Domov PRECHÁDZKY OKOLÍM: VRÁTNA SKALA
Toto podujatie sa už skončilo

PRECHÁDZKY OKOLÍM: VRÁTNA SKALA

Klub slovenských turistov Ružomberok organizuje prechádzku v okolí Liptovských Sliačov k Vrátnej skale.

Na druhej tohtoročnej prechádzke, pri ktorej spoznávame naše okolie, sa vyberieme navštíviť prírodný výtvor Vrátnu skalu. Z trasy sú výhľady najmä na Chočské vrchy a Západné Tatry.

Trasa bude viesť po neznačených asfaltových a poľných cestách s kratším úsekom v lese. Je možné ju absolvovať s nosičom malých detí. Väčšie deti terén zvládnu aj samé s pomocou rodiča. Prevýšenie, ktoré vystúpime najmä v lese, je asi 200 m. Celá trasa má necelých 10 km. Svojou dispozíciou je trasa vhodná aj pre rodiny s deťmi, prípadne starších ľudí, ktorí nie sú až takí rýchli, ale zase im nerobí problém prejsť uvedenú vzdialenosť. Najťažší úsek trasy je stúpanie ku samotnej skale, ktorý je trochu strmší. Tiež sa môžu pridať tí, ktorí by s turistikou chceli začať, prípadne sa chcú len prejsť. Cestou si porozprávame niečo o miestach, kadiaľ sa budeme pohybovať a o okolí, ktoré budeme vidieť.

Popis trasy: Trasu začneme v Nižnom Sliači na autobusovej zastávke “Liptovské Sliače,Nižný Sliač,pri moste” pri Materskej škole. Cesta nás vedie popri škôlke mimo zastavaného územia obce. Dolinou potoka Zúbra prechádzame popri údajnej Attilovej mohyle až k železitému minerálnemu prameňu Medokýš. Od prameňa, kde sa občerstvíme, vystúpime k prístrešku pod lesom, odkiaľ si môžeme vychutnať výhľady. Vojdeme do lesa a začneme strmo stúpať k neďalekému cieľu našej trasy k Vrátnej skale. Vrátna skala je veľké skalné okno, ktoré spája dve skalné bralá ukryté v lese. Od skaly budeme zostupovať popri kaplnke, popod strelnicu k ústiu Sliačskej doliny. Pokračujeme späť do dediny (miestna časť Stredný Sliač), v obci míňame amfiteáter, rodný dom maliara Jozefa Hanulu až sa dostaneme ku Kostolu Šimona a Júdu, kde našu trasu ukončíme. Zo zastávky “Lipt.Sliače,Stredný Sliač,MŠ” sa odvezieme autobusom späť do Ružomberka.

Časový harmonogram: Trasu budeme absolvovať pomalým vychádzkovým tempom a zaberie nám asi 3 až 4 hodiny.
Vybavenie: Dobrá nálada a v prípade horšej predpovede počasia vhodné oblečenie.
Prevýšenie a vzdialenosť: 200 m / 10 km
Mapa: Nízke Tatry, západná časť
Zraz: 10:15 Liptovské Sliače – Nižný (autobusová zastávka “Lipt.Sliače,Nižný Sliač,pri moste” pri Materskej škole)
Odchod autobusu z autobusovej stanice v Ružomberku: 10:00 hod. (smer Liptovské Sliače)
Predpokladaný návrat: autobus do Ružomberka zo Stredného Sliača o 13:07 alebo o 15:08 hod.

PešiObtiažnosť: I 
Informácie: Kolčák 0907 332 359 
Účastníkom akcie odporúčame mať poistenie nákladov na záchranné akcie Horskej služby, ak nemajú idú na akciu na vlastné nebezpečie a všetky náklady spojené s nákladmi na záchranné akcie Horskej služby si budú hradiť z vlastných zdrojov!
Poistku si môžete uzavrieť aj v Informačnom centre Ružomberok.