Domov Turistika Baníckym krajom

Baníckym krajom

Typ: Vysokohorská túra, Okružná túra, Cesta/road, MTB
Náročnosť: 2 - ľahká
Dĺžka trasy: 23.7 km
Stúpanie: 592 m
Klesanie: 592 m
Trvanie: 3.4 h
Najnižší bod: m
Najvyšší bod: m
PDF

Podrobný popis trasy:

Oblasť:

Nízke Tatry

Východisko:

Liptovský Hrádok

navigovať
Koniec trasy:

Čertovica

navigovať

TRASA:

Liptovský Hrádok – Maša – Malužiná – Bockova dolina – Nižná a Vyšná Boca – Čertovica – Liptovský Hrádok

Podrobný popis trasy

Liptovský Hrádok – Maša (1), cestou I./18 do Malužinej (2). Z Malužinej sa vydajte Bockou dolinou do Nižnej (3) a Vyšnej Boce (4). Odtiaľ prejdite na Čertovicu (5) a po krásnej túre sa môžete vrátiť do Liptovského Hrádku.

(1) Liptovský Hrádok – Maša (Vážnica, klopačka)

Jedným z najkrajších miest baníckej histórie na Liptove je určite Liptovská Maša, ktorá sa nachádza v tesnej blízkosti Liptovského Hrádku. V roku 1792 tu postavili Hrádočania hámor na spracovanie medenej rudy a vysokú pec nazývanú Maša. Medená ruda a z nej kované medené platne sa dopravovali na pltiach dolu Váhom. Železná ruda sa spracúvala vo vysokej peci. Pretože železo, ktoré vyrábali, bolo veľmi kvalitné, postavili následne v Liptovskom Hrádku (v rokoch 1804 a 1805) továreň na výrobu pušiek, karabín a pištolí. Ročne tu vyrobili asi 24 tisíc kusov kvalitných zbraní. Expozícia je umiestnená v pôvodných budovách vážnice a klopačky, ktoré tvorili súčasť hrádocké- ho železiarskeho podniku z konca 18. storočia.

(2) Malužiná

Zaujímavým miestom pri putovaní za históriou baníctva je aj obec Malužiná, ktorá vznikla ako banská obec hrádockého panstva v druhej polovici 18. storočia. Pre účely baníctva tu bol postavený Hámor. Je to výrobné zariadenie na spracovanie železa alebo medi. Postavili ho v roku 1765 na meď pre banícke podniky na Boci. Patril panstvu Liptovský Hrádok a zanikol v roku 1860. V obci dnes nájdete: Malužinskú pracháreň z roku 1804; Drevený dom pre robotníkov huty a hámra z roku 1807 (postavený za Františka Wisnera); Prepriahareň koní (Haláš) a hostinec s kolkárňou (NKP), z roku 1808.

(3) Nižná Boca

Obec Nižná Boca sa rozprestiera po obidvoch brehoch potoka Bocianka. Prvá zmienka o obci je z roku 1285. Nižná Boca vďačí za svoj vznik rudnému bohatstvu. Prvým dokladom o baníctve na Boci je privilégium z roku 1285, v ktorom kráľ Ladislav IV. udeľuje komesovi Bohumírovi právo dolovať a ryžovať zlato v potoku Bocianka. Bocianske baníctvo prežívalo svoj zlatý vek v 14. a 15. storočí, kedy sa ťažili len bohaté a ešte nedotknuté časti ložísk. V 16. storočí boli otvorené bane na obidvoch stranách údolia, čiže na Kráľovskej i Svätojánskej Boci. Ťažilo sa v nich zlato a striebro, tiež meď, antimón a železo.

(4) Vyšná Boca (Banícky dom)

Malá, pôvodne banícka obec leží na konci Bocianskej doliny pod Čertovicou a Rovnou hoľou. V minulosti sa v jej chotári dolovalo železo, zlato a antimón, neskôr sa obyvateľstvo zaoberalo poľnohospodárstvom, prácou v lesoch a chovom dobytka. Banícku minulosť pripomína reťazová zástavba v údolí s veľkými baníckymi domami s pavlačami, ktoré sa dnes menia sa rekreačné chaty. Určite zaujímavým zážitkom je návšteva pamiatky Baníckeho domu, ktorý pripomína banícky život vo Vyšnej Boci. Je typickým príkladom baníckeho zrubového domu vystavaného na kamennej podmurovke. Vyšná Boca je oázou kľudu a ticha s vynikajúcimi možnosťami rekreačnej, vysokohorskej turistiky, cykloturistiky a v zimnom období ponúka výborné podmienky na aktívny oddych na lyžiarskych svahoch.

(5) Čertovica – Pešia túra (Lajštroch)

Čertovica leží v nadmorskej výške 1 238 m n. m. Sedlom ide cesta prvej triedy a hlavná turistická magistrála ťahajúca sa celým hrebeňom Nízkych Tatier. Už pri príchode sa vám naskytne neopísateľný pohľad na okolité hory s trávnatými lúkami. V tomto príjemnom prostredí máte možnosť oddychu a občerstvenia. Výstup na Lajštroch (1 602 m) trvá 1:05 hod. a prevažná časť trasy vedie po hrebeni. Na vrchole si môžeme vychutnať krásny výhľad na Kráľovohoľské Tatry. Túra je považovaná za ľahkú a oddychovú. V zimnom období sa tieto nádherné lúky menia na lyžiarske svahy. Kombinácia ľahkých a stredne náročných zjazdoviek v celkovej dĺžke 12 km, ponúka výborné možnosti zlepšenia lyžiarskej techniky pre všetkých lyžiarov.

Dostupnosť a parkovacie možnosti

Miesto štartu: 49.037742; 19.720708

V Liptovskom Hrádku sa nachádzajú platené aj bezplatné parkoviská.

Vlakom alebo autobusom do Liptovského Hrádku a potom autobusom z Liptovského Hrádku do okolitých obcí. Trasu možno absolvovať na bicykli alebo autom, niektoré jej časti aj pešo.

Možnosti ubytovania a stravovania

V Liptovskom Hrádku nachádza viacero ubytovacích zariadení, ktoré ponúkajú ubytovanie. Možnosti stravovania sú zabezpečené, či už v lete alebo v zime, v hotelových reštauráciach alebo bufetoch s občerstvením.

Plánovač Liptov