Toto podujatie sa už skončilo

Expedičná kamera 2024

Srdečne vás pozývame na filmový festival Expedičná kamera 2024.

Tešiť sa môžete na 4 filmy plné dobrodružstva a jednu cestovateľskú prezentáciu.

Uvidíte nový film s Adamom Ondrom, spoznáte, aké je to jazdiť v prašane na lyžiach, na jednokolke i bicykli v Kanade, rýchlovýstup v Taliansku i nový český expedičný film z peruánsko – brazílskej Amazónie. Ako bonus je prezentácia Michala Knitla o prechode Cordillery Huayahuash a Cordillera Blanca Traverse v Peru, ktorý doteraz prešlo iba pár ľudí na svete.

PROGRAM:

18:10 Nasledovanie správnej cesty
Nasledujte správnu športovú cestu a zistíte, že vášeň k športu môže priniesť rovnováhu a naplnenie. Tri postavy: Roman Rohrmoser, profesionálny jazdec na lyžiach vo voľnom teréne, Gerald Rosenkranz, odborník na horské bicykle a jednokolky, a Jay Bearhead, pôvodný obyvateľ Kanady, ktorý stratil svoju kultúrnu identitu v internátnych školách ukazujú svoju správnu cestu. Napriek bojom s drogovou závislosťou pomohla Jayovi vášeň pre horské bicykle obrátiť jeho život k lepšiemu. Film zdôrazňuje transformačnú silu nasledovania svojich vášní a hľadanie zmyslu v ceste. Urobte prvý krok na svojej vlastnej ceste – môže vás doviesť na neočakávané miesta.
Réžia: Andreas Monsberger; Krajina: Rakúsko, Kanada; Dĺžka: 20 minút;  Jazyk angličtina a nemčina, české titulky

18:30 Lezci – nový film s Adamom Ondrom
Adam Ondra je považovaný za jedného z najlepších lezcov histórie, ktorý posúva limity tohto športu už od detského veku. Pepa Šindel kráča v Adamových šľapajách. V roku 2022 vyliezol cestu v obtiažnosti 9a+, a to iba v 15 rokoch. Nikto iný na svete takú obtiažnosť v tak nízkom veku okrem nich dvoch nezvládol. Rodina Šindľových trávi v dodávke na cestách značnú časť roka a tentoraz prichádzajú do oblasti Krpcovo. Tu nastáva výnimočné stretnutie Pepu s Adamom. Cieľ? Prelez jednej z najťažších skalných ciest na Slovensku.
ČR, 27 minút, film natočený exkluzívne pre Expedičnú kameru

19:00 Pionieri
Dňa 10. augusta 2021 sa Peter Moser vydal na šesť hlavných vrcholov hôr Pale di San Martino počas jediného dňa. Inšpirovaný priekopníkmi horolezectva prekonal sám túto cestu podľa historických trás prvých horolezcov, spoliehajúc sa iba na svoje skúsenosti ako horský sprievodca. Ako dopadne výzva, ktorú si prial dokončiť, aby prenikol ku koreňom horolezectva a svojho vlastného prístupu k nemu?
Réžia Alessandro Beltrame, Krajina: Taliansko, Dĺžka 33 minút,  Jazyk: taliančina a české titulky

19:33 Prestávka

19:50 Prezentácia: Michal Knitl – Najkrajších 380 kilometrov cez peruánske Andy
380 kilometrov na dvoch nádherných túrach – Cordillera Huayahuash a Cordillera Blanca Traverse. Cordillera Huayahuash je nádherné pohorie južne od Cordillery Blancy s množstvom jazier, ľadovcov a horúcich prameňov, v ktorom prejdeme deväťdňový okruh. Oblasť je známa aj z filmu Touching the Void. Druhou túrou je prechod Cordillera Blanca Traverse, ktorú doposiaľ prešlo iba zopár ľudí na svete. Túru navrhol a prešiel Cam z Austrálie v roku 2014, podľa zápiskov ktorého som hľadal sedlá, cez ktoré pôjdem. Trasa spája množstvo údolí cez 5000-metrové sedlá bez chodníka. Človek hľadá, skúša a dostane sa do nádherných odľahlých údolí, kde nestretne nikoho. Uvidíte množstvo nádherných jazier, ľadovcov, výstup na Pico Mateo, kráľovnú Ánd Puyu Raimondi a mnoho ďalšieho. Touto túrou som začal novú etapu turistiky, a to kráčanie po horách bez chodníka. Mesiac spania väčšinou nad 4000 metrov nad morom mi priniesli zážitky, na ktoré nezabudnem.

20:50 Javari
Javari je unikátny rýdzo český dobrodružný expedičný film, ktorý mapuje návrat dvoch priateľov, Simona a Mirka k indiánskemu kmeňu Matsés, ktorý žije na peruánsko – brazílskej hranici pri rieke Javari. Jedno z najodľahlejších a najmenej prebádaných oblastí našej planéty sa tak stane dejiskom dobrodružného príbehu, kedy sa dvojica cestovateľov na vlastnú päsť vypraví hľadať ďalšiu osamotenú osadu Matsés stratenú kdesi v hlbinách Amazónie. Obtiažny terén, úraz a riešenie nebezpečných situácií sú každodenným sprievodcom vo svete, kde akákoľvek pomoc v podstate neexistuje. Signifikantnou pointou je fakt, že aj v dnešnej digitálnej dobe ešte stále existujú hodnoty ako láska k prírode, rodine, dobrodružstvu a priateľstvu so zdanlivo úplne odlišnou kultúrou.
Réžia: Mirek Haluza, Krajina: ČR, Dĺžka: 54 minút

Predpredaj končí hodinu pred začiatkom podujatia. Ďalšie vstupenky budú dostupné na mieste za 12,00€, alebo 7,00€ na druhý blok po prestávke.

Kde sa ubytovať v blízkosti:

Plánovač Liptov