O ovečke Valaške v Pokladoch na Liptove

Domov Poklady na Liptove O ovečke Valaške v Pokladoch na Liptove

OVEČKA VALAŠKA

Liptov sa pýši nádhernou prírodou a vysokými horami. Práve ovečka valaška bolo jediné plemeno ovce, ktoré krásne, ale zato náročné horské podmienky regiónu dlhodobo najlepšie zvládalo. Po stáročia táto ovca zdobila miestne pasienky a zabezpečovala obživu nielen jej chovateľom a ich rodinám. Darilo sa jej tak dobre, že ešte pred sto rokmi jej počet odhadovali na tri milióny kusov, na sklonku nového milénia jej však hrozilo vyhynutie a dnes zápasí o prežitie.

Valašské ovce sa dostali na územie dnešného Slovenska s valašskou kolonizáciou v 13. a 14. storočí. Na Slovensku sa valašky chovali celé generácie v nadmorskej výške 600 – 1200 metrov na Liptove, Kysuciach, Orave, Spiši, v oblasti Nízkych Tatier, Veľkej a Malej Fatry a Spišskom Rudohorí.

Od čias valašskej kolonizácie sa mnohé zmenilo k lepšiemu, čo sa prejavilo aj na kvalite stravovania. Bežní ľudia dovtedy jedli len kaše, nemali nič na ochutenie a mäso sa objavovalo na stole len výnimočne. Postupne však začali využívať výhody, ktoré im priniesla valaška. S bryndzou získali tuk, stala sa posýpkou na zemiaky a halušky, chlapi si ju brali do hory na robotu. Začali ju dokonca vyvážať a stala sa vyhľadávanou pochúťkou na stoloch a pri hostinách. Ovečky tak pomáhali ľuďom prežiť.

Nebyť valašky, Liptov a jeho široké okolie by možno dnes vyzerali úplne inak. No práve táto ovca a jej pastieri, ktorí z Rumunska vyrazili na dlhú púť po starom kontinente, sa postarali o hospodársky rozmach aj takých lokalít, akou je Slovensko.

Už viete prečo sme si vybrali ako sprievodkyňu v rodinnej hra Poklady na LiptOVE práve valašku ?
Nie je len prírodnou kosačkou, ale zohrala dôležitú úlohu aj v histórii liptovského regiónu.

Ak chcete vidieť ovečku valašku na vlastné oči, tak na Liptove navštívte napríklad:
Kolibu u dobrého pastiera v Čutkovskej doline
alebo
ZOO Kontakt v Liptovskom Mikuláši, vedľa Tatralandie

Plánovač Liptov