri zurčiacej riečke Čierny Váh. Jej výstavba sa začala v roku 1913. Dokončená bola v roku 1940. Hlavná trať začínala v Liptovskom Hrádku a končila v Staníkove. Mala množstvo odbočiek do vedľajších dolín a spolu s nimi predstavovala dĺžku 107 km. Slúžila hlavne na dopravu dreva a od roku 1932 aj na prepravu osôb medzi Liptovským Hrádkom a Tepličkou.

(2) Kráľova Lehota

Kráľovu Lehotu založili koncom 13. až 14. storočia kráľovskí služobníci, majúci za úlohu strážiť okolité lesy a poľovný revír. Kým osadu nevybudovali, dal im kráľ úľavu na daniach – kráľovu lehotu. (Nevieme, či platí dodnes, ale pomenovanie sa vžilo a ostalo). Každý, kto sa chcel dostať do dolín Bocianky a Čierneho Váhu musel cez ňu prejsť. Od 19. st. patrí medzi malé dediny horného Liptova. Kráľova Lehota mala vlastnú pílu, ktorá je v prevádzke dodnes. V jej časti, ktorá kedysi patrila k Hrádku sa narodil významný sochár Alojz Štróbl.

(3) Osada Svarín

Táto pôvodne lesnícka osada vznikla na sútoku Čierneho Váhu so Svarínkou. Z Kráľovej Lehoty ňou prechádzala Čiernovážska železnica, ktorá mala v osade zastávku. Bývalá staničná budova sa tu zachovala do konca júla 2012, kedy bola kompletne rozobratá. Za stanicou sa trať rozdvojovala. Hlavná trať šla ďalej smerom na Čierny Váh a po necelom kilometri prichádzala k mostu cez rieku Čierny Váh. Odbočka – Svarínka, viedla do Svarínskej doliny. Z osady cez Svarínsku dolinu vedie na juh žltou značkou vyznačený turistický chodník na Veľký Bok (1 727 m a ďalej na Zadnú Hoľu (1 619 m) po hlavnom nízkotatranskom hrebeni.

(4) Čierny Váh – Lesnícky cintorín

V nádhernom údolí Čierneho Váhu na severnom úpätí Kráľovohoľských Tatier vznikla v 18. st. významná lesnícka osada Čierny Váh. Trať Považskej lesnej železničky sa tu začala stavať v roku 1914. Klenotom osady je Lesnícky cintorín v strede ktorého sa nachádza kaplnka a zvonica zo začiatku 19. storočia. Najstarší hrob je datovaný rokom 1812. Spočívajú tu celé generácie lesníkov a ich rodín, ale aj obyčajných ľudí, ktorých život bol zviazaný s lesom. Okolo cintorína vedie turistický chodník označený modrou značkou zo stanice Vý- chodná na Priehybu a ďalej na hlavný hrebeň Nízkych Tatier.

(5) Benkovo

Z Čierneho Váhu do Benkova vedie lesným porastom novovybudovaná cyklotrasa, kde sú ešte na niektorých miestach pozostatky zašlej slávy po lesnej železničke. Môžete tu vidieť staré pätníky, podvaly, hneď na začiatku železničnú stanicu, z ktorej sa v súčasnosti stalo malé múzeum. Meria 4,5 kilometra a je vhodná aj pre pešiu turistiku. Má mierne stúpanie a je nenáročná na kondíciu. V jej závere sa dostanete do bývalej staničky Benkovo, kde vidno pozostatky staničnej budovy.

(6) Múzeum liptovskej dediny v Pribyline

Považská železnička bola zrušená v roku 1971. Niektoré časti, ktoré sa z tejto železnice zachovali môžete nájsť v múzeu Liptovskej dediny v Pribyline, kde je sprístupnená statická expozícia historického vozového parku (parné rušne uložené na provizórne koľajisko a zvyšok trate) tejto úzkorozchodnej železničky.

(7) Liptovský Hrádok

Po návšteve Liptovskej dediny v Pribyline sa môžete vrátiť späť do Liptovského Hrádku, kde sa cca 5 min. pešo od bývalej staničnej budovy, kde môžete opäť zavítať do Národopisného múzea a vybrať si jeho stále expozície histórie a tradícií Liptova.

Dostupnosť a parkovacie možnosti

Miesto štartu: 49.037742; 19.720708

V Liptovskom Hrádku sa nachádzajú platené aj bezplatné parkoviská.

Vlakom alebo autobusom do Liptovského Hrádku a potom autobusom z Liptovského Hrádku do okolitých obcí. Trasu možno absolvovať na bicykli alebo autom, niektoré jej časti aj pešo.

Možnosti ubytovania a stravovania

V Liptovskom Hrádku, ako aj okolitých nachádza viacero ubytovacích zariadení, ktoré ponúkajú ubytovanie. Možnosti stravovania sú zabezpečené, či už v lete alebo v zime, v hotelových reštauráciach alebo bufetoch s občerstvením.

Plánovač Liptov