Domov Výstava VAŽECKÉ ZLATO

Výstava VAŽECKÉ ZLATO

Srdečne pozývame na výstavu Važecké zlato do Domu Jana Hálu vo Važci! 

Vernisáž sa uskutoční 17.7.2021 o 18.00 h, výstava potrvá do 17.10.2021. 

Počas vernisáže sa predstaví krátke poeticko-hudobné pásmo v podaní Folklórneho združenia Stráne a prebehne degustácia tradičných miestnych zemiakových špecialít od važeckých žien.

Dom Jana Hálu opäť ožije výstavou Važecké zlato. Po 16 rokoch bude znovu prezentovaný originál diela Jana Hálu s názvom Zbieranie zemiakov z roku 1945, ktorý ako jeden z mála zostal v galérii v osudnú noc 5. mája 2005, keď bola skoro celá stála expozícia odcudzená. Krádež dodnes nebola objasnená. Návrat jedného obrazu nie je len symbolický. Reálne zhmotnenie Hálovho diela sa stáva až totemickým aktom znovuzrodenia a iniciačným aktom nadchádzajúcich aktivít, ktoré v priestoroch Domu Jana Hálu predstavia počas roku 2021 rôzne pohľady na tému exotifikácie, folklorizmu a postkoloniálnych prístupov.

Výstava je tematicky zameraná na pôvodne exotickú, ale dnes už úplne domestifikovanú každodennú plodinu – zemiak, po važecky grula. Okrem diela od Jana Hálu budú vystavené aj diela od umelcov a umelkýň súčasného umenia Milana Housera, Svätopluka Mikytu, Marianny Mlynárčikovej a Nóry Ružičkovej. Súčasťou výstavy bude aj legendou opradená akvizícia z expozície Obecného literárneho múzea vo Važci – kameň pripomínajúci zemiak. “Kameň” bol nájdený počas kopania zemiakov, miestnym obyvateľom pánom Dušanom Hybenom a jeho tvar aj hmotnosť vzbudzujú otázky ohľadom pôvodu, ktorý nebol dosiaľ vedecky preskúmaný. Záhada kamenného zemiaku sa stane počas výstavy ústredným predmetom bádania.

Výstava potrvá do 17. októbra 2021 a jej súčasťou bude aj niekoľko sprievodných aktivít. 

Počas vernisáže si zároveň pripomenieme 90 rokov od nešťastnej udalosti, kedy obec Važec utrpela 17. júla 1931 v dôsledku veľkého požiaru obrovské straty. Počas vernisáže sa predstaví krátke poeticko-hudobné pásmo v podaní Folklórneho združenia Stráne a prebehne aj degustácia tradičných miestnych zemiakových špecialít od važeckých žien.

Výstava Važecké zlato je súčasťou celoročného programu Domu Jana Hálu s názvom Krycie meno Fudži, ktorý je zameraný na skúmanie exotifikácie, postkoloniálnej skúsenosti a folklorizmu v súčasnom umení.

organizátor: o.z. mixér
spoluorganizátori: Liptovská galéria Petra Michala Bohúňa, Obec Važec
spolupráca: Matica slovenská, Jednota dôchodcov Slovenska, Žilinský samosprávny kraj, Dobrovoľný hasičský zbor Važec, REGION LIPTOV – oblastná organizácia cestovného ruchu, Richard Gregor, Darina Bartková, Elena Jelenová, Margita Hybenová.

Srdečne pozývame!

Kde sa ubytovať v blízkosti:

Plánovač Liptov