Domov Kalendár podujatí Kultúrne podujatie DVOJKONCERT: FRANTIŠEK BÁLEŠ ANSÁMBEL – HVIEZDOSLAVOVE (NEKRVAVÉ) SONETY (SK) / LAUREN HENDERSON (USA/CZ/DE)
Toto podujatie sa už skončilo

DVOJKONCERT: FRANTIŠEK BÁLEŠ ANSÁMBEL – HVIEZDOSLAVOVE (NEKRVAVÉ) SONETY (SK) / LAUREN HENDERSON (USA/CZ/DE)

Spojenie jazzu s poéziou nášho najväčšieho básnika a podmanivý latin jazz z New Yorku

Pozývame vás na ďalší zo série klubových dvojkoncertov zo série Jazz v meste.

Prvá z kapiel večera uvedie skladby z ich pripravovaného albumu, ktoré pre svoj ansámbel napísal klavirista Františka Báleš, na texty Hviezdoslavových (nekrvavých) Sonetov z roku 1886. Tešiť sa môžete na zaujímavý prienik jazzovej harmónie, rytmov a melódií do magiky a krásy slov Pavla Országha Hviezdoslava. Spojenie jazzu s poéziou nášho najväčšieho básnika je na Slovensku raritou a program je venovaný jeho stému výročiu úmrtia. František Báleš ansámbel účinkuje v zložení: František Báleš klavír a autor hudby, Matúš Uhliarik spev, Vladimír Máčaj kontrabas, Juraj Šušaník bicie nástroje.

Druhým koncertom večera bude americká speváčka priamo z New Yorku, Lauren Henderson. Spieva v nízkom, zastretom tóne – niekde medzi ukľudňujúcim šepotom a deklaratívnou výslovnosťou. „Ármame“, jej tretí album, je kolekciou vlastných originálnych skladieb a štandardov soulového a jazzového kánonu. Nahrávka obsahuje tiež brazílsku bossa novu, kubánské bolero, lounge jazz a R&B. Ide o vlastný výber speváčky, ktorý odráža ako mix severoamerického a karibského hudobného dedičstva, tak aj jej dvojitý domov v hlavnom meste jazzu New Yorku a vo floridskom, hispánskym vplyvom viac naklonenom Miami.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Ďaľšie informácie: https://www.mjf.sk

Vstupné: Dospelí: 15€

Odkaz na vstupenky: https://bit.ly/lhenderson

Plánovač Liptov